To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowa ustawa o systemie oświaty    -   28/1/2009
Jeszcze o 6-latkach
Przez Sejm przeszła nowa ustawa o systemie oświaty, zawierająca m.in. promowany przez poseł PO Urszulę Augustyn zapis, aby do szkół posłać sześciolatki. Jako argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem pierwotnie podawano „chłonność umysłu” małego dziecka, wreszcie posłanka wprost przyznała, iż jest to sposób na rozwiązanie problemu niżu demograficznego – w domyśle: szansa na utrzymanie etatów nauczycieli, dla których pracy jest coraz mniej. Nowa ustawa, po podpisaniu wprowadzałaby również możliwość uproszczonego i „płynnego” przejmowania mniejszych szkół przez stowarzyszenia.

Posłuchaj wypowiedzi poseł PO Urszuli Augustyn :

Ogloszenie
>

Według ustawy rodzice mogą (choć po przeprowadzeniu specjalistycznych badań mogli tak czynić dotychczas), posłać swoje sześcioletnie pociechy do szkoły już od 1 września 2009r. Przez trzy lata ma trwać okres przygotowawczy - dla placówek edukacyjnych i dla rodziców, do których skierowana zostanie specjalna kampania informacyjna. Po tym czasie sześciolatki objęte zostałyby obowiązkiem szkolnym. Na projekt – m.in. na przystosowanie szkół – w budżecie państwa na ten rok zagwarantowano sumę 357 mln zł. Również jeszcze w tym roku mają być przygotowane nowe podstawy programowe.
Drugim elementem reformy jest wprowadzenie szybkiej ścieżki przejmowania małych szkół przez stowarzyszenia – utrzymanie takich placówek jest problemem dotykającym przede wszystkim tereny wiejskie. Dotąd należało najpierw taką placówkę postawić w stan likwidacji, obecnie będzie można dokonać „z marszu” jej przekazania np. stowarzyszeniu założonemu przez rodziców. Budynek szkoły i cała infrastruktura pozostanie własnością gminy, natomiast stowarzyszenie wraz obowiązkiem prowadzenia szkoły otrzyma również subwencję oświatową. Sprawujący kontrolę samorząd będzie również mógł w razie trudności przejąć edukacyjne zadania ponownie na swoje barki. Szkoły zarządzane przez stowarzyszenia bardziej efektywnie wykorzystują powierzony im majątek i mają większe możliwości pozyskiwania środków z zewnątrz - uważa poseł Urszula Augustyn.
Zapisane w nowej ustawie rozwiązania wprowadzają ponadto zmiany w zatrudnieniu nauczycieli – nie będą oni wówczas objęci Kartą Nauczyciela, natomiast każdemu nauczycielowi, który nie zaakceptuje nowych warunków, przysługiwać będzie sześciomiesięczna odprawa.
Kolejną zmianą którą przewiduje ustawa, jest zdjęcie z kuratoriów części biurokratycznych obowiązków, takich jak np. opiniowanie siatki godzin, tak aby kuratorzy mogli poświęcić więcej czasu na „działania nadzorcze, edukacyjne”.

Propozycje, by posłać sześciolatki do szkół, uzasadniane były dotąd stwierdzeniami o dużej „chłonności umysłu” małego dziecka. Podczas konferencji prasowej poseł Urszula Augustyn zauważyła, iż można doskonale „uczyć przez zabawę”, a zdolność do przyswajania wiedzy przez „milusińskich” jest tak duża, iż są w Tarnowie placówki, w których dzieci jednoroczne i dwuletnie uczą się języków obcych. Jednak dopiero w ostatnim czasie przyznano, iż taka reforma to sposób na ocalenie miejsc pracy dla nauczycieli, w obliczu niżu demograficznego. Nikt natomiast głośno nie mówi o tym, iż wcześniejsze posłanie dzieci do szkół stanowi również próbę ratowania upadającego, rozkradzionego systemu emerytalnego w Polsce – wcześniejsza nauka, to wcześniejsze jej zakończenie, a tym samym więcej lat do przepracowania...
O ustawie pisaliśmy również w tekście „6-latki do szkół!” z 9 października ub. roku.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, October 21, 2021 12:31:57
IP     : 3.238.232.88
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html