To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Podsumowanie wizyty Biskupa Tarnowskiego w Afryce    -   03/2/2009
Humanitarne projekty
Biskup Tarnowski Wiktor Skworc zakończył swoją wizytę u misjonarzy tarnowskich w Republice Środkowoafrykańskiej i w Czadzie. Trwała ona od 14 do 26 stycznia. Biskup odwiedził 10 misjonarzy pracujących na 7 misjach: Bimbo, Bagandou, Wantiguera, Bouar, Yole, Baboua i Atrone1 - czytamy w Diecezjalnym Serwisie Informacyjnym.

Posłuchaj wypowiedzi bp Wiktora Skworca o szpitalu w Bagandou :

Ogloszenie

Bp Skworc rozmawiał z afrykańskimi hierarchami –Biskupi bardzo cenią pracę polskich misjonarzy, ich zaangażowanie i pomoc ludziom poprzez realizowane projekty humanitarne. Biskupi prosili o kolejnych misjonarzy z Polski. Potrzebna jest także pomoc polskich księży w pracy formacyjnej i edukacyjnej kleryków w Afryce – dodaje przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
W seminarium w Czadzie brakuje m.in. wykładowców liturgiki, teologii moralnej, a także wychowawców. Na temat prowadzenia kilkumiesięcznych wykładów w seminariach w RCA i Czadzie biskup Skworc będzie rozmawiał z polskimi biskupami.

Największym i najważniejszym projektem humanitarnym realizowanym w całości przez Diecezję Tarnowską jest szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Planowana jest jego rozbudowa. Diecezja tarnowska, która wybudowała placówkę medyczną dla Pigmejów sfinansuje powstanie nowego pawilonu. Powstaną w nim m.in. laboratorium, gabinet USG, apteka i gabinet stomatologiczny. Planowany koszt prac ma wynieść 45 tys. euro.
Biskup ordynariusz Wiktor Skworc, który wrócił z Afryki podkreśla, że placówka spełnia bardzo ważną rolę dla tutejszych mieszkańców. Służy głównie dzieciom i kobietom. -Szpital cieszy się dobrą opinią, ludzie są tutaj życzliwie traktowani. Często pokonują wiele kilometrów, aby dostać się do lekarza. Będziemy wspierać rozbudowę szpitala – dodaje ordynariusz tarnowski, który odwiedził szpital.
Diecezja tarnowska już przekazała na ten cel 15 tys. euro. Budowa i utrzymanie szpitala kosztowały dotychczas ponad 200 tysięcy euro. Pieniądze pochodziły z ofiar, jakie zebrały dzieci odwiedzając domy mieszkańców diecezji tarnowskiej podczas poprzednich akcji kolędy misyjnej.

Misjonarze z którymi spotkał się biskup Skworc, dziękowali za pamięć modlitewną, pomoc materialną i wszystkie gesty solidarności. Nadal dzięki materialnej pomocy Kościoła w Polsce chcą budować kaplice i rozwiać działalność edukacyjną w Afryce. Aby wspierać misjonarzy, w diecezji tarnowskiej ma jeszcze bardziej rozwijać się akcja „adopcji na odległość”, czyli przekazywania przez zorganizowane grupy lub osoby drobnych kwot, które pomogą konkretnym dzieciom z ubogich afrykańskich krajów.
DSI – Diecezjalny Serwis Informacyjny, przygotowała Ewa Biedroń
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 14:42:33
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html