To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zaczęło się w Wigilię 1993 roku...    -   01/12/2008
15 lat Radia RDN Małopolska
15 lat temu powstała rozgłośnia diecezji tarnowskiej. Stacja ruszyła w wigilię w 1993 roku, ale obchody jubileuszu odbędą się 2 grudnia. Podczas gali zaśpiewa Jacek Wójcicki z towarzyszeniem artystów „Piwnicy pod Baranami”. Wśród zaproszonych gości są słuchacze i byli pracownicy radia. RDN Małopolska jest dziś jedną z nielicznych w Polsce rozgłośni, które realizując pewną misję „rozmawiają” jeszcze ze słuchaczami...

Posłuchaj, jak początki RDN wspomina ks. Ryszard Piasecki, twórca radia :

Ogloszenie

Jak przypomina Ewa Biedroń na Diecezjalnym Serwisie Informacyjnym, decyzję o uruchomieniu rozgłośni podjął ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński. Zadanie stworzenia radia powierzył ks. Ryszardowi Piaseckiemu. „Początki nie były łatwe, nie mieliśmy doświadczenia, co najwyżej zainteresowania. Odwiedzaliśmy rozgłośnie w Warszawie, aby zobaczyć jak działa radio od kuchni. Największym problemem było znalezienie odpowiednich ludzi” – wspomina twórca rozgłośni.
Na początku zespół tworzyli studenci i uczniowie, którzy pracowali jako wolontariusze. Z tego grona do dziś pracują trzy osoby. Prezenter Jerzy Olszówka wspomina, że po ogłoszeniu w gazecie na pierwsze przesłuchania przyszło ok. 150 osób. -Wymagana była recytacja wiersza, do przeczytania dano nam fragmenty opowiadań. Ostatecznie wybrano grupę około trzydziestu osób. Wówczas nikt jeszcze nie wiedział, co konkretnie będzie robił w radiu – opowiada prezenter, jeden z najbardziej znanych głosów z anteny.

W czasie 15 lat stacja zmieniała nazwę, była też w sieci rozgłośni katolickich. Mimo zmieniających się okoliczności jej misja jest nadal taka sama. Radio RDN Małopolska jest rozgłośnią diecezji tarnowskiej. Jest lokalnym środkiem informacji i ewangelizacji w Małopolsce i na Podkarpaciu. Codziennie w programie jest transmisja Mszy św. z kościoła św. Maksymiliana w Tarnowie, oraz modlitwa różańcowa ze studia. Każdego roku reporterzy radia wyruszają na szlak Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, skąd przekazują relacje i przygotowują materiały.
Program radia jest tworzony i nadawany z centrali w Tarnowie. Studia terenowe znajdują się w Nowym Sączu, Bochni, Brzesku, Dębicy i Mielcu. Radio ma także korespondentów w Krynicy i Gorlicach. Każdego dnia dziennikarze przygotowują trzynaście lokalnych serwisów informacyjnych, w tym kulturalny i z życia diecezji.

Radio organizuje akcje społeczne i charytatywne. Przed świętami rozdaje chleb i paczki żywnościowe, a przed 11 listopada - flagi. Emituje spoty zachęcające m.in. do włączenia się w wolontariat hospicyjny. Na antenie prowadzone są aukcje na szczytne cele. W przeszłości organizowano także zbiórki darów dla powodzian i biednych dzieci.

Przez 15 lat zmieniały się także rozwiązania techniczne. -Zaczynaliśmy od taśm magnetofonowych, dzisiaj stosujemy kompletny zapis cyfrowy. W Internecie uruchomiliśmy radio RDN Religia, a w przyszłości na naszej częstotliwości będzie można emitować kilka różnych kanałów” – mówi dyrektor radia ks. Bogusław Maciaszek.

Z okazji rocznicy 15-lecia powstania rozgłośni diecezji tarnowskiej, twórcy radia, jego obecni i byli pracownicy będą uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej biskupa Wiktora Skworca. Zostanie ona odprawiona 2 grudnia w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Po Eucharystii odbędzie się koncert Jacka Wójcickiego z towarzyszeniem artystów „Piwnicy pod Baranami”.
Ludzie, którzy zaczynali przygodę z mediami w radiu diecezji tarnowskiej, dziś pracują na ważnych stanowiskach. -Gdyby nie praca w radiu nie byłbym dziś rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski” – mówi ks. Józef Kloch, były dyrektor rozgłośni. -To właśnie tutaj nauczyłem się pracować w zespole, oraz pozytywnego odniesienia do dziennikarzy, ponieważ sam prowadziłem program publicystyczny. I jeszcze jedno …w radiu nauczyłem się mówić krótko – wspomina rzecznik KEP.

Radio RDN Małopolska swoim zasięgiem obejmuje ok. 1,5 mln potencjalnych słuchaczy zamieszkałych w promieniu ok. 120 kilometrów od Tarnowa. Słuchalność tygodniowa wynosi prawie 400 tysięcy osób. Przez Internet stacji słuchają osoby m.in.. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, a nawet Arabii Saudyjskiej.

RDN Małopolska jest jedną z nielicznych rozgłośni w kraju, które realizując pewną misję jeszcze ze swoimi słuchaczami rozmawiają. Radio realizuje własne programy edukacyjne, publicystyczne, adresowane do różnych odbiorców, a pod względem muzycznym, zachowując „złoty środek” korzystnie odróżnia się na tle innych, sformatowanych rozgłośni, których naszym zdaniem nie da się już słuchać. Redakcji RDN życzymy, aby również przez kolejnych piętnaście lat zachowała dotychczasową klasę.
Redakcja portalu inTARnet.pl

Mówi ks. Bogusław Maciaszek dyrektor Radia RDN Małopolska :Opracowano przede wszystkim na podstawie Diecezjalnego Serwisu Informacyjnego. Nagranie: Ewa Biedroń
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, April 19, 2024 22:22:38
IP     : 44.210.149.205
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html