Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jak możesz stać się właścicielem swojego mieszkania?    -   06/12/2008
Poradnik Spółdzielcy (3)
Kontynuujemy nasz cykl „Poradnika spółdzielczego”, sponsorowany przez posła PiS Edwarda Czesaka. Poradnik został opracowany merytorycznie przez posła Grzegorza Tobiszowskiego i w naszej ocenie jest bardzo pożytecznym wydawnictwem. Dowiemy się z niego, jak stać się właścicielem swojego mieszkania - wszyscy lokatorzy – mający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – mogą żądać od spółdzielni przeniesienia własności tego lokalu. Jak stać się właścicielem swojego mieszkania? W trzecim odcinku cyklu dowiemy się co zrobić, gdy spółdzielnia utrudnia wykup, jak zgłosić wykroczenie oraz jak postępować, gdy prokurator odmawia postępowania. Zachęcamy do zapoznawania się z publikowanym w odcinkach poradnikiem. Warto znać swoje prawa.

Ogloszenie

Kiedy spółdzielnia utrudnia wykup
Wiedz, że Ustawodawca stanął po Twojej stronie. Prawo chroni Cię przed utrudnianiem lub uniemożliwianiem – przeniesienia własności. Jeśli uznasz, że tak właśnie jest, masz dwie możliwości:

Zgłoszenie wykroczenia
Masz prawo zgłosić do rejonowej prokuratury, właściwej dla siedziby spółdzielni, zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia. Musisz wskazać, kogo dotyczy zawiadomienie (np. prezesa, prokurenta).
Jak zgłosić wykroczenie? - zgłoszenie wykroczenia nie pociąga żadnych kosztów. Ustawa zaznacza: kto będąc członkiem zarządu spółdzielni, pełnomocnikiem, prokurentem, syndykiem lub likwidatorem, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że spółdzielnia nie zawiera umowy podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny. Masz więc prawo się skarżyć. (Wzór zawiadomienia stanowi załącznik który wraz z innymi opublikujemy na koniec naszego cyklu). Właściwą rzeczowo jest prokuratura rejonowa, w której okręgu popełniono wykroczenie. W zawiadomieniu piszesz:
1. dane osobowe, adres zamieszkania;
2. wskazujesz, kogo dotyczy zawiadomienie;
3. wskazujesz, czego dotyczy zawiadomienie (np. opóźniania podpisania umowy, odmowy przedłożenia dokumentów);
4. opisujesz fakty.
Jeśli nie jesteś pewien, czy doszło do popełnienia wykroczenia, możesz zgłosić jedynie podejrzenie jego popełnienia. Nie obawiaj się: nie zostaniesz posądzony o pomówienie ani obrazę dóbr osobistych. Masz prawo skarżyć się na bezczynność lub złośliwość spółdzielni.

Gdy prokurator odmawia postępowania
Droga karna jest tylko pośrednim rozwiązaniem. Nawet, jeśli sąd grodzki skaże winnego na grzywnę lub ograniczenie wolności, sprawa nie jest zakończona. Trzeba też podkreślić, że nie każde zawiadomienie kończy się skazaniem. Zdarza się, że prokuratura umarza postępowanie a nawet odmawia jego wszczęcia, powołując się na brak znamion czynu zabronionego. Wtedy w ciągu 7 dni od doręczenia postanowienia o umorzeniu (lub odmowie wszczęcia) możesz złożyć zażalenie do prokuratury okręgowej, sprawującej nadzór nad jednostką rejonową. W przypadku, gdy prokuratura okręgowa podzieli zdanie „rejonówki”, prześle zażalenie do sądu karnego. Tak czy inaczej: masz prawo wykorzystać wszystkie środki zaskarżenia, by dochodzić swego prawa. Choć zwycięstwo w trybie karnym nie gwarantuje sukcesu w wykupie mieszkania, to będzie bodźcem do działania spółdzielni.

Za kilka dni, w kolejnym odcinku – o tym, jak wygląda droga cywilna w walce ze spółdzielnią o własne mieszkanie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947