To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Za kilka lat otoczenie Dworku I.J. Paderewskiego zmieni się nie do poznania    -   10/12/2008
Renowacja parku w Kąśnej
Zakończył się pierwszy etap renowacji zabytkowego, XIX-wiecznego parku w Kąśnej Dolnej, w którym znajduje się dworek Ignacego J. Paderewskiego. Za swojego życia wielki muzyk i polityk był otoczeniem dworu oczarowany i zachwycony. Sam sadził w parku drzewa i pielęgnował rośliny. Lecz już wtedy podkreślał, że utrzymanie 11-hekatrowego obiektu jest bardzo drogie. Powiat tarnowski, który jest właścicielem terenu, robi teraz co może, aby park odzyskał swój dawny blask i urok.

Ogloszenie

W sumie pielęgnacja objęła 600 drzew, cześć z nich usunięto – to samosiewy, które nie pasowały kompozycyjnie do parku. Niektóre drzewa zostały zabezpieczone specjalnymi linami, aby nie rozłamywały się ich korony. Zmurszałe i spróchniałe zabezpieczono także specjalnymi substancjami, aby nie rozwijał się w nich grzyb. –Większość prac to specjalistyczne roboty na wysokościach, które prowadziliśmy, aby zachować wygląd drzew. Niektóre z nich mają ponad 100 lat – to w większości lipy i dęby, które – jak wynika z dokumentacji - sadził osobiście Ignacy Jan Paderewski – mówi wykonawca robót Stanisław Lisak.
Park w Kąśnej Dolnej ostatni raz konserwowany był 20 lat temu. Najciekawsza część robót rozpocznie się w nim jednak za 2 lata. –Chcemy, aby do parku można było przyjeżdżać nie tylko na koncerty, ale żeby powstała tam parkowa architektura. Wytyczone zostaną ścieżki, mają zostać postawione stylistyczne latarnie i ławeczki. Ten park ma żyć, mają spotykać się tam ludzie – odpoczywać i cieszyć się pięknem przyrody – podkreśla Agnieszka Jeleń, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa w tarnowskim starostwie.
Pierwszy etap rewitalizacji zabytkowego parku w Kąśnej kosztował blisko 90 tys. zł. Część pieniędzy przekazał WFOŚiGW w Krakowie. Jednak całość prac rozłożona została na cztery lata. Koszt liczony jest w milionach złotych – powiat chce pozyskać środki z programów operacyjnych UE.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, April 19, 2024 22:40:06
IP     : 44.210.149.205
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html