To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Tischner – życie w opowieściach” i spotkanie z Zygmuntem Koniecznym    -   12/1/2009
Filmowe propozycje TCK
Jak już informowaliśmy, w tym tygodniu miłośników dobrego kina czeka nie lada uczta. 15 stycznia w „Marzeniu” w ramach cyklu „Czwarty ekstra Film” pokazany zostanie film „Tischner – życie w opowieściach” – dokument ten przedstawią sami twórcy, Artur Więcek „Baron” i Witold Bereś, z którymi będzie można spotkać się po projekcji, przy dźwiękach oryginalnej góralskiej muzyki w wykonaniu Kapeli z Łopusznej i przy góralskim poczęstunku z oscypkami na stołach. Z kolei 16 i 17 stycznia upłynie pod znakiem kolejnej „Akademii Filmowej” – pierwszego dnia, po wykładzie J. Armaty „Co nas śmieszy w polskiej komedii?” zaplanowano pokaz kultowego filmu „Rejs”, zaś drugiego dnia, gościem spotkania z cyklu „filmowe zawody” będzie muzyk i kompozytor Zygmunt Konieczny; wieczór ten dopełni projekcja znakomitego filmu Jana Jakuba Kolskiego „Jańcio Wodnik”.

Ogloszenie
>

Pierwsza projekcja w ramach cyklu „Czwarty ekstra Film” w Nowym Roku, zapowiada się wyjątkowo z kilku powodów. Jednorazowej projekcji filmu ”Tischner – życie w opowieściach”, prezentowanego w Tarnowie premierowo, towarzyszyć będzie szczególna oprawa – dokument ów przedstawią osobiście sami twórcy: Artur Więcek „Baron” i Witold Bereś, z którymi będzie można spotkać się po projekcji, przy dźwiękach oryginalnej góralskiej muzyki w wykonaniu Kapeli z Łopusznej przy góralskim poczęstunku z oscypkami na stołach.
„Tischner – życie w opowieściach”, kolejny film twórców „Anioła w Krakowie”, to film porównywany z najlepszymi filmami opowiadającymi o Janie Pawle II. Tym razem to półtoragodzinny dokument biograficzny – historia życia księdza profesora Józefa Tischnera (1931-2000) niezwykłego kapłana i filozofa, przyjaciela Jana Pawła II, opiekuna Solidarności i inteligencji. A przy tym historia zmagań z przeciwnikami oraz z własną chorobą. To pierwszy film tak obszernie przedstawiający jego osobowość i osiągnięcia, zawierający również wiele nieznanych materiałów archiwalnych, a wpisany w ramy opowieści rodziny Tischnerów…

Łopuszna. Mała, malownicza wioska u podnóża Tatr. Dojrzała wiosna. Słoneczny dzień. W wiosce pusto, nie widać żadnych ludzi, ale wszędzie słychać głosy przyrody budzącej się do życia. Drewniany, piękny dom Tischnerów stoi na wzniesieniu i jakby góruje nad wioską. Rodzina zasiada w ciepłym salonie – są tu i bracia ks. Tischnera, Marian i Kazimierz, ich żony – Barbara i Janina, dzieci – Maria i Wojtek, Marek i Łukasz, a wokół biegają wnuki. Pojawiają się stare, rodzinne zdjęcia, pamiątki, wszyscy zaczynają wspominać księdza, Józka, jak mówią. Każdy ma swoją opowieść. Opowieść zaczynają bracia…
Rama wspomnień rodzinnych pozwala dotrzeć do różnych okresów w życiu ks. Tischnera – w ten sposób widz przenosi się w miejsca ważne dla niego (Podhale, Kraków, Castel Gandolfo, Wiedeń, Gdańsk). To jest też miejsce na wypowiedzi ludzi, którzy go znali prywatnie lub oficjalnie, tu też są pokazywane mało znane materiały archiwalne (filmowe i fotograficzne).
Całość życia ks. Tischnera zamyka się w trzech punktach: „Korzenie” (od urodzenia po święcenia, w tle najtrudniejsze czasy: okupacja i stalinizm), „Kościół i Europa” (1955 – 1980 od święceń kapłańskich do powstania Solidarności, czas, w którym Tischner wchodzi w Kościół, poszerza swą wiedzę, a inspiracją dla niego jest kontakt z katolicką filozofią Zachodu i z samym Zachodem; a w tle widać apogeum PRL) i wreszcie „Wolny dom”, czyli okres od powstania Solidarności, poprzez stan wojenny, odzyskanie niepodległości, aż po śmierć – z pontyfikatem Jana Pawła II w tle i problemami współczesnej Polski.

Wśród rozmówców są (poza rodziną) m.in.: kardynał Stanisław Dziwisz, Jarosław Gowin, Stanisław Grygiel, Józefa Hennelowa, ks. Marian Jakubiec, o. Leon Knabit, Krzysztof Kozłowski, prof. Krzysztof Michalski, prof. Władysław Stróżewski, ks. Mieczysław Turek, Lech Wałęsa, ks. Mieczysław Zoń, Jacek Żakowski. Wprowadzeniu filmu na ekrany towarzyszyło również pojawienie się książki o tym samym tytule, napisanej przez twórców.
Reżyseria: Artur Więcek „Baron”, scenariusz: Witold Bereś, Artur Więcek „Baron” (współpraca – Wojciech Bonowicz), muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz. Patronat honorowy nad filmem sprawują: ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall. Pokazy kinowe odbywają się dzięki wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego.
Cena biletu: 12 zł (6 zł dla członków Akademii Filmowej)
Kino Marzenie, 15 stycznia godz. 17:30

“Co nas śmieszy w polskiej komedii?“ to tytuł kolejnego wykładu Jerzego Armaty w ramach Akademii Filmowej - wykład ten zilustruje kultowy ”Rejs” Marka Piwowskiego – czyli „zrealizowana paradokumentalną metodą obserwacja pewnego rejsu spacerowym po Wiśle oraz jego pasażerów” – będąca metaforą życia w kraju „realnego socjalizmu”. W filmie z 1970 r we wspaniałych rolach występują Stanisław Tym, Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz.
Piwnice TCK, 16 stycznia godz. 17:00

“Muzyka filmowa – dzieło czy usługa?” - to kolejne spotkanie w ramach „Akademii filmowej”. Gościem wieczoru będzie Zygmunt Konieczny. Przyszły muzyk i kompozytor urodził się w 1937r w Krakowie, natomiast dzieciństwo spędził w Szczyrku. Już jako kilkuletni brzdąc w prezencie pod choinką znalazł trąbkę, a że ponadto w jego domu stało pianino, to o rozwijanie muzycznego talentu było nietrudno. Już czasach szkolnych pobierał lekcję gry na fortepianie, a koledzy z klasy nadali mu przydomek "Debussy". W latach 1956-62 był studentem Pańśtwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (dzisiejszej Akademii Muzycznej), na wydziale kompozycji. Jeszcze w czasach studenckich, bo w 1959 r., zadebiutował jako kompozytor na słynnej krakowskiej scenie kabaretowej "Piwnica pod Baranami", tworząc muzykę do żartobliwej piosenki T. Kubiaka pt. Ballada o ogonie. Stał się ponadto twórcą piosenki literackiej, wśród której najbardziej znane są wykonania Ewy Dymarczyk, którą zresztą spośród solistek Konieczny cenił najbardziej. Pisząc piosenki pod konkretnych wykonawców, kompozytor miał podobno pracować z nimi i stawiać konkretne wokalne wymagania, nie dając jednocześnie zbyt wielkiego pola do interpretacji.
Niedługo po swym debiucie kabaretowym, Z. Konieczny trafił ze swoją muzyką do krakowskiego teatru. Jego debiutem była sztuka A. Millera Widok z mostu w reżyserii J. Grzegorzewskiego. Dla Koniecznego muzyka teatralna nie była tylko ozdobikiem, czy rzadko pojawiającym się tłem do wydarzeń, ale niezwykle ważnym ogniwem przedstawienia, nadającym wydarzeniom właściwej interpretacji. W niektórych przypadkach rola muzyki Koniecznego rozrosła się do tego stopnia, iż uczyniła ze spektaklu niemalże muzyczne przedstawienie. Tak wspomina się choćby Noc listopadową Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Debiut muzyki Zygmunta Koniecznego w filmie przypadł na koniec lat sześćdziesiątych. Od tamtego czasu kompozytor napisał ścieżki dźwiękowe do ponad 70 polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych, współpracując z wieloma naszymi znakomitymi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, czy Janem Jakubem Kolskim (nagradzane za muzykę Jasminum oraz Pornografia). I choć Konieczny uważa, że związek jego muzyki z obrazem jest bardzo ścisły i rozpatrywanie jego filmowej twórczości bez ekranowych zdarzeń nie ma sensu, to jednak i w filmie pozostaje wierny nadawania muzyce tej roli, co w spektaklach teatralnych. Nie zgadza się więc kompozytor z tymi wszystkimi, którzy twierdzą, iż najlepsza muzyka filmowa to taka, której nie słychać. Ścieżka dźwiękowa zdaniem artysty ma współtworzyć film i dlatego rola jej w zestawieniu z obrazem jest niezwykle istotna.
Poza piosenką literacką i kabaretową, muzyką teatralną i filmową, Konieczny tworzy także inne, w ostatnich latach głównie duże formy muzyczne. Pisze m.in. muzykę do baletów, kompozycje do tekstów Stanisława Wyspiańskiego, czy wierszy ks. Jana Twardowskiego, skomponował także oratorium w rocznicę powstania warszawskiego. Wszystkie prace łączy wypracowany przez kompozytora własny, charakterystyczny styl, w którym łączy prostotę i oszczędność środków wyrazu z technicznym wyrafowaniem, czy wręcz skomplikowaniem. Ostinata, synkopy i rytmiczne bogactwo to jedne z cech przynależnych muzyce Koniecznego.
Kompozytor za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, nie tylko w Polsce ale i poza granicami naszego kraju. Mimo sporego uznania i licznych wyróżnień, Konieczny pozostał człowiekiem skromnym i sympatycznym, potrafiącym zachować dystans tak do siebie, jak i swojej twórczości.

Po spotkaniu z kompozytorem, projekcja znakomitego filmu „Jańcio Wodnik” Jana Jakuba Kolskiego, z Franciszkiem Pieczką, Grażyną Błęcką – Kolską i Bogusławem Lindą. Jańcio posiada cudowna moc uzdrawiania za pomocą wody. Zostawia żonę i wyrusza w świat, by nieść ludziom ulgę w cierpieniach. Szybko jednak przychodzi pycha, kuszą miraże łatwego, pełnego uciech życia. Wtedy okazuje się, że moc zniknęła bez śladu. Przepiękna przypowieść o tym wszystkim, co najważniejsze...
Cena biletu: 10 zł.
Piwnice TCK, 17 stycznia, godz. 16:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 23:39:55
IP     : 100.28.0.143
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html