Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Zakończył się jubileuszowy rok tarnowskiego gazownictwa    -   02/12/2008
Gazowa Barbórka
W poniedziałek w Tarnowie można było zaobserwować wyjątkowy obraz - przemarsz korowodu osób w charakterystycznym górniczym umundurowaniu, z nieodłącznymi pióropuszami na czapkach. Skąd w Tarnowie górnicy ? To zasługa wieloletniej obecności tarnowskich gazowników i ich przedsiębiorstw. Związani z produktem, jakim jest gaz, będący przecież kopaliną, gazownicy obchodzą swoje święto razem z górnikami. Okazją do szczególnego świętowania w Tarnowie o kilka dni przyspieszonej "Barbórki" było zakończenie roku jubileuszowego 130-lecia istnienia tarnowskiego gazownictwa. Z tej okazji ukazała się m.in. imponująca albumowa monografia historyczna. Po uroczystej mszy w tarnowskiej Katedrze odprawionej przez Ks. Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca gazownicy przemaszerowali z placu Katedralnego na ulice Piłsudskiego, do nowej Auli Seminaryjnej, gdzie odbyła się Wielka Barbórkowa Gala.

Ogloszenie
>

Podczas Gali po raz pierwszy wręczono odznaczenia przyznane przez powołaną podczas roku jubileuszowego Kapitułę Medalu "Zasłużony dla tarnowskiego gazownictwa". Pierwsze medale otrzymali emerytowani już pracownicy tarnowskich "Gazów": dr Mieczysław Menżyński, Witalis Ratasiewicz, Stanisław Rzemiński, Kazimierz Nycz i Tadeusz Stępień. Ponadto wręczono kilkadziesiąt odznaczeń i wyróżnień państwowych oraz branżowych.
Podczas konferencji prasowej, która tego samego dnia rano inaugurowała obchody święta tarnowskich gazowników, zaprezentowano okazałą publikację "Monografia tarnowskiego gazownictwa". Kilkuosobowy zespół pod redakcją dr M.Menżyńskiego pracował nad tym wydawnictwem ponad 2 lata. Ogrom informacji do przekazania w wydawnictwie spowodował przesunięcie czasu ukazania się publikacji z czerwca br. na zakończenie roku jubileuszowego. Opasły 460 stronicowy tom, zawiera m.in. 531 fotografii i jest pierwszym wydawnictwem obejmującym kompleksowo 130-letnią historię tarnowskich firm gazowniczych, z ukazaniem ich szczególnej roli w rozwoju polskiego gazownictwa ziemnego. - Tarnów jest historyczną stolicą polskiego gazu i chcieliśmy tę prawdę podkreślić w naszej monografii - mówił Mieczysław Menżyński, dodając, że opracowanie dotyczy głównie regionu tarnowskiego, choć dziś z Tarnowa zarządza się siecią gazowniczą i dystrybucją gazu na terenie 4 województw Polski Południowo- Wschodniej. Jeden z autorów opracowania, znany dziennikarz Ryszard Lis przypominał, że "Gazy" są jedyną w Tarnowie i regionie firmą, która działa nieprzerwanie od 130 lat.
Pierwsza część przygotowanej monografii (lata 1877-1934) dotyczy gazownictwa klasycznego, opartego na produkcji gazu z węgla, a druga - gazownctwa ziemnego (1935-2007), czyli od momentu doprowadzenia naturalnego gazu do PFZA w Mościcach. - Monografia dedykowana jest wielopokoleniowej rodzinie tarnowskich gazowników, którzy niezależnie od pełnionych funkcji i wykonywanych zadań, zapisali swym trudem i odpowiedzialną pracą karty tej 130-letniej historii - mówił podczas konferencji prezes KSG Bogdan Pastuszko.

Jak się okazuje, Karpacka Spółka Gazownctwa, po roku powróciła do "starej" nazwy (od czerwca 2007 do sierpnia 2008 w tym miejscu działał Karpacki Operator Systemu Dystrybucyjnego). Dokonało się to po zakończeniu przekształceń organizacyjnych w zakresie rozdzielenia działalności handlowej od działalności technicznej, w ramach których wyłonił się w Tarnowie nowy podmiot - Karpacki Oddział Obrotu Gazem, nadzorujący pracę 8 gazowni.
- Czynimy wszystko, aby klient nie odczuł, że są teraz dwie spółki. Wszystko wciąż można załatwić w jednym okienku - podkreślali szefowie tarnowskich "Gazów".
Podczas "barbórkowej" konferencji prasowej nie mogło braknąć podsumowań kolejnego roku. To był znów dobry rok - mówili prezesi Pastuszko (KSG) i Edward Totoń (KOOG), przypominając o inwestycjach (m.in. blisko 12 tysiącach nowych przyłączy, 138 km nowowybudowanej sieci) a także wsparciu ponad 70 przedsięwzięć kulturalnych i sportowych, na które gazownicy przeznaczyli ponad pół miliona złotych, co czyni ich jednym z największych mecenasów kultury i sztuki. Prezes Totoń chwalił się również bardzo dobrymi wynikami sprzedaży, i to pomimo aury niesprzyjającej dłuższym okresom grzewczym. Przewidywany wolumen sprzedaży gazu KOOG za obecny rok sięgnie 5 % wzrostu. W związku z trudniejszą, zewnętrzną sytuacją gospodarczą, plany spółki w przyszłym roku, choć nadal optymistyczne, nie przewidują już takiej progresji. Ostrożny, zdaniem gazowników, plan to dwuprocentowy wzrost sprzedaży w przyszłym roku.
Odpowiadając na pytanie, jakich cen mogą się spodziewać klienci "Gazów" w roku 2009, szefowie tarnowskich firm gazowniczych przypomnieli, że bardzo niewiele w tym względzie zależy od nich, bo oni także zakupują gaz na zewnątrz i nie wiadomo, jak kształtować się będzie sytuacja na rynku gazu w przyszłym roku.(pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(04-12-2008) wojtek :
jak im nie wstyd , wielcy mi górnicy , pożal się boże - niech jada do kopalni na dół do roboty to zobaczymy czy będą sie tak uśmiechać i dawać sobie chorędalne premie , a swoja droga niedawno była podwyżka a zarząd zakupił nowe samochody, np. ford mondeo - i nie to ze nie mieli samochodów - po prostu stare (2 letnie) sie znudziły. Ale tak to jest jak sie rodzinkę obsadza na stołkach to się przymyka oczy na te sprawy ps. mam nadzieje ze w nowym roku nie bedzie juz tego cyrku

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-12-2008) L:ed :
Zgadzam się z przedmówcą. Też mi górnicy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-12-2008) miecio :
to nie górnicy - bo górnik to ma z przodu świderek

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-12-2008) he :
ależ to są górnicy...specjalizują się w ryciu w naszych portfelach...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-12-2008) terefere :
ależ wy jesteście dowcipni. Mnie nie wadzi pióropusz na czaku gazownika

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-12-2008) henek :
nie wadzi Ci ? tylko kasy szkoda w skali kraju są to miliony na premie i imprezy , z czyich pieniędzy z naszych

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-12-2008) palo :
Oni wysokie premie i nagrody a my podwyżki. Kiedy to się skończy!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-12-2008) hula gula :bnronz.kwazka.pl 
Tarnowswcy gazownicy...Czy to ten zakład, gdzie rzecznikiem prasowym z nadania tow.Janika był niedawnoTomasz Antoni Żak,obecnie kumpel (pd)?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-12-2008) hula gula :bnronz.kwazka.pl 
Tarnowswcy gazownicy...Czy to ten zakład, gdzie rzecznikiem prasowym z nadania tow.Janika był niedawnoTomasz Antoni Żak,obecnie kumpel (pd)?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947