To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Medivita
  
  Jak opóźnić i cofnąć naturalne procesy starzenia się organizmu ?   -   18/12/2008
Lekarz kosmetolog radzi (1)
Opóźnić i cofnąć naturalne procesy starzenia się organizmu - to zadanie, które z powodzeniem stara się od kilku lat rozwiązać coraz prężniej rozwijająca się dziedzina medycyny zwana Medycyną Estetyczną. Ta gałąź wiedzy jest szeroko zakrojonym programem całościowego podejścia do oczekiwań człowieka współczesnych czasów. Inaugurujemy cykl artykułów na ten temat. Ich autorem jest doktor Jacek Ściborowicz - lekarz kosmetolog, członek Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, w Tarnowie - pionier najnowocześniejszych metod odmładzania.

Ogloszenie

"Co zrobić aby się nie zestarzeć, aby zachować jak najdłużej sprawność, zdrowie i dobry młodzieńczy wygląd". To nie spełnialne do niedawna od pokoleń marzenie ludzi zaczęło za sprawą nieprawdopodobnie szybkiego rozwoju nauki i medycyny przybierać w ciągu kilku ostatnich lat realne kształty. Coś, co do niedawna było zarezerwowane dla wąskiej grupy niezwykle majętnych osób (przedsiębiorców, aktorów, managerów) powoli staje się dobrem ogólnodostępnym a to głównie za sprawą nowoczesnych metod nieinwazyjnych - czyli nieoperacyjnych metod odmładzania.
Te zabiegi pozwalające na uzyskanie efektów "cofnięcia" czasu nawet o 10 lat i więcej można uzyskać w wyspecjalizowanych gabinetach Medycyny Estetycznej w których pracują kompetentni i wyspecjalizowani w tej dziedzinie lekarze medycyny estetycznej i lekarze kosmetolodzy.
Ta budująca się dopiero w Polsce niewielka grupa lekarzy szkolących się za własne pieniądze u najlepszych specjalistów o uznanej międzynarodowej renomie pozwala oczekiwać, że to właśnie oni będą pionierami w rozwoju Medycyny Estetycznej i Kosmetologii.
Lekarze ci doskonalą również swoją wiedzę, wymieniają się doświadczenia między innymi stowarzyszając się w takich organizacjach jak Sekcja Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, skupiająca lekarzy różnych specjalności - chirurgów, dermatologów, lekarzy kosmetologów i tych, którzy zajmują się tą nowatorską dziedziną.

Czego można w takim razie oczekiwać od współczesnej medycyny, która - według aktualnych prognoz demograficznych pozwala prawie każdemu osiągnąć wiek 80 lat w dobrej kondycji psychofizycznej?
Przede wszystkim profilaktyki - czyli działań typu Anti -Aging - zapobiegać, żyć dłużej, lepiej dzięki wiedzy pozwalającej ograniczyć procesy starzenia i unikać czynników pogłębiających ten stan.
Należy przyjąć że procesy degradacyjne w organiźmie człowieka rozpoczynają się już w wieku powyżej 30 roku życia. Oczywiście czynnikiem w dużej mierze decydującym o tych procesach są czynniki genetyczne. Stąd wiek kalendarzowy bardzo często odbiega od wieku biologicznego. Można obserwować 30 letnich "starców" i 60 letnich "trzydziestolatków".
Na genetyczne czynniki oczywiście nie mamy wpływu. Ale na wszystkie czynniki zewnętrzne - jak najbardziej. I tu jest pole do popisu dla wszystkich działań przeciwstarzeniowych zapobiegających nadmiernie szybkim procesom degradacji tkanek.
Zaliczają się do nich przede wszystkim nasza własna inicjatywa w zakresie odpowiedniej diety, redukcji nadmiernej wagi ciała, rezygnacji z używek, prowadzenia aktywnego trybu życia. Czyli to wszystko do czego możemy dążyć samodzielnie, ale są też również działania i zabiegi, które pozwalają nam odmłodzić nasz organizm. Do tych zabiegów zaliczamy zabiegi zarówno operacyjne - wykonywane przez chirurgów plastyków, jak zabiegi nieinwazyjne - wykonywane w gabinetach Medycyny Estetycznej.
To co wykonuje się chirurgicznie to przede wszystkim zabiegi liftingu (czyli podnoszenia skóry), zabiegi powiększania piersi u kobiet, zabiegi korygujące defekty urody (nos, usta) i wiele innych.
To co może wykonać nieoperacyjnie wyspecjalizowany lekarz w gabinecie - ambulatoryjnie to: Usuwanie zmian naczyniowych tzw. popularnie pajączki (teleangiectazje) na twarzy i ciele- wykonuje się te zabiegi laserem. Również laserem można usuwać zmiany typu naczyniaki wrodzone, przebarwienia, niektóre blizny czy drobne zmarszczki. Laserem wykonuje się również trwałą depilację - czyli epilacje. Ma to niebagatelne znaczenie w sytuacjach, gdzie z powodów zaburzeń hormonalnych bądź uwarunkowań genetycznych występuje owłosienie w miejscach niepożądanych.
Zmarszczki można również usunąć, bądź skorygować używając do tego celu zarówno takich urządzeń jak Laser, Radiage, czy też stosując zabiegi wstrzyknięcia substancji czasowo porażającej połączenia nerwowo- mięśniowe w skórze -Botoxu, oraz stosując tzw. wypełniacze(Restylane, Juvederm), będące różnymi modyfikacjami kwasu hialuronowego, który jest naturalnie wystepującą w organizmie ludzkim substancją odpowiedzialną za prawidłowe napięcie skóry.
U młodych osób jest jej wystarczająco dużo, dzieki czemu skóra jest jędrna, napięta i prawidłowo uwodniona. W procesie starzenia dochodzi do zmniejszenia ilości tej substancji w tkankach co, przy gorszej "jakości " starzejących się włókien kolagenu - kolejnej substancji odpowiedzialnej za prawidłowe napięcie skóry - powoduje występowanie zmarszczek, pogłębiania rysów twarzy nadając jej groźny lub smutny wyraz.
Innymi zabiegami liftingującymi skórę jest mezoterapia.
Mezoterapia jest to metoda polegająca na miejscowych wielokrotnych wstrzyknięciach bardzo małych ilości substancji: witamin, minerałów, preparatów homeopatycznych, rewitalizujących do skóry właściwej. Wykonuje się ja za pomocą bardzo cienkich igieł na głębokość od 1 -4 mm a wskazaniami do tej terapii jest zbyt wiotka skóra, wypadanie włosów, cellulit, ale przede wszystkim ma działanie przeciwstarzeniowe - Anti-Aging.
Hitem ostatnich miesięcy są zabiegi wykorzystujące fale radiowe Radiage do bezoperacyjnego liftingu skóry - głównie twarzy - niemniej jednak koszt serii takich zabiegów to wydatek sięgający kilku tysięcy złotych.
Równie doskonałe efekty uzyskuje się zabiegami fotoodmładzania za pomocą lasera lub urządzenia IPL ze specjalnym oprogramowaniem i zmiennymi filtrami pozwalającymi uzyskać efekt liftingu taki sam jak przy terapii falami radiowymi a kilkakrotnie taniej.
Efekt odmładzania (liftingu) tymi metodami opiera się na mechaniźmie głębokiego przegrzewania tkanek Metodą Radiacji polega na oddziaływaniu fal radiowych na głębiej położone tkanki skóry - głównie na włókna kolagenowe oraz fibroblasty pobudzając je do odnowy i wtórnie do zwiększenia napięcia i jędrności skóry. Metoda ta w zasadzie znana od wielu lat i stosowana w chirurgii została zmodyfikowana i nazwana Termage, Radiage w zależności od producenta zastrzegającego sobie nazwę firmową dla tej metody terapii.
W przypadku metody laserowej /IPL ten sam efekt uzyskujemy poprzez dobranie odpowiednio "głębokich" filtrów emitowanego światła co powoduje również przegrzanie i odnowę włókien kolagenu z wtórnym ujędrnieniem skóry. W obydwu przypadkach na końcowy efekt trzeba poczekać kilka tygodni.

Częstymi zabiegami poprawiającymi zarówno "fakturę" skóry, jej napięcie, likwidację zmarszczek zmian potrądzikowych typu blizn, przebarwień są peelingi. Peeling czyli złuszczanie, to zniszczenie zmian chorobowych lub wad kosmetycznych w obrębie naskórka lub jednocześnie naskórka i skóry właściwej.
Są peelingi mechaniczne i chemiczne.
Peeling mechaniczny to ścieranie samego naskórka lub naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Zabiegu dokonuje się przy pomocy wirującego bębna korundowego lub diamentowego. Dermabrazję wykonuje się do granicy warstwy brodawkowej i siateczkowej.
Peeling chemiczny polega na stosowaniu związków chemicznych o właściwościach złuszczających. Na twarz nakłada się mieszankę substancji chemicznych (głównie kwasów), które pozwalają rozpuścić i usunąć warstwy naskórka do różnych głębokości.
Gwarantowanym efektem każdego dobrze dobranego do cery pacjenta peelingu jest ujędrnienie, rozjaśnienie i lepsze napięcie skóry widoczne już po kilku dniach. Peelingi wpływają również na regenerację kolagenu i proces odbudowy skóry.
W literaturze fachowej znane są przypadki poddawania się jednemu z bliźniat w wieku 40 lat zabiegom poprawiającym kondycje skóry podczas gdy druga z nich prowadząc podobny tryb życia nie wykonywała żadnych zabiegów pieleęnacyjnych czy też odmładzających. Porównywano zdjęcia tych 2 osób po dziesięciu latach od rozpoczęcia badania i okazywało się, że diametralna różnica w wyglądzie tych badanych osób nie pozwalała w ogóle na stwierdzenie, że są to bliźniaczki. Niezależne osoby proszone o określenie wieku określały różnicę między nimi nawet na kilkanaście lat.

Zanim zdecydujesz się na wykonanie zabiegu w jakimkolwiek gabinecie, warto wiedzieć, że wszystkie zabiegi, które opisano w artykule może wykonywać tylko uprawniony do tego lekarz. Warto jest sprawdzić czy wykonujący je lekarz ma nie tylko certyfikaty ale czy posiada własne doświadczenia, udokumentowane sukcesy terapeutyczne, gdzie się szkolił czy ukończył jakieś studia podyplomowe przygotowujące do tego typu zabiegów (w Polsce od ponad roku są dwie uczelnie posiadające kierunek "Kosmetologia dla Lekarzy", które to uczelnie opuściły pierwsze grupy absolwentów lekarzy kosmetologów oraz Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej).
Warto sprawdzić z jakimi innymi ośrodkami medycyny estetycznej pracuje lekarz, któremu chcesz zaufać.

W artykule opisałem zabiegi medycyny estetycznej, które z powodzeniem stosowane są przez wiele renomowanych gabinetów w całej Polsce. Oczywiście są wykonywane również inne bardziej skomplikowane zabiegi jak choćby liposukcja.
Warto wiedzieć, że każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań, tak więc należy zawsze starać się je wykonywać z jak najmniejszym ryzykiem dla pacjenta. Dlatego tak ważna jest wiedza i odpowiedzialność, którą musi dysponować lekarz podejmujący się tych zabiegów.
Spektakularnym przykładem działania na polu Chirurgii Plastycznej w tym zakresie niech będzie Klinika Dr Andrzeja Sankowskiego, będąca najlepszym tego typu ośrodkiem w Polsce, i jednym z lepszych w świecie, gdzie czas oczekiwania na zabieg trwa około roku i mimo, że ośrodków chirurgii plastycznej jest wiele to kolejka oczekujących na zabieg w tymże ośrodku nie maleje.
Sam Dr Sankowski chętnie przekazuje swoją wiedzę lekarzom chcącym działać na polu Medycyny Estetycznej. Jest wykładowcą na kierunku "Kosmetologia dla Lekarzy w WSGH w Katowicach, którą to szkołę w tym roku opuściła pierwsza grupa absolwentów, którą i ja mam zaszczyt reprezentować.

Przykłady redukcji zmarszczek czoła,okolicy oczu, korekta bruzd policzkowo-nosowych z użyciem Botoxu i Restylane:


Pacjentka lat 78 zabieg wykonano w gabinecie Medivita.
Zdjęcia (po lewej - przed zabiegiem, po prawej - po zabiegu) zamieszczono za zgodą pacjentki.


Więcej informacji o opisywanych i wykonywanych zabiegach wraz ze zdjęciami można znaleźć na stronie www.medivita.net
Medivita Gabinet Medycyny Estetycznej
ul.Wałowa 27
Tarnów
tel 014 6561073
tel kom 605560009
www.medivita.net
© Jacek Ściborowicz.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 18:28:14
IP     : 54.158.251.104
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html