Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Powiat tarnowski nadal przyjazny środowisku    -   10/2/2009
Nagroda dla Starostwa
Powiat tarnowski ponownie znalazł się w gronie samorządów nagrodzonych w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku” – informuje Starostwo. Podczas gali, która odbyła się Warszawie, samorząd otrzymał wyróżnienie w konkursie „Polska Wolna od Azbestu”. Przez kolejny rok może także posługiwać się znakiem Powiatu Przyjaznego Środowisku (specjalny certyifkat).

Ogloszenie

W powiecie tarnowskim usuwanie odpadów azbestowych realizowane jest obecnie we współpracy z gminami. Połowę kwoty potrzebnej do unieszkodliwienia niebezpiecznych materiałów wykłada starostwo, drugą zainteresowany samorząd. Taki „montaż finansowy” wprowadzono w 2008 r. Od tego momentu wydano na akcję 20 tys. zł. Warto przypomnieć, że powiat tarnowski wprowadził pionierski w Polsce program usuwania odpadów azbestowych już w 2000 r. Na ich unieszkodliwienie wydano 560 tys. zł, w sumie usunięto 320 dachów azbestowych oraz 82 pryzmy odpadów azbestowych. Odbierając certyfikat „Polska Wolna od Azbestu” starosta Mieczysław Kras podkreślał wkład powiatu tarnowskiego w rozwój tego przedsięwzięcia w naszym kraju – inne samorządy uczyły się od tych rozwiązań, dzięki czemu usuwanie azbestu prowadzone jest aktualnie w gminach i powiatach praktycznie w całej Polsce.
Ekologiczne wyróżnienia dla powiatu tarnowskiego są tym bardziej cenne, że samorząd dotrzymał je po raz drugi z rzędu – tym razem w dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, odbywającego się pod honorowym patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Warto zauważyć, że pod koniec ub.r. Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu, placówka prowadzona przez powiat tarnowski, został nominowany do nagrody w jubileuszowym, dziesiątym ogólnopolskim, Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku”. Placówka otrzymała prawo używania znaku Promotor Ekologii.
Od ubiegłego roku, gdy powiat zdobywał certyfikaty po raz pierwszy, wdrożono kilka nowych rozwiązań, które przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. W Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy ciepłą wodę uzyskuje się dzięki kolektorom słonecznym a we wspomnianym wcześniej Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu działa najnowocześniejsza w regionie kotłownia opalana za pomocą biomasy. Powiat przymierza się także do wdrożenia nowatorskich rozwiązań w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie (ogrzewanie za pomocą pomp ciepła) oraz w Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach, gdzie mają być uruchomione piece na biomasę bądź kolektory słoneczne.
Ale to nie jedyne sukcesy na polu ekologii, które zauważono w Warszawie. W powiecie tarnowskim porządkuje się również gospodarkę cieplną. Stało się tak w Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu, gdzie część ciepłej wody uzyskuje się dzięki kolektorom słonecznym, podobne nowatorskie rozwiązania znajdują się również gdzie indziej.

6 lutego 2009 r. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie odbyła się Gala Laureatów i Wyróżnionych Narodowego Konkursu Ekologicznego podczas której ogłoszeni zostali Laureaci i Wyróżnieni X jubileuszowej Edycji Konkursu. Ponadto nadano Przedłużenie Znaku podmiotom, które jako Laureaci poprzednich edycji wykazali kontynuację działań na rzecz ochrony środowiska. Po raz kolejny przyznano również Europejskie Nagrody Ekologiczne samorządom i przedsiębiorstwom, których działania spełniają wymagania formalno-prawne ustawodawstwa krajowego z zakresy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz spełniają standardy Unii Europejskiej z tego zakresu.
Celem konkursu jest popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Konkurs ma za zadanie wyróżnić podmioty zaangażowane w edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnych. Relacja z uroczystego rozstrzygnięcia konkursu miała miejsce w piątek 6 lutego br. na antenie TVP Info.
Już ponad 450 gmin, firm oraz placówek oświatowych z całej Polski może się poszczycić tytułem „Przyjazny Środowisku” w jednej z trzech kategorii: Samorząd Przyjazny Środowisku, Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku, Promotor Ekologii.

W tegorocznej X edycji samorządy oraz przedsiębiorstwa mogą się starać o otrzymanie Europejskiej Nagrody Ekologicznej - European Ecological Award Environment Friendly. Warunkiem jej przyznania jest spełnienie wymagań formalno-prawnych ustawodawstwa krajowego z zakresu ochrony środowiska oraz spełnianie odpowiednich standardów Unii Europejskiej. Oceniane jest jedno konkretne przedsięwzięcie.
Dzięki konkursowi osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska w samorządach oraz przedsiębiorstwach mogą zapoznać się z rozwiązaniami, jakie zostały zastosowane w podobnych przypadkach. Podpatrzone rozwiązania mogą zostać zastosowane w kolejnych inwestycjach. Nadesłane wnioski stanowią świetną bazę informacji, która umożliwi stworzenie modelowego sposobu postępowania.
Nagrody finansowe zdobyte przez laureatów poprzednich edycji pozwoliły samorządom oraz przedsiębiorstwom na rozszerzenie działań i inwestycji o charakterze ekologicznym, a placówkom edukacyjnym pomogły w zakupie materiałów wspierających edukację ekologiczną.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(10-02-2009) Stary :
Bardzo ładnie, tak trzymać. Tyle jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie naszego życia że wystarczy pracy na 20 lat.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-02-2009) Stary :
Bardzo ładnie, tak trzymać. Tyle jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie naszego życia że wystarczy pracy na 20 lat.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-02-2009) kolo :
Czy ten gosc na zdjeciu gratulujący M. Krasowi to slynny Masiuk?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-02-2009) stefan :
a kto to jest Masiuk??! Pierwsze słyszę..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-02-2009) kolo :
jak nie wiesz to tyle jestes szczesliwszy:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl