To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Powstała Rada Patronacka nad Izbą Pamięci Armii Krajowej    -   21/1/2009
Starostowie patronami Muzeum AK
Starostowie: tarnowski, brzeski oraz dąbrowski a także Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowany przez płk. Zdzisława Baszaka, podpisali we wtorek porozumienie o powstaniu Rady Patronackiej Izby Pamięci Armii Krajowej w Tarnowie. W Izbie znajdują się pamiątki związane z działalnością polskiego podziemia – broń z czasów II wojny światowej, mundury, gazetki konspiracyjne i dokumenty oraz wiele innych eksponatów. Izba jest jedną z placówek Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Rada Patronacka będzie zajmowała się opieką nad Izbą Pamięci i jej zbiorami, lobbingiem na jej rzecz u Marszałka a także promowała to miejsce, przede wszystkim wśród młodzieży szkolnej na swoim terenie.

Posłuchaj, co o porozumieniu starostów i Izbie Pamięci AK mówią Ryszard Żądło i płk. Zbigniew Baszak :

Ogloszenie

– Chcemy przekazywać młodemu pokoleniu wiedzę o historii narodu polskiego. Nie chcemy, aby znali ją tylko z książek, ale mogli dotknąć historii tutaj – w Tarnowie przy ul. Mościckiego 29 – mówił podczas podpisania porozumienia starosta tarnowski Mieczysław Kras. Będzie to możliwe m.in. dzięki spotkaniom z kombatantami – takimi jak choćby płk Zdzisław Baszak, który jest twórcą Izby Pamięci AK. Jego zamierzeniem jest zdobycie większej ilości eksponatów, które byłyby prezentowane w pomieszczeniach Izby. – Są w naszym regionie miejsca, w których znajdują się pamiątki z II wojny światowej. Próbujemy je pozyskać, ale niestety nasze środki są ograniczone – podkreśla pułkownik. Być może uda się je zdobyć dzięki finansowej pomocy powiatu tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. W 2008 r. powiat tarnowski przekazał 2 tys. zł, w tym roku Izba może na razie liczyć na wsparcie w wysokości 2,5 tys. zł. Pozostałe samorządy również zadeklarowały pomoc w tym zakresie.
Włodarzom zależy na tym, aby młodzież szkolna poznała dzięki temu miejscu wydarzenia związane z działalnością podziemia na ziemi tarnowskiej, takie jak choćby Akcja III Most, która miała miejsce w 1944 r. w Wał Rudzie. Działalność edukacyjna jest zresztą najważniejszym celem funkcjonowania placówki. Już w ubiegłym roku światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, które jest właścicielem i dysponentem zgromadzonych w Izbie pamiątek, zorganizowało I Międzypowiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej , w której wzięli udział uczniowie z Tarnowa, powiatu tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. W tym roku podobne akcje będą towarzyszyć uroczystym obchodom kilku okrągłych rocznic wydarzeń historycznych związanych z przebiegiem II wojny światowej na ziemi tarnowskiej - m.in. 70 rocznicy Bitwy Radłowskiej - największej bitwy kampanii wrześniowej w Małopolsce, 65 rocznicy Akcji Trzeci Most i 65 rocznicy Bitwy Jamneńskiej, jednej z największych bitew oddziałów AK z hitlerowcami.

Podczas spotkania, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Bartosz poinformował, że w najbliższym czasie istnieje plan przekształcenia Izby w Muzeum Armii Krajowej, co zdaniem dyrektora Bartosza wzmocni rangę tej niezwykle potrzebnej placówki. Być może dzięki tym zmianom uda się także w budynku przy ulicy Mościckiego poszerzyć ekspozycję, która obecnie prezentuje historię stacjonujących w Tarnowie pułków oraz pochodzących z regionu ludzi, którzy walczyli na wielu frontach II Wojny Światowej.(SF, pd)
Posłuchaj, co o Izbie Pamięci AK oraz Radzie Patronackiej i swojej roli w opiece nad placówką, mówią starostowie: Mieczysław Kras, Wiesław Krajewski i Ryszard Ożóg :Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, July 23, 2024 00:29:40
IP     : 100.28.0.143
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html