Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Międzynarodowy akcent naszego muzeum    -   06/12/2008
Europa poznaje małopolską architekturę
Po raz kolejny o Muzeum Okręgowym w Tarnowie, było głośno w Leno, w Lombardii, w północnych Włoszech. 30 listopada miało miejsce międzynarodowe sympozjum na temat architektury wiejskiej pt. “Pianure d Europa. Le pianure europee come fattore di integrazione: cultura, paesaggio e architettura rurale”. Na to spotkanie zostali zaproszeni reprezentanci Włoch, Hiszpanii, Holandii, Estonii, Francji i Polski, uczestniczące w tym projekcie. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, reprezentował tekst autorstwa kierownika oddziału – Danuty Cetery. W swojej wypowiedzi pt. „Wiejskie budownictwo ludowe w Małopolsce” pani Cetera przedstawiła przykłady budownictwa ludowego w Polsce, na przykładzie wiejskiego budownictwa okolic Tarnowa.

Ogloszenie

Architektura ta, podobnie jak w innych regionach Europy, związana jest z tradycją budowlaną, opartą na wielopokoleniowym doświadczeniu wynikającym z celowości i funkcji obiektu. A przede wszystkim, na miejscowym, łatwo dostępnym materiale konstrukcyjnym i budowlanym, uwarunkowanym klimatem i topografią danego terenu. Na jej dawny i nierzadko obecny wygląd mają także wpływ czynniki historyczne i gospodarcze, a przede wszystkim z socjologiczne, danego obszaru kulturowego.
Organizatorem projektu jest Fondazione Dominato Leonense wraz z Fondazione Pianura Bresciana. Sympozjum w Leno było końcowym etapem projektu, poprzedzonego wystawą, otwartą 7 listopada. Każdy z partnerów uczestniczących w tym zamierzeniu przedstawił ok. 30 zdjęć, które najlepiej obrazują tradycyjną architekturę danego regionu: wiejskie chaty, stajnie, brogi, piwniczki przydomowe, czy innego rodzaju obiekty rolnicze charakterystyczne dla danego kraju. W przypadku Tarnowskiego muzeum, wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum muzealnego i obrazują stan architektury z lat 70. do chwili obecnej. Wystawę będzie można oglądać we Włoszech do końca marca 2009, po czym będzie ona wędrować po Europie, po krajach biorących udział w projekcie. W przyszłym roku, będzie ją można także obejrzeć w salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

Współpraca Muzeum w Tarnowie z Bankiem Cassa Padana i Fondazione Dominato Leonense z siedzibą w Leno, trwa od kilku lat. Zapoczątkowana została wystawą „Gabriel Stanisław Morvay – powrót. 1934, Tarnów - 1988, Sabadell”. Kolejna wystawa malarstwa pt. „Ziemia i Woda” miała miejsce w salach tarnowskiego Ratusza w marcu br. Innym projektem była konferencja pt. „Dama Bianca”, w zamku Padernello, na której p. dyrektor Adam Bartosz zaprezentował Zamek w Dębnie i legendę miejscowej Białej Damy. Jednak najbardziej spektakularnym wydarzeniem, była wystawa zdjęć „Karol Wojtyła – człowiek i jego ziemia”, zrealizowana w maju 2007 roku wspólnie z bielsko-bialskim wydawnictwem „Anima Media”. Jej aneksem była bardzo ciekawa ekspozycja przybliżająca Włochom Polskę z czasów młodości Jana Pawła II. Złożyły się na nią eksponaty z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie: malarstwo ludowe przedstawiające tarnowską wieś, rzemiosło i przykłady malarstwa z Zalipia, malarstwo ludowe na szkle i zdjęcia obrazujące eksterminację Romów w czasie i po II wojnie światowej na terenie Małopolski.
W trwającej od 2006 roku współpracy z rejonem Braci, we wszystkich realizowanych wspólnie z Fondatione Dominanto Leonense projektach i wystawach, najważniejszą ideą jest „przedstawienie” Tarnowa i Małopolski, poprzez ukazanie sztuki - często nieprofesjonalnej, tradycyjnego rzemiosła, architektury i kultury ludowej. Wszystkie dotychczasowe wspólne działania promują tzw. małe ojczyzny i lokalne tematy, podobnie jak to ma miejsce w przypadku wspomnianej wcześniej architektury krajobrazu i budownictwa ludowego. Poprzez swą różnorodność, wskazują na podobne przykłady i prądy w sztuce, malarstwie i architekturze, pomimo odmiennych kultur i znacznych odległości, zachodzące w Europie w tym samym czasie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947