Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  PiS: Koalicja PO – PSL działa na szkodę regionu tarnowskiego?    -   17/12/2008
Odrzucone poprawki PiS
Żadna z poprawek zgłoszonych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, dotyczących naszego regionu, nie została uwzględniona 5 grudnia w przygotowanej przez koalicję PO – PiS ustawie budżetowej. Jak podkreślają zawiedzeni parlamentarzyści, poprawki te, choć bardzo istotne, nie opiewały na wielkie kwoty, a uwzględniały oczekiwania lokalnych samorządów i były wynikiem uzgodnień kierunkowego lobbingu, o jaki zwracali się do wszystkich parlamentarzystów wojewoda i marszałek wraz z zarządem województwa na etapie prac nad budżetem. Podczas konferencji prasowej z udziałem Edwarda Czesaka, Józefa Rojka i Jacka Pilcha dowiedzieliśmy się, że „wychodzi na to”, że posłowie PO odrzucili poprawki tylko dlatego, że były autorstwa PiS.

Posłuchaj fragmentów konferencji prasowej - naprzemiennie wypowiadają się: E. Czesak, J. Rojek i J. Pilch :

Ogloszenie
>

A oto odrzucone propozycje:

– poprawka dotycząca infrastruktury kolejowej na trasie przebiegu linii kolejowej E30 – w tym także dworce w Bochni i Brzesko – na kwotę 36 mln zł. Zdaniem posłów PiS poprawka ta była w pełni uzasadniona, ”z uwagi na już rozpoczęte modernizacje np. dworca kolejowego w Brzesku na mocy porozumienia z PKP o współfinansowaniu czy Bochni, gdzie również takie porozumienie zostało zawarte.” Posłowie pisząc o inwestycjach zwracali uwagę na poprawę warunków dużej liczby mieszkańców naszego regionu codziennie dojeżdżających z tych dworców do Krakowa czy Tarnowa oraz na „połączenie programowe” z budową infrastruktury wokół miasta Krakowa, w którym będą się odbywały mecze mistrzostw Euro 2012.

- Poprawki obejmujące zabezpieczenie na rok 2009 z budżetu państwa sfinansowania prac przygotowawczo – projektowych: drogi krajowej nr 75 odcinek Brzesko – Nowy Sącz w kwocie 3 mln zł, drogi krajowej nr 73 odcinek Szczucin – Tarnów z włączeniem do autostrady A-4 – 5 mln zł, łączników z autostradą A-4 w Bochni, Brzesku i Tarnowie – 3 mln złotych – co wpisywało się w strategię rozwoju tej części Małopolski, gdzie do 2011r. będzie wybudowana autostrada A-4, a jak przypominają posłowie PiS, samorządy nie udźwigną ciężaru budowy łączników czy obwodnic.

- Poprawka budżetowa dotycząca wykonania kosztem 3 mln złotych prac studyjnych wokół połączenia kolejowego Szczucin – Busko Zdrój wraz z projektem modernizacji połączenia kolejowego Tarnów – Szczucin ”Takie opracowanie stworzyłoby perspektywę do budowy w przyszłości połączenia kolejowego od wybrzeża bałtyckiego – na południe, w kierunku portów Morza Śródziemnego. To połączenie byłoby najkrótszym odcinkiem biegnącym przez Polskę i bez wątpienia wpisałoby się w strategię unijną, przez co mogłoby zostać w znacznym stopniu sfinansowane ze środków europejskich. Warto dodać, że ta inwestycja zyskała już wstępne akceptacje samorządów województw Małopolskiego i Świętokrzyskiego i stanowi całość z projektem budowy mostu drogowo – kolejowego na Wiśle w okolicach Borusowej” - stwierdzają parlamentarzyści PiS.
”Przygotowując poprawki do budżetu na rok 2009 byliśmy przekonani, że takimi działaniami stwarzamy pole do działania dla posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego jako koalicji. Niestety żadna poprawka zgłoszona przez posłów Prawa i Sprawiedliwości jak również żadna inna zgłoszona spoza koalicji PO – PSL nie została przyjęta, co jest bezprecedensowym faktem.”

Posłowie przywoływali także spotkanie zorganizowane w dniu 12 grudnia przez wojewodę Jerzego Millera z podsekretarzem stanu Zbigniewem Rabciakiem i dyrektorem GDDKiA Jackiem Grygą, na którym usłyszeli, że „na wszystkie inwestycje drogowe w Małopolsce są pieniądze” zaś ”finansowanie nie stanowi problemu lecz brak gotowych projektów do realizacji”. Posłowie zwracają także uwagę na fakt, iż przebrnięcie przez „uciążliwe procedury niezbędne do przygotowania inwestycji z uwzględnieniem wymogów unijnych”, trwa średnio trzy lata i to „mimo zmian w ustawodawstwie polskim” które „nie wpłyną znacząco na skrócenie” tego okresu, co zauważył zresztą wojewoda.

Podczas zorganizowanej w poniedziałek, 15 grudnia konferencji prasowej posłowie PiS mówili także o tym, jak zmieniały się kolejno wersje dotyczące sposobu finansowania kluczowych dla Tarnowa sposobów finansowania inwestycji drogowych (kwestia obwodnic) – wbrew wcześniejszym zapowiedziom najbardziej prawdopodobny jest wariant, zgodnie z którym to miasto będzie musiało własnym sumptem wyłożyć gigantyczne w stosunku do budżetu pieniądze; usłyszeliśmy ponadto o kolejnym przesuwaniu terminów realizacji inwestycji. Zdaniem Jacka Pilcha, Edwarda Czesaka i Józefa Rojka, fakt odrzucenia wszystkich zgłoszonych poprawek wskazuje, iż posłowie PO dostali polecenie głosowania przeciwko nim, bez oglądania się na ich merytoryczność, za to z uwagi na fakt, iż są autorstwa PiS. Do tematu będziemy jeszcze wracać. Liczymy także na zajęcie przez PO stanowiska w tej sprawie.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(18-12-2008) rk :
Szkoda. Niestety wszyscy wybrani i od dawna tak się zachowują. Nie ważny jest interes nas mieszkańców. Liczy się interes partyjny. Pan Rojek powinien sobie przypomnieć co mówił za czasów rządów PiS. Ja nic nie mogę nie ma poparcia. Krytyka słuszna ale trzeba sobie przypomnieć co robił PiS jak rządził. Teraz też torpeduje wszystkie działania PO nie licząc się z nami. Najlepszym przykładem niech będzie prezydenckie (czytaj PiS) veto na wszystko. Smutne to ale niestety tak wygląda. Bez względu na to kto przy władzy najgorzej mamy my oszukiwani wyborcy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2008) m :
ja tez nie przepadałem za p. rOJKIEM ale tu maja racje szanowny przedmówco

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2008) romek :
A ja do Rojka nic nie mam: prosty chłop, robi co mu każą. Natomiast Czesaki, Pilchy i Wojtkiewicze to są numery !!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-12-2008) R2D2 :
No cóż, skoro region wybrał PIS a rządzi PO nie ma się co dziwić inicjatywy (potrzebne) nie przechodzą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947