To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Biskup Wiktor Skworc z wizytą w Afryce    -   14/1/2009
Odwiedzi misjonarzy
Biskup tarnowski Wiktor Skworc odwiedzi polskich misjonarzy pracujących w Republice Środkowoafrykańskiej i w Czadzie. Podczas wizyty w Afryce przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji spotka się także z polskimi żołnierzami, którzy stacjonują w rejonie Darfuru.

Ogloszenie
>

Jak czytamy w Diecezjalnym Serwisie Informacyjnym, ważnym wydarzeniem będzie wizyta w Bagandou, gdzie w 2004 roku diecezja tarnowska wybudowała szpital dla Pigmejów. Po przerwie wznowił on działalność. Utrzymanie placówki medycznej finansuje diecezja z ofiar zebranych przez kolędników misyjnych. Do tej pory na ten cel przeznaczono ok. 200 tysięcy euro.
-To wielkie dzieło Kościoła tarnowskiego powstało z myślą o naszych siostrach i braciach w Afryce. Myślę, że szpital będzie z nowym dynamizmem służył tym, którzy bardzo potrzebują pomocy medycznej. Placówka ma nowe kierownictwo, będą tam także pracowały siostry pasterki z Polski, które lecą z nami do Afryki - mówi biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Szpital wybudowany przez diecezję tarnowską ma m.in. aparat usg, do dyspozycji personelu jest także samochód. -Placówka powstała z myślą o kobietach i dzieciach. Regularnie odbywają się operacje m.in. cesarskie cięcia. Szpital ma ważne znaczenie, ponieważ ludzie do najbliższej placówki medycznej mieli 60 km - mówi ks. Krzysztof Czermak - wikariusz biskupi ds. misji.
Z powodu problemów personalnych szpital został zamknięty na ponad rok. Jego ponowne otwarcie nastąpiło w połowie listopada. Do końca 2008 roku personel przyjął ok. 390 pacjentów. Dyrektorem szpitala jest świecka misjonarska Elżbieta Wryk, pochodząca z diecezji tarnowskiej.

Podczas wizyty w Afryce na granicy Czadu z Sudanem w rejonie Darfuru biskup Wiktor Skworc spotka się także z polskimi żołnierzami, którzy strzegą pokoju w tym rejonie świata. Ordynariusz tarnowski chce im podziękować za to, że są strażnikami pokoju i zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom.
Podczas spotkania z afrykańskimi biskupami rozmowy mają dotyczyć także pomocy diecezji tarnowskiej w formacji przyszłych kapłanów na tym kontynencie. Biskup Wiktor Skworc rozważa możliwość pomocy tamtejszemu Kościołowi w kształceniu duchownych. Wykłady na miejscu mieliby prowadzić profesorowie tarnowskiego Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie.

W Czadzie posługuje ks. Stanisław Worwa, natomiast do Republiki Środkowoafrykańskiej zostali posłani następujący misjonarze: Marzena Koper, Elzbieta Wryk, Ks. Jerzy Bubułka, ks. Sławomir Głodzik, ks. Mirosław Gucwa, ks. Marek Dziedzic, ks. Bronisław Kowalik, ks. Jacek Kwiek, ks. Marek Mastalski, ks. Marek Muszyński, ks. Mieczysław Pająk.

Wraz z biskupem Wiktorem Skworcem do Afryki udają się: ks. Tomasz Atłas - sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, ks. Jerzy Zoń - kapelan i rzecznik biskupa tarnowskiego oraz ks. Janusz Paciorek – ojciec duchowny w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Wizyta w Afryce potrwa od 14 do 26 stycznia.
Przygotowała: Ewa Biedroń, Diecezjalny Serwis Informacyjny

Na zdjęciu: misjonarze
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 15:14:53
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html