To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Refleksje po Tischnerowskim wieczorze w "Marzeniu"    -   20/1/2009
Sokrates naszych czasów
Film jest wartościowy, gdy wywołuje u widza emocje, zmusza do refleksji albo powiększa jego zasób wiedzy. Wyświetlany w czwartek w kinie „Marzenie” w ramach cyklu „Czwarty ekstra Film” film,"Tischner: Życie w opowieściach" wzruszał, bawił i uczył, więc można śmiało powiedzieć, że powyższe kryterium spełnił w trójnasób. Tuż po projekcji, odbyło się spotkanie z twórcami Arturem Więckiem „Baronem” i Witoldem Beresiem, podczas którego widzowie zadawali autorom mniej lub bardziej zabawne pytania. Przy dźwiękach oryginalnej góralskiej muzyki w wykonaniu Kapeli z Łopusznej można było skosztować góralskiego jadła albo nabyć książkę, tzw. „biografię opowiadaną” na podstawie scenariusza filmu o tym samym tytule.

Ogloszenie

"Tischner: Życie w opowieściach" to fascynujący, wielowątkowy portret kapłana, filozofa i etyka, złożony z opowieści ludzi, którzy go znali, a więc jego rodziny, przyjaciół, sąsiadów, znajomych i współpracowników. O charyzmatycznym, obdarzonym nieprzeciętnym poczuciem humoru księdzu opowiadają m.in. Wanda Czubernatowa, Józefa Hennelowa, bp Pieronek, ks. Boniecki, prof. Gadacz, Jarosław Gowin, Lech Wałęsa. Opowiada też sam bohater - z pozostawionych pism i wywiadów. Z filmu wyłania się człowiek czysty, który - jak zauważył jeden z przyjaciół Tischnera - „nie przywiązywał się do rzeczy, ale do piękna rzeczy, czyli przywiązywał się do tego czego nie można posiadać. Rzeczy piękne przemijają, ale ich piękno pozostaje i to piękno trwało w księdzu Tischnerze. To była piękna postać”.
Jednak osobą, która wywołała największe emocje – zarówno u widzów, jak i autorów filmu – był baca Ludwik Maciasz. Baca, pasący przez całe swoje życie owce, nigdy nie miał czasu nauczyć się pisać i czytać, jednak miał czas na to, żeby dużo myśleć. Mało tego, według Ludwika to właśnie on nauczył kolegę Józka z Łopusznej całej „tyj mondrości”. A na czym ta mądrość polega? „No zyć z ludziami i jesce być mile widzianym w ludziach” - wyjaśnia w filmie baca. Po seansie zafascynowany postacią Maciasza Artur Więcek „Baron” opowiedział publiczności zabawną anegdotę, jak to po premierze filmu połączonej z „Wypominkami Tischerowskimi” w Łopusznej spotkał się z Ludwikiem, który zaczął wyrażać wątpliwości, czy nie było by lepiej gdyby został wycięty z filmu, bo ludzie mają do niego pretensje z powodu wypowiedzi, w której dowodzi, że to od niego Tischner „broł te filozofie”. Szybko jednak kończy: „ale przecie tak było!”.
Biografia Tischnera nawiązuje do najważniejszych etapów jego życia, począwszy od jego młodości, przez święcenia kapłańskie, studia filozoficzne,działalność w wolnej Polsce, aż po śmierć. Jego ciepło, inteligencja, ogromna wiedza, samodzielność i odwaga z jednej strony zjednywały mu wielu entuzjastycznych zwolenników, z drugiej nie zawsze były dobrze przyjmowane, chociażby przez część kleru. Tischner podejmował bardzo głęboką, a zarazem prowokującą dyskusję o sytuacji Kościoła w Polsce, co wywoływało opór, a nawet prowokowało do oskarżeń o destruktywny liberalizm. Na łożu śmierci, gdy zmagał się z potwornym cierpieniem, nie tylko fizycznym, ale i psychicznym, dręczony był listami od „tak zwanych proboszczów” wyzywających go od antychrystów i ironicznie komentujących jego straszliwą chorobę. Rak krtani raz na zawsze odebrał mu dar mowy, dzięki któremu udało mu się uczynić tak dużo dobrego. Umierając, Tischner nieustannie rozmyślał i pisał o Bożym miłosierdziu. Dał tym samym świadectwo swojej wiary i temu, co pisał o wolności, o cierpieniu, o śmierci. Niewielu było filozofów, którzy potrafili tego dokonać. Kimś takim niewątpliwie był ksiądz Tischner – Sokrates naszych czasów.
DC
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 16:34:45
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html