Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Zarząd Regionu Małopolska NSZZ Solidarność zapraszają...    -   14/1/2009
Noworoczne spotkanie osób internowanych
Już po raz jedenasty odbędzie się noworoczne spotkanie osób internowanych i prześladowanych w latach 1981-1989. Spotkanie organizuje Starostwo Powiatowe w Tarnowie oraz Zarząd Regionu Małopolska NSZZ Solidarność w niedzielę, 18 stycznia o godz. 15:00 w Zespole Szkoły Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie, w gminie Skrzyszów.

Ogloszenie

Noworoczne spotkania zapoczątkował wójt Skrzyszowa Józef Gądek, ówczesny przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego. Do dziś cieszą się wielkim powodzeniem – są okazją do spotkań rozmów i rozmów. Mają także inny pozytywny element – są lekcją dla młodych ludzi o czasach prześladowań, stanie wojennym. Wśród internowanych w grudniu 1981 r. był Władysław Żabiński. Oto jak wspomina tamte czasy. –Był to na pewno dla wszystkich szok, chociaż było do przewidzenia, że jakiś przełom nastąpi. W moim przypadku przeżyły to najbardziej żona i małe dzieci, które nie rozumiały tej sytuacji. Pamiętam poczucie bezradności i fakt jawnego bezprawia, bo nikt z nas nie czuł się przestępcą lub działającym na szkodę państwa. Oczywiście widzieliśmy Polskę w innym układzie i obowiązujący inny ład. Nam, tu przynajmniej na dołach, nie chodziło o stołki czy o przejęcie władzy, myśmy tylko kwestionowali sposób sprawowania władzy. Arogancja władzy była tak duża, że nie sposób było to już tolerować. Zanim przewieziono mnie do więzienia w Załężu przetrzymywany byłem w więzieniu w Tarnowie z grupą działaczy Solidarności rolniczej. Wspomnę Staszka Wiśniowskiego, Surowieckiego, Jurka Stracha i wielu innych. Próbowano nas złamać i zmusić do współpracy trzymając nas całą noc na mrozie. To jednak stwarzało jeszcze większy nasz opór. Sam pobyt w Załężu to trudne dni i nie jestem jeszcze gotowy na rozległe wspomnienia, to zbyt dla mnie bolesne. Cieszę się, że takie potkanie organizuje tarnowskie starostwo - mówi Władysław Żabiński.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(14-01-2009) --- :
byli też uwięzieni

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2009) piekut :
I tak powstaje grupa wybrańców, namaszczonych, tych cosa obywatelami nr 1. Potem trzeba tochę łzawych tekstów jakie to straszne sny z czasów internowania nawiedzaja, jakie to choroby mogace mieć tam własnie żródło, opadły. Potem jak nic stały dodatek do emerytury, znizka na komunikację miejska, pierwszeństwo w skierowaniu na wczasy lecznicze, specjalna przychodnia dla patriotów Czy cos podobnego nie było? Twierdzi Żabiński , że zona nie rozumiałatamtej sytuacji. Nie mógł jej wytłumaczyć? Twierdzi Żabiński ze wówczas arogancja władzy była tak wielka że juz nie mozna było tego tolerować. A jak dziś Panie Żabiński z ta arogancja? Nie wystepuje wcale? A dwa miliony gastarbaiterów to nie arogancja? Jak to szybko owoce swojego zwycięstwa do koszyczka zebrał i pokazuje jakie ładne, jakie urodziwe. Tak strasznie przeżył internowanie że dziś po ćwierć wieku nie jest gotów na wspomnienia Znaczy że Oswiecim opisywany przez więzniów kilka lat po wyzwoleniu to były kolonie letnie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl