Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Powrót sztuki Lucjana Rydla po wielu latach    -   03/12/2008
PREMIERA: “Betlejem Polskie”
Po wielu, wielu latach sztuka Lucjana Rydla powracana na tarnowskie deski, tym razem w reżyserii Zbigniewa Kułagowskiego. “Betlejem” dzieje się jednocześnie na trzech planach czasowych – w polskiej współczesności, w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych. Jest wpisane w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną – ożywia przeszłość. W jasełkach Rydla, Jezus rodzi się wśród polskiej zimy, a w Betlejem leży w Polsce – może gdzieś w Małopolsce, a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski, germanizatorem i rusyfikatorem zarazem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski. Różne postaci uczynił Rydel symbolami polskich walk i cierpień i – nawiązując do najwspanialszych kart naszej historii – stworzył barwny patriotyczny fresk narodowych losów a jednocześnie widowisko urokliwe, z chórami aniołów, Święta Rodziną, pełne najpiękniejszych kolęd i pastorałek... Tarnowski Teatr im. L. Solskiego zaprasza na premierę w dniu 12 grudnia o godz. 19:00.

Ogloszenie

Twórcy tarnowskiego spektaklu zachowując równowagę między akcentami sakralnymi i uniwersalnymi, prowadząc swą inscenizację nieco poza rydlowski scenariusz – rozbudowując warstwę patriotyczno – narodową o akcenty bardziej współczesne, nawiązujące do odzyskania Niepodległości w 1918 roku i do dramatycznych wydarzeń Grudnia roku 1970, zwiastując powtórny niepodległościowy zryw Polaków lat 80-tych. Widowisko jednocześnie jest pełne czaru i świątecznego nastroju, otrzymać mamy rozśpiewany i roztańczony, pełen inscenizacyjnego rozmachu spektakl. Wzbogacono go rozbudowaną aranżacją kolęd i pastorałek – usłyszymy ich ponad 20! Jest w nim pełna wdzięku scenografia, przepych kostiumów i niemała obsada. Dość powiedzieć, że na scenie jawi się kilkudziesięciu wykonawców, że obok artystów zawodowych występują dzieci i młodzież , a najmłodsi aktorzy liczą sobie ledwie... kilka latek!
Reżyseria – Zbigniew Kułagowski, scenografia – Grzegorz Sujecki, kostiumy – Anna Bobrowska – Ekiert, muzyka i aranżacja – Maciej Osada – Sobczyński, choreografia – Zygmunt Bałut, przygotowanie wokalne – Elżbieta Kuzemko – Rausz, asystent reżysera - Robert Żurek, inspicjent, sufler - Katarzyna Jędrzejczyk. Aktorzy: Jolanta Januszówna, Bogusława Podstolska – Kras, Anna Nowicka, Patrycja Szwarc, Mirosława Żak, Grzegorz Janiszewski, Zbigniew Kłopocki, Jerzy Ogrodnicki, Andrzej Popiel, Mariusz Szaforz, Przemysław Sejmicki, Bartosz Tryboń, Robert Żurek oraz dzieci i młodzież tarnowskich szkół.
Bilet normalny – 25 zł, ulgowy – 18 zł, bilet zbiorowy (grupa 20 osób) – 15 zł.

Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena, Premiera – 12 grudnia godz. 19:00, Spektakle: 13, 20 i 21 grudnia godz. 18:00, 14 grudnia godz. 12:00, 17, 18 i 19 grudnia godz. 10:00
Fragmenty spektaklu będzie można zobaczyć również podczas Wigilii na Rynku, w dniu 19 grudnia
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947