To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Instruktorski Krąg Seniora i Starszyzny Harcerskiej    -   03/2/2009
Harcerze całym życiem
W tarnowskim hufcu ZHP im. gen. Józefa Bema, wznowił działalność Instruktorski Krąg Seniora i Starszyzny Harcerskiej. Jego celem jest aktywizacja starszyzny i seniorów harcerskich oraz przekazywanie wiedzy i doświadczeń harcerskich między pokoleniami tarnowskich harcerzy.

Ogloszenie

-Większość osób kojarzy harcerza jako nastolatka, ale harcerzem można być przez całe życie i w każdym wieku - mówi harcmistrz Maksym Pękosz, komendant Hufca Tarnów. -Zgodnie z Przyrzeczeniem Harcerskim, które składał każdy z nas, harcerze „całym życiem pełnią służbę Bogu i Polsce”.
Zgodnie z przepisami Związku Harcerstwa Polskiego do starszyzny zaliczani są wszyscy harcerze, którzy nie posiadają stałego przydziału służbowego, a ukończyli 25 rok życia, zaś seniorem jest każdy harcerz który ukończył 55 lat. Obecnie Krąg Seniora i Starszyzny Harcerskiej liczy 10 członków. Najstarsi jego członkowie to „pokolenie kolumbów”, przedwojenni harcerze, żołnierze września, działacze Szarych Szeregów (konspiracyjnego harcerstwa podczas II wojny światowej), partyzanci Batalionu „Barbara” Armii Krajowej. -Większość seniorów pomimo niejednokrotnie podeszłego wieku, na miarę swoich możliwości chce pomagać i pomaga tarnowskiej młodzieży. Dlatego też chcemy wykorzystać ten zapał i chęć do pracy i ubrać go w pewne ramy, tak aby działania naszych instruktorów dopełniały się wzajemnie, niezależnie od różnic pokoleniowych – mówi harcmistrz Pękosz. –Przy każdej okazji staramy się czerpać z przebogatej wiedzy i doświadczeń naszych harcerzy-seniorów tak aby przekazywać dzieciom i młodzieży skupionej w tarnowskim harcerstwie te uniwersalne wartości, które są obecne w naszym Związku Harcerstwa Polskiego od początku jego istnienia.

Jak podkreślają instruktorzy tarnowskiego hufca ZHP, niezmiernie ważne jest też to, że młodzi harcerze chętniej zapoznają się z często niełatwą historią wojennej i powojennej Polski, gdy mogą ją poznać od tych którzy brali udział w wydarzeniach tamtych lat. -Mamy nadzieję, że uda nam się przyciągną do harcerstwa również tych których drogi z harcerstwem z różnych powodów rozeszły się lata temu, ale którzy mają sentyment do idei skautowej. Każdy chętny, niezależnie od wieku może znaleźć w harcerstwie swoje miejsce. Służba Bogu, ojczyźnie i bliźnim w harcerskich szeregach jest otwarta dla każdego, kto podziela nasze ideały - przypomina komendant Pękosz. -Wiek odgrywa tu drugorzędną rolę, gdyż prawym i pożytecznym obywatelem można, a nawet należy być niezależnie od wieku.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 5, 2022 19:46:13
IP     : 44.201.95.84
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html