Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Podsumowanie (i kontynuacja) niezwykłego projektu w Muzeum    -   04/12/2008
Pocztówka do Niepodległości
11 grudnia w piwnicach Muzeum Okręgowego podsumowany zostanie projekt "Pocztówka do niepodległości", który realizowany jest w ramach tarnowskich obchodów 90-lecia Odzyskania Niepodległości i ma wydobyć z zapomnienia sylwetki żołnierzy Legionistów w dość nietypowy sposób. W realizację wieloelementowego programu włączyły się miejskie i wojewódzkie instytucje kultury oraz szkoły (z ZSiT im. J. Szczepanika na czele). Finansowego wsparcia projektowi udzielił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podsumowanie akcji będzie okazją do otwarcia w Muzeum wystaw tematycznych, będących elementem znacznie szerszego przedsięwzięcia.

Ogloszenie

Historia wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości jest znana, jednakże w mniejszym stopniu znane są losy pojedynczych żołnierzy - Legionistów. Karty pocztowe, tak bardzo rozpowszechnione w owym czasie, stały się materiałem źródłowym, który trzeba wydobyć na światło dzienne i na nowo odczytać. Wzruszające są treści zawarte na tych kartach i w listach pisanych do rodzin i przyjaciół z frontów i miejsc walk. Odszukane w domowych archiwach te dokumenty epoki, pozwalają młodzieży szkolnej i historykom wspólnie odtworzyć szlak wojenny poszczególnych Legionistów, poznać ich losy, a nawet przywrócić rodzinnej i narodowej pamięci. Projekt realizowany jest przez Wydział Kultury oraz Wydział Oświaty Urzędu Miasta Tarnowa we współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz we współpracy z tarnowskimi szkołami (na szczególne wyróżnienie zasługuje Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie), przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas podsumowania tegorocznej edycji projektu „Pocztówka do Niepodległości” nastąpi m.in. otwarcie wystaw tematycznych, będących elementem znacznie szerszego przedsięwzięcia. Przy tej okazji rozpropagowana bowiem zostanie szeroka akcja gromadzenia przez Muzeum kart pocztowych i dokumentów z lat I wojny światowej i walk o granice przy współpracy społeczeństwa Tarnowa. Na zaproszenie realizatorów, przybędą także rodziny byłych Legionistów.
Muzeum Okręgowe, Rynek 20, 11 grudnia, godz. 11:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947