To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Oszukał blisko 3 tysiące osób!    -   17/2/2009
„Działalność” parabankowa
Policjanci Sekcji dw z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowie zakończyli sprawę dotyczącą działalności parabankowej, prowadzonej przez 41 letniego mieszkańca Dębicy. W zakończonym śledztwie podejrzanemu przedstawiono zarzuty o dokonanie ponad 2900 oszustw na szkodę blisko 3 tysięcy osób z terenu całego kraju, na łączną kwotę ponad 5 mln złotych.

Ogloszenie
>

Jak ustalono w toku śledztwa podejrzany prowadził działalność gospodarczą, z siedzibą w Tarnowie w zakresie usług finansowych. Firma, której był właścicielem oferowała do sprzedaży różnego rodzaje produkty finansowe, głównie pożyczki pieniężne i kredyty konsumenckie na określony cel. Prowadząc działalność nie posiadał on jednak wystarczających własnych środków finansowych na ich udzielanie, wprowadzając tym samym potencjalnych pożyczkobiorców w błąd, co do możliwości udzielenia kredytów i pożyczek oraz zamiaru ich wypłaty.
Procedura ubiegania się o pożyczkę lub kredyt każdorazowo wiązała się z poniesieniem przez wnioskodawcę szeregu opłat pod różnymi tytułami np. opłaty za wnioski, umowy, pośrednictwo. Część z tych opłat pobierana była przez tarnowską firmę pod tytułem zwrotnym. Tak więc, bez wymaganego prawem zezwolenia firma gromadziła środki pieniężne osób fizycznych i prawnych w celu udzielania pożyczek i kredytów, obciążając ryzykiem wpłaty uzyskiwane od klientów pod tytułem zwrotnym.
Sam właściciel traktował te środki w kategoriach przychodu i przeznaczał je na wypłatę nielicznych pożyczek następnym wnioskodawcom. Częste zmiany w regulaminach umów pożyczkowych, mnożące opłaty wymuszały na kredytobiorcach rezygnację z ubiegania się o nie. Koszty poniesionych opłat i zabezpieczeń w większości przypadków nie były zwracane, zwiększając majątek firmy.

Tarnowska agencja zatrudniała od kilku do kilkunastu osób, współpracowała także z firmami z terenu całego kraju, zajmującymi się pośrednictwem finansowym, które pozyskiwały nowych klientów i pośredniczyły w podpisywaniu z nimi umów. Ostateczna decyzja o udzieleniu bądź odmowie pożyczki lub kredytu należała zawsze do właściciela tarnowskiej firmy.
Działając w okresie od października 2001 roku do lutego 2006 roku mieszkaniec Dębicy oszukał blisko 3 tysiące osób z tereny całego kraju, popełniając 2981 przestępstw, na łączną kwotę ponad 5 mln 235 tysięcy złotych. Podejrzany postawiono zarzuty oszustwa oraz naruszenia art.171 ust.1 Prawa Bankowego, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do 15 lat. Nie przyznał się on do stawianych mu zarzutów. Tarnowska Prokuratura zastosowała wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Zakończona sprawa to jedna z największych w historii tarnowskiej Policji. Działalność oszusta udaremniono dzięki ścisłej współpracy Policji z tarnowska Prokuraturą. Prowadzone śledztwo było skomplikowane i to zarówno w warstwie dowodowej jak i prawnej, przesłuchano ponad 3600 osób z terenu całego kraju, zgromadzono tysiące dokumentów. O ogromie pracy świadczy fakt, że a akta sprawy zamknięto w 285 tomach.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 5, 2022 18:43:40
IP     : 44.201.95.84
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html