To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Jasełka u Bł. Karoliny w Zabawie    -   23/12/2008
Wspólnota Cenacolo zaprasza
Jak już informowaliśmy, mężczyźni, którzy walczą z nałogiem narkomanii i alkoholizmu przygotowują jasełka w plenerze. Własnoręcznie uszyli stroje i budują scenografię – miasteczko Betlejem - przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Podczas przedstawienia jasełek, w zagrodach będą także żywe zwierzęta m.in. osioł, owce i kucyk.

Posłuchaj wypowiedzi członków wspólnoty Cenacolo :

Ogloszenie

-Nie jesteśmy aktorami, ale chłopakami z problemami. W przygotowanie jasełek wkładamy wiele serca i sił, ponieważ miasteczko Betlejem budujemy już od miesiąca. Powstaje ono z odpadów drewna i wszelkich dostępnych materiałów. Misterium ubogacone będzie przez tańce, muzykę i radosny śpiew kolęd. To dla nas dobre przygotowanie do świąt -opowiada Peter ze Słowacji, który będzie aniołem.

Dom wspólnoty Cenacolo, któremu patronuje bł. Karolina znajduje się w Porębie Radlnej koło Tarnowa. Został on przekazany wspólnocie do użytkowania przez Seminarium Duchowne w Tarnowie. Mieszka tu około 20 chłopców i mężczyzn, którzy po trudnych przeżyciach, najczęściej uzależnieni od narkotyków czy alkoholu odnajdują sens życia. Wspólnota została założona we Włoszech, dlatego oficjalnym językiem wspólnoty jest język włoski. Nie biorą leków, nie mają spotkań z terapeutami. Ich terapią jest praca i przede wszystkim modlitwa – Eucharystia i długa nawet nocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jak mówią przechodzą „chrystoterapię”. Wiara pomaga im w znalezieniu siły do walki z nałogiem.
We wspólnocie koło Tarnowa mieszkają mężczyźni, którzy pochodzą z Polski, Chorwacji, Litwy i Słowacji. Wszystko robią sami: pieką chleb, piorą, sprzątają, wykonują prace murarskie, ogrodnicze i stolarskie.

Założycielką wspólnoty była siostra Elwira Petrozzi, która miała ojca alkoholika. W 1983 roku założyła w Saluzzo we Włoszech pierwszy dom dla wspólnoty. "Cenacolo" (z włoskiego "Wieczernik") oznacza bycie z Panem. Obecnie wspólnota liczy ponad tysiąc dziewcząt i chłopców, przebywających w prawie 50 domach na całym świecie. W Polsce są trzy tego tupu placówki w miejscowościach: Gniezkowo, Jastrzębie Zdrój i Poręba Radlna.
Ok. 80% młodzieży, która skorzysta z tego wszystkiego co proponuje Cenacolo wychodzi z czynnego uzależnienia i startuje w normalne, dojrzałe życie już w nowym stylu.

Jasełka zostaną wystawione na placu sanktuaryjnym w Zabawie w dniach 27 i 28 grudnia o godz. 17.30, a także 3 i 4 stycznia 2009 r. o godz. 17.30.
Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Foto: zdjęcia z przygotowania do jasełek, w Zabawie powstaje miasteczko Betlejem – foto z archiwum sanktuarium w Zabawie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, April 19, 2024 21:12:38
IP     : 44.210.149.205
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html