To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Medivita
  
  Czym jest Botox i czy naprawdę odmładza ?    -   31/12/2008
Lekarz kosmetolog radzi (2)
Botox - już prawie legendarny preparat - dla jednych będący eliksirem młodości, a dla innych trucizną i prostym środkiem do zaspakajania próżności ludzkiej. Czym naprawdę jest ? Czy jest skuteczny, bezpieczny, kto może poddać się zabiegom wstrzykiwania botoxu? Kto te zabiegi może wykonać ? To najczęściej stawiane lekarzowi medycyny estetycznej pytania. Zacznijmy zatem od początku...

Ogloszenie

Substancja czynna czyli toksyna botulinowa to inaczej tzw. jad kiełbasiany; jest znana od bardzo dawna i w dużych stężeniach jest po prostu trucizną wytwarzaną przez bakteri , powodującą porażenie mięśni. Zatrucie jadem kiełbasianym najczęściej następowało wskutek spożycia nieprawidłowo przechowywanych produktów spożywczych - głównie konserw.
Mechanizm działania tej substancji to po prostu zablokowanie polączeń nerwowo-mięśniowych -synapsy - na wskutek czego następowało porażenie mięśni.
Zjawisko to zostało w połowie ubiegłego wieku wykorzystane w medycynie do terapii niektórych schorzeń przebiegających ze skurczem mięśni, jak np przykurcze mięśniowe, w leczeniu zeza - kurcz mięśni gałki ocznej), kręcz karku. Dawki wykorzystywane w tych terapiach były tysiąckrotnie niższe od dawek letalnych (czyli śmiertelnych). Takie zablokowanie połączeń pomiędzy nerwami a mięśniami jest odwracalne.
Małżeństwo lekarzy, Dr Jean Carruthers - chirurg plastyk oraz Dr Alister Carruthers - dermatolog z Toronto w latach 90 ubiegłego wieku rozpoczęli terapię toxyną botulinową w korekcji zmarszczek i od tej pory rozpoczęła się nowa era w Medycynie - era Botoxu.
Od ponad 10 lat substancja ta jest z powodzeniem stosowana w zabiegach medycyny estetycznej, głównie do redukcji zmarszczek, ale również w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp i rąk.

Mechanizm działania w redukcji zmarszczek polega, jak już wyżej wspomniałem, na zablokowaniu połączeń synaptycznych nerwowo-mieśniowych i blokowaniu uwalniania neuroprzekaźnika acetylocholiny. Mięśnie rozprostowują się, a zmarszczki na jakiś czas znikają. Twarz staje sie młodsza, wypoczęta, "rozjaśniona " - wyraz twarzy staje się mniej groźny.
Efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, co zależy od bardzo wielu czynników m.in. od stopnia zaawansowania zmarszczek. Skóra w tym czasie "odpoczywa", ale nawet po ustąpieniu działania blokującego płytkę nerwowo-mięśniową skóra nie wraca już do takiego samego stanu "pomarszczenia" jak przed zabiegiem, co związane jest również ze ścieczeniem warstwy mięśni odpowiadających za tworzenie zmarszczek. To jest mniej więcej tak, jak po zdjęciu gipsu ze złamanej kończyny. Mięśnie na zdrowej ręce czy nodze są grubsze aniżeli na tej, która była unieruchomiona w gipsie.
Wiele osób traktuje zabiegi botoxowe, jako działanie opóźniające proces tworzenia się zmarszczek, Wykonując te zabiegi, zanim się jeszcze zmarszczki zdążyły wytworzyć - choć z medycznego punktu widzenia nie ma to uzasadnienia. W samym tylko ubiegłym roku ilość zabiegów botoxowych w USA wzrosła o 790% !!! Świadczy to pośrednio w dużej mierze o dużym bezpieczeństwie stosowania botoxu.
Sam zabieg jest w istocie prostym do wykonania (dla odpowiednio przeszkolonego i doświadczonego lekarza) wstrzyknięciem odpowiednio dobranej indywidualnie do pacjenta ilości substancji w zaplanowane w trakcie konsultacji miejsca na twarzy.
Zabieg nie jest bolesny - pacjenci określają odczucia w trakcie zabiegu porównując je do ukłucia owada. Miejsce wkłucia widoczne mogą być kilka godzin. Pierwsze objawy działania toksyny widoczne są już po ok 3 - 4 dniach, ale ostateczny efekt kształtuje się około tygodnia i utrzymuje tak jak wspomniałem co najmniej kilka miesięcy.
Należy mieć jasność, że tak jak w każdym zabiegu w medycynie mogą wystąpić powikłania i dlatego ważnym jest kto taki zabieg wykona. Zupełnie niedopuszczalne jest wykonywanie tych zabiegów przez osoby nie będące lekarzami.
Na szczęście objawy boczne występują niezwykle rzadko i są odwracalne.

Pojawiła się co prawda praca naukowa oparta na doświadczeniach na szczurach, gdzie autor starał sie udowodnić, iż toksyna może penetrować do mózgu, ale mimo niezwykle wysokich dawek stosowanych w tych doświadczeniach wyniki nie były przekonujące.
Wobec wielu milionów wykonanych do tej pory na całym świecie zabiegów wstrzyknięć toksyny Botulinowej należy stwierdzić, że jest to zabieg wyjątkowo bezpieczny i skuteczny.
Najczęściej występujące objawy niepożądane (i tak zresztą odwracalne) wynikają z różnej u różnych pacjentów reakcji mięśni mimicznych twarzy na zastosowaną terapię. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz wykonujący zabieg potrafił dobrać odpowiednią dawkę, miejsce wkłucia do konkretnego pacjenta z uwzględnieniem oczekiwań osoby zgłaszającej sie na zabieg i znajomości anatomii jej twarzy. Nie ma określonych dawek, określonych mechanicznie miejsc wykonania zabiegu. Każdorazowo lekarz musi ocenić masę mięśniową, dynamikę twarzy, przewidzieć efekt jaki nastąpi po injekcji w tym a nie w innym miejscu.

Konkludując :
"Sztuka prawidłowego podania Botoxu polega na tym aby pacjent wyglądał lepiej, młodziej, z zachowaniem mimiki twarzy a nie aby uzyskał idealnie gładki maskowaty wygląd twarzy"Aby uzyskać więcej informacji o zabiegach Botoxem zapraszam na stronę www.medivita.net

Autor artykułu, Jacek Ściborowicz jest lekarzem kosmetologiem, członkiem Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, w Tarnowie - pionierem najnowocześniejszych metod odmładzania.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 17:35:36
IP     : 54.158.251.104
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html