To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Interdyscyplinarna wystawa    -   12/1/2009
Jerzy i Andrzej Kalinowie
Przypominamy – 16 stycznia (piątek) BWA zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczne – wystawę braci Jerzego i Andrzeja Kalinów, uznanych i cenionych artystów, absolwentów Liceum Plastycznego w Tarnowie, których prace na trwałe wpisały się w obraz kultury polskiej. Interdyscyplinarna wystawa, dotycząca problemu pamięci i upamiętniania, obejmować będzie plenerową instalację na płycie tarnowskiego Rynku – 30 fotografii tarnowskich Żydów zatopionych w lodowych sześcianach, instalację przestrzenną „Nekroteka” wewnątrz Galerii oraz cykl „obiektów graficznych” i gipsografii.

Ogloszenie
>

Na tę interdyscyplinarną wystawę złożą się: plenerowa instalacja na Rynku (fotografie tarnowskich Żydów zatopione w 30 sześcianach lodu rozłożone bezpośrednio na płycie Rynku od strony Pasażu Tertila, co stanowić ma nawiązanie do zdjęcia przedstawiającego tarnowskich Żydów czekających na transport do Oświęcimia, siedzących w kucki na płycie Rynku); „obiekty graficzne” Andrzeja Kaliny (w Galerii Małej) oraz „Nekroteka” – przestrzenna instalacja Jerzego Kaliny odnosząca się do problemu pamięci, multimedialna prezentacja najważniejszych prac z bogatego dorobku artysty oraz cykl gipsografii Andrzeja Kaliny (Galeria – Pasaż Tertilla).

Jerzy Kalina - (ur. 1944) rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, twórca instalacji, akcji, filmów animowanych i dokumentalnych, widowisk teatralnych, jeden z pierwszych polskich performerów. Absolwent Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie i wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmują go problemy zniewolenia i ograniczeń egzystencjalnych, które próbuje przełamać środkami sztuki, postawionej w bezpośredniej konfrontacji z codziennymi realiami. Znany głównie z akcji i instalacji, które organizował w centralnych, ruchliwych punktach miasta. W wigilijny wieczór 1972 r. otworzył Galerię Repassage dla przypadkowych biesiadników, w maluchu zaaranżował bożonarodzeniowy żłóbek, zamykał w gablotach żywych ludzi, w zaskakujący sposób wtapiał w otoczenie własne rzeźby. Wiele jego prac wiąże się z problemem pamięci. Od 40 lat wierny jest idei sztuki, która jest ciągłym poszukiwaniem, prowokacją, społeczną ekspresją, politycznym, religijnym i osobistym wyzwaniem. Jego sztuka w czytelny sposób odnosi się do symboli narodowych, związana jest kluczowymi wydarzeniami najnowszej historii Polski, wiążąc się z okresem stanu wojennego, Solidarności, pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Był autorem oprawy plastycznej pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki. Równolegle tworzy eksperymentalne filmy wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych przeglądach. Projektuje też i reżyseruje autorskie spektakle teatralne.

Andrzej Kalina - (ur. 1954) uprawia grafikę, rysunek, sztukę akcji i sztukę książki. Absolwent Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie i pracowni grafiki warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Każda jego wystawa jest przemyślana i zaaranżowana inaczej, stanowi rodzaj samodzielnego dzieła sztuki. W swoich pracach graficznych wychodzi daleko poza tradycyjne narzędzia i materiały.

Obaj bracia z powodzeniem pracują we własnych dyscyplinach, łączą ich przekonania i rozumienie sztuki. W pracach obu artystów od początku obecne były problemy ludzkiej egzystencji, a w ostatnich latach potrzeba utrwalenia pamięci o ludziach i zdarzeniach, a tym samym sam proces pamiętania jako przedmiot artystycznej penetracji.

Informacja dla szkół:
W odniesieniu do wystawy Galeria przygotowała specjalną ofertę dla szkół. Scenariusz zajęć obejmuje wprowadzenie, wspólne oglądanie wystawy, multimedialną prezentację najważniejszych prac z dorobku obu artystów oraz podsumowanie z ulokowaniem twórczości Kalinów w szerszym kontekście kultury i historii sztuki.
Prace Jerzego i Andrzeja Kalinów, poprzez odniesienia do Holocaustu, czasów stanu wojennego, okresu Solidarności, problemu pamięci narodowej oraz liczne odwołania do polskich symboli, są wyjątkowym materiałem rozszerzającym program szkolny. Sztuka Kalinów przekracza pojedyncze dyscypliny sztuki, łączy grafikę, malarstwo, rzeźbę, film i teatr. Jest wyjątkową okazją do zapoznania uczniów z nowoczesnym dziełem sztuki, którego forma wychodzi daleko poza pojedynczy obraz. Ta propozycja wydaje się szczególnie wartościowa, nie tylko ze względu na wysoką wartość artystyczną prezentowanych prac, ale również odwołania do historii i kultury polskiej. Zainteresowanych nauczycieli BWA prosi o kontakt z Galerią: tel: 14 6888820.

BWA, 16 stycznia godz. 18:30
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, July 20, 2024 19:15:30
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html