Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Największe przedsięwzięcie naukowe w dziejach można podejrzeć jeszcze tylko przez 4 dni    -   05/2/2009
Wielki Zderzacz Hadronów w Tarnowie
Jeszcze tylko kilka dni, do niedzieli 8 lutego, można w Tarnowie zwiedzać niezwykle ciekawą, interaktywną wystawę „Wielki Zderzacz Hadronów – Jak to działa?”. Organizatorami wystawy, którą można oglądać w sali widowiskowo-sportowej przy ulicy Gumniskiej w Tarnowie. przygotowanej przez Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz zaangażowanych w prowadzone w Szwajcarii badania naukowców, są Urząd Miasta Tarnowa, III Liceum Ogólnokształcące i tarnowski Pałac Młodzieży.

Ogloszenie

Wystawa jest okazją do poznania istoty największego eksperymentu w dziejach ludzkości, prowadzonego w laboratorium CERN pod Genewą, porównywanego do wyprawy na księżyc i podróży w czasie.
Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) to największe na świecie urządzenie badawcze. Budowano go 14 lat, kosztem – jak się szacuje – 6 do 9 miliardów franków szwajcarskich. LHC to akcelerator, czyli maszyna do przyspieszania cząstek materii, znacznie przewyższająca dotąd znane, umożliwiająca osiągnięcie warunków, o których w klasycznych laboratoriach można tylko marzyć.
Eksperyment z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów rozpoczął się pod Genewą we wrześniu ubiegłego roku. Zaangażowanych jest w niego blisko 10 tysięcy naukowców z 80 krajów, w tym ok. 350 Polaków. Celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytania: jaka jest struktura materii?, jak tworzył się Wszechświat?, dlaczego występuje nadwyżka materii nad antymaterią?

Tarnów jest trzecim polskim miastem, w którym wystawa jest prezentowana.
Można ją jeszcze zwiedzać do niedzieli 8 lutego włącznie w sali widowiskowo-sportowej przy ulicy Gumniskiej w godzinach od 10:00 - 15:00.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl