To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym    -   05/12/2008
Wycinanki chińskie
Od 15 grudnia do lutego 2009 r. w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie (ul.Krakowska 10) zobaczyć można będzie wystawę „Wycinanki chińskie”. Pochodzi ona ze zbiorów Muzeum im. St. Fischera w Bochni, a jej główną część stanowi kolekcja wycinanek zgromadzona przez artystę, ceramika Stanisława Tworzydło z Warszawy. Ekspozycję dopełniają lalki z teatru cieni wykonane z oślej skóry, drzeworyty i obrazy. Inne prezentowane eksponaty to wytwory sztuki i przedmioty codziennego użytku pochodzące z kolekcji Ireny i Adama Krzeczewskich z Gliwic, również przekazane w darze Bocheńskiemu muzeum. Celem wystawy jest przybliżenie klimatu odległego Państwa Środka, uzmysłowienie bogactwa i różnorodności wyrobów artystycznych kręgu kultury Wschodu oraz zrozumienie ich rozbudowanej symboliki i głębi treści.

Ogloszenie

Sztuka wycinania wzorów z papieru znana jest w Chinach od bardzo dawna, wiąże się z początkami wynalazku papieru w tym kraju. Za ich pierwowzór uważa się lalki teatru cieni. Wycinankarstwo w piśmiennictwie chińskim poświadczone jest w XI wieku. Technika ta rozpowszechniła się stamtąd do Turcji, Persji, Indonezji(Jawa), Afryki Północnej, skąd w XVII wieku poprzez Włochy zawładnęła całą Europą. Poprzez wiele wieków, aż do dziś chińska wycinanka jako sztuka użytkowa, służąca do zdobnictwa wnętrz (okien, drzwi, ścian, lampionów) wykształciła wiele form i odmian. W zależności od regionu te tzw. „wzory, kwiaty okienne” mogą przybierać różne motywy - nie tylko roślinne, ale także zoomorficzne (ptaki, owady, zwierzęta), postaci bohaterów ludowych opowieści, sceny figuralne.

Charakteryzują się odmiennością kolorystyczną (czerń, odcienie czerwieni, wielobarwność). Zróżnicowana jest także forma -zauważana w upodobaniu do giętkości linii, ząbkowań, czy sylwetowych ujęć postaci (na północy Chin), czy też wyjątkowa dbałość o detal, subtelność, graficzność rysunku, obramowania i tło (południe Chin). Za najpiękniejsze uchodzą pekińskie wycinanki wyróżniające się ażurowością, dekoracyjnością i bogatą ornamentyką. Ciekawym ich przykładem są wielobarwne przedstawienia bohaterów klasycznej opery pekińskiej. Te piękne wyroby tworzone są przez dziewczęta i kobiety wiejskie nożyczkami, a częściej zakrzywionymi nożykami przy wykorzystaniu szablonu i płytki woskowej z ułożonymi kilkoma warstwami papieru (jednorazowo powstaje więc nawet ok.30 sztuk). Wycinanki są ozdobą noworoczną, nie tylko o walorach estetycznych, ale wpisują się w bogatą obrzędowość i wierzenia, iż przynoszą domowi szczęście i pomyślność.
Podobnie ważną rolę w przekazywaniu życzeń pomyślności, dostatku, zgody i harmonii w rodzinie spełniają drzeworyty. Przedstawione na nich bóstwa mają sprzyjać tym, którzy w Nowym Roku zawieszą w domu nowy drzeworyt. Kult określonych bóstw w Nowym Roku zwracał szczególną uwagę na najważniejsze z nich - bóstwo domowego ogniska, bogów wpływów i długiego życia, bogów bogactwa i szczęścia. Chińskie grafiki - obrazki noworoczne i kalendarze stanowiły typowe prezenty świąteczne dla rodziny, przyjaciół i znajomych, stąd też odbijano je w masowych, milionowych nakładach. Produkowały je liczne miejskie i wiejskie manufaktury, a także pracownie przy klasztorach i świątyniach. Stosowana do ich produkcji, jest stara, zrodzona jeszcze w czasach dynastii Tang (ok.600-900 r.) technika drzeworytnicza. Pozwala ona na otrzymanie na papierze rysunku –d rukowanej odbitki z wypukłego rytu na drewnianej desce. Następnie rysunek jest kolorowany farbami wodnymi (dawniej tradycyjnymi farbami mineralnymi, a od XX wieku zastąpionymi farbami chemicznymi).

Prezentowana kolekcja druków noworocznych pochodząca z lat 50. XX wieku z okolic Pekinu, Kantonu i Tiencinu – to także zbiór St. Tworzydły z okresu jego studiów w Akademii Sztuki w Pekinie. Wystawę uzupełniają stampaże - czyli rysunki grawerowane w kamieniu, a także obrazy malowane na jedwabiu, liściach i papierze (niektóre z końca XIX wieku).
Zachwycają również drobne przedmioty sztuki użytkowej jak np. wachlarze ze słomy ryżowej, piór czy drzewa sandałowego, pałeczki z laki czy drewna bambusowego, a także rzeźby z wizerunkami bóstw – drewniane, z brązu i alabastru – pisze Urszula Gieroń.

Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 10, 15 grudnia (poniedziałek) godz. 18:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, April 23, 2024 16:00:51
IP          : 3.145.173.112
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html