To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wierni przywiązani do Tradycji nareszcie będą mogli uczestniczyć w Tarnowie we Mszy Wszechczasów    -   22/2/2009
Msze trydenckie w Tarnowie
W sobotę w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie w sprawie zorganizowania w Tarnowie celebry Mszy Św. w klasycznym rycie rzymskim. Jego uczestnicy wystosowali do Ordynariusza Diecezji biskupa Wiktora Skworca list z prośbą o ustanowienie duchownego, który sprawowałby eucharystię oraz wyznaczenie miejsca, gdzie cyklicznie na terenie miasta odbywałyby się msze święte w rycie trydenckim. Po wielu latach, pierwsza taka msza święta (na początek msza recytowana) w którymś z tarnowskich Kościołów odprawiona zostanie prawdopodobnie w niedzielę 15 marca. Dzień wcześniej, w sobotę 14 marca o godz. 17:00 w Seminarium zaplanowano kilkugodzinny wykład (z pokazem video) dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby przygotować się do godnego uczestnictwa we Mszy Wszechczasów.

Ogloszenie

Klasyczny ryt rzymski zwany jest także rytem przedsoborowym (w odniesieniu do Soboru Watykańskiego II). Swoimi korzeniami sięga on początków chrześcijaństwa. Pierwsze wzmianki o zapisanych fragmentach Kanonu Rzymskiego pochodzą z IV wieku. Kościół od zawsze wierzył, że te elementy które znalazły się w tym rycie pochodzą z woli i ustanowienia Zbawiciela oraz Apostołów. Ostatecznie ujednolicenia rytu dokonał Sobór Trydencki (1545-1563), stąd również nazwa "msza trydencka". Ponieważ św. Pius V zezwolił na odprawianie Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim po wsze czasy, dlatego nazywa się ją niekiedy Mszą Świętą Wszechczasów. Należy pamiętać że Ojcowie Soborowi nie dokonali ułożenia nowego rytu, lecz oczyścili go z różnych naleciałości. Przyjęto tu zasadę, że należy pozostawić te wszystkie elementy co do których można wykazać ich co najmniej dwustuletnią tradycję. "Nowinki", wprowadzane do celebracji przez niektórych kreatywnych celebransów, odrzucono. Rozwinięto też rubryki, określając tym samym ścisłe normy sprawowania Najświętszej Ofiary. Tak też Kościół składał Bogu "Ofiarę czystą, świętą i niepokalaną" przez 400 lat. Sobór Watykański II (1962-1965) przeprowadził reformę liturgii, między innymi: odwrócono celebransa twarzą do ludu, usunięto większość przyklęknięć i znaków krzyża, zmieniono niektóre teksty mszalne, strój kapłana, homilię włączono do czynności liturgicznych, i in. Nowy Mszał z 1970 roku praktycznie zastąpił Mszał z roku 1570 (z niewielkimi poprawkami - ostatnie wprowadził bł. Jan XXIII w roku 1962).
Po reformie liturgicznej w roku 1965, stara forma sprawowana jest tylko w nielicznych miejscach na świecie. Do nowej Liturgii przystosowano też wygląd i układ wnętrz większości świątyń katolickich wybudowanych w trakcie 4 minionych dekad, nie przewidując m.in. miejsca na "stary" ołtarz pod Tabernakulum.
Pomimo reformy liturgii katolickiej dokonanej po Soborze Watykańskim II (m.in. wprowadzenie Novus Ordo Missae), forma trydencka jest jednak nadal uważana przez Kościół katolicki za godziwą i ważną. Mszał z 1570 roku, w wersji wydanej przez Jana XXIII w 1962 nie został nigdy zniesiony lub wręcz zakazany (co podkreślił Benedykt XVI w motu proprio Summorum Pontificum z lipca 2007r.). We wspomnianym dokumencie Benedykt XVI zezwolił na odprawianie Mszy trydenckiej każdemu kapłanowi bez konieczności zgody biskupa. Już jednak papież Jan Paweł II w swoim motu proprio Ecclesia Dei z 1988r. polecił biskupom ułatwiać udział w "starej" mszy wiernym przywiązanym do rytu trydenckiego poprzez pielęgnowanie tej tradycji liturgicznej.
Mimo tych dokumentów i papieskich zaleceń w wielu diecezjach, m.in. w kościołach tarnowskiej diecezji, przez wiele lat nie można było uczestniczyć w "przedsoborowej" mszy świętej. Dorosło już drugie pokolenie, które w tarnowskich kościołach parafialnych nie mogło się nigdzie zaznajomić z przedsoborową liturgią i obrzędowością.
W diecezji tarnowskiej msze trydenckie odprawiane są przez kapłanów Bractwa św. Piusa X od roku 2005 w Tuchowie, w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Rynku. Ze względu na złożoną sytuację Bractwa, którego 4 biskupów wyświęconych zostało przez założyciela tej wspólnoty bez zgody Papieża i zostało obłożonych ekskomuniką (uchyloną ostatnio przez Watykan), wielu wiernych przywiązanych do tradycyjnego rytu mszy świętej, nie brało jednak udziału w tych nabożeństwach. Przed uczestnictwem w nich przestrzegał też kilka la temu Biskup Tarnowski.

Więcej informacji na temat Mszy trydenckiej w diecezji tarnowskiej znaleźć będzie można na stronie internetowej TE IGITUR -www.teigitur.pdg.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 1, 2023 23:24:34
IP     : 34.232.63.94
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html