Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wierni przywiązani do Tradycji nareszcie będą mogli uczestniczyć w Tarnowie we Mszy Wszechczasów    -   22/2/2009
Msze trydenckie w Tarnowie
W sobotę w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie w sprawie zorganizowania w Tarnowie celebry Mszy Św. w klasycznym rycie rzymskim. Jego uczestnicy wystosowali do Ordynariusza Diecezji biskupa Wiktora Skworca list z prośbą o ustanowienie duchownego, który sprawowałby eucharystię oraz wyznaczenie miejsca, gdzie cyklicznie na terenie miasta odbywałyby się msze święte w rycie trydenckim. Po wielu latach, pierwsza taka msza święta (na początek msza recytowana) w którymś z tarnowskich Kościołów odprawiona zostanie prawdopodobnie w niedzielę 15 marca. Dzień wcześniej, w sobotę 14 marca o godz. 17:00 w Seminarium zaplanowano kilkugodzinny wykład (z pokazem video) dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby przygotować się do godnego uczestnictwa we Mszy Wszechczasów.

Ogloszenie

Klasyczny ryt rzymski zwany jest także rytem przedsoborowym (w odniesieniu do Soboru Watykańskiego II). Swoimi korzeniami sięga on początków chrześcijaństwa. Pierwsze wzmianki o zapisanych fragmentach Kanonu Rzymskiego pochodzą z IV wieku. Kościół od zawsze wierzył, że te elementy które znalazły się w tym rycie pochodzą z woli i ustanowienia Zbawiciela oraz Apostołów. Ostatecznie ujednolicenia rytu dokonał Sobór Trydencki (1545-1563), stąd również nazwa "msza trydencka". Ponieważ św. Pius V zezwolił na odprawianie Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim po wsze czasy, dlatego nazywa się ją niekiedy Mszą Świętą Wszechczasów. Należy pamiętać że Ojcowie Soborowi nie dokonali ułożenia nowego rytu, lecz oczyścili go z różnych naleciałości. Przyjęto tu zasadę, że należy pozostawić te wszystkie elementy co do których można wykazać ich co najmniej dwustuletnią tradycję. "Nowinki", wprowadzane do celebracji przez niektórych kreatywnych celebransów, odrzucono. Rozwinięto też rubryki, określając tym samym ścisłe normy sprawowania Najświętszej Ofiary. Tak też Kościół składał Bogu "Ofiarę czystą, świętą i niepokalaną" przez 400 lat. Sobór Watykański II (1962-1965) przeprowadził reformę liturgii, między innymi: odwrócono celebransa twarzą do ludu, usunięto większość przyklęknięć i znaków krzyża, zmieniono niektóre teksty mszalne, strój kapłana, homilię włączono do czynności liturgicznych, i in. Nowy Mszał z 1970 roku praktycznie zastąpił Mszał z roku 1570 (z niewielkimi poprawkami - ostatnie wprowadził bł. Jan XXIII w roku 1962).
Po reformie liturgicznej w roku 1965, stara forma sprawowana jest tylko w nielicznych miejscach na świecie. Do nowej Liturgii przystosowano też wygląd i układ wnętrz większości świątyń katolickich wybudowanych w trakcie 4 minionych dekad, nie przewidując m.in. miejsca na "stary" ołtarz pod Tabernakulum.
Pomimo reformy liturgii katolickiej dokonanej po Soborze Watykańskim II (m.in. wprowadzenie Novus Ordo Missae), forma trydencka jest jednak nadal uważana przez Kościół katolicki za godziwą i ważną. Mszał z 1570 roku, w wersji wydanej przez Jana XXIII w 1962 nie został nigdy zniesiony lub wręcz zakazany (co podkreślił Benedykt XVI w motu proprio Summorum Pontificum z lipca 2007r.). We wspomnianym dokumencie Benedykt XVI zezwolił na odprawianie Mszy trydenckiej każdemu kapłanowi bez konieczności zgody biskupa. Już jednak papież Jan Paweł II w swoim motu proprio Ecclesia Dei z 1988r. polecił biskupom ułatwiać udział w "starej" mszy wiernym przywiązanym do rytu trydenckiego poprzez pielęgnowanie tej tradycji liturgicznej.
Mimo tych dokumentów i papieskich zaleceń w wielu diecezjach, m.in. w kościołach tarnowskiej diecezji, przez wiele lat nie można było uczestniczyć w "przedsoborowej" mszy świętej. Dorosło już drugie pokolenie, które w tarnowskich kościołach parafialnych nie mogło się nigdzie zaznajomić z przedsoborową liturgią i obrzędowością.
W diecezji tarnowskiej msze trydenckie odprawiane są przez kapłanów Bractwa św. Piusa X od roku 2005 w Tuchowie, w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Rynku. Ze względu na złożoną sytuację Bractwa, którego 4 biskupów wyświęconych zostało przez założyciela tej wspólnoty bez zgody Papieża i zostało obłożonych ekskomuniką (uchyloną ostatnio przez Watykan), wielu wiernych przywiązanych do tradycyjnego rytu mszy świętej, nie brało jednak udziału w tych nabożeństwach. Przed uczestnictwem w nich przestrzegał też kilka la temu Biskup Tarnowski.

Więcej informacji na temat Mszy trydenckiej w diecezji tarnowskiej znaleźć będzie można na stronie internetowej TE IGITUR -www.teigitur.pdg.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 25)Dodaj komentarz
(22-02-2009) pimpek :
a ryty stosowane do 1570 r to o d... potłuc????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2009) Pablo :
Deo gratias ! A dlaczego link do strony TE IGITUR nie działa ? chciałem przeczytać coś więcej a tu nic z tego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2009) et cum spirito tuo :
mnie działa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2009) terefere :
to chyba jakis domowy pecet jest serwerem dla tej stronki o Mszy, bo mnie teraz nie weszło a przedtem było ok

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2009) DSKBHS :
Naucz sie czytac pimpek!! "(...) Swoimi korzeniami sięga on początków chrześcijaństwa. Pierwsze wzmianki o zapisanych fragmentach Kanonu Rzymskiego pochodzą z IV wieku. "

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2009) Adelphos :
Ciekaw jestem, który to będzie kościół? Może nawet katedra? W końcu zachowało się w niej kilka pięknych ołtarzy, które idealnie nadają się do celebry Mszy Św. Wszechczasów... A z linkiem do te igitur też mam problemy :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2009) AMDG :
Przed soborem Trydenckim w Rzymie stosowano podobny do tego z 1962 roku ryt (podobny bo w ciągu wieków papieże nieznacznie wręcz minimalnie go zmieniali). Wspomniany sobór wprowadził dla całego Kościoła (prócz Kościołów partykularnych i zakonów które mogły udowodnić niezmienność rytu przez 200 lat) ryt rzymski. Tak np. Ryt Rzymsko- Krakowski został zastąpiony rzymskim. Teoretycznie można by było odprawiać któryś z rytów przed Trydenckich, ale który i zjakiego okresu? Należy też podkreślić, ryt Rzymski został rozszerzony na cały Kościół gdyż do rytów lokalnych zaczeły wkradać się różne teksty splamione herezją (Lutra, Kalwina Munzera czy innych). Dlatego ryt rzymski jako strzeżony przez samego Ojca Świętego jest czysty od błędów i piękny w formie. Tylko przez symbole możemy poznawać rzeczywistość nadprzyrodzoną, a nowa msza została ich prawie zupełnie pozbawiona stawjając w centrum człowieka i słowo, które obarczone ludzką definicją nie może określać Boga, który nie mieści sie w definicji wymyżlonej przez ludzki rozum

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2009) katolik :x 
Ale ten Tarnów zacofany - ostatni powraca do Mszy świętej Wszechczasów

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2009) katolik :x 
Tuchów winien być stolicą Ziemi Tarnowskiej - tam Msze świete w klasycznym rycie rzymskim odprawiane są od kilku lat. Nie chciałbym być w roli biskupa tarnowskiego na sądzie ostatecznym

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2009) discipulus :
Ryt KLASYCZNY? Co to takiego? Nie ma tego w dokumentach Kościoła! Jest to tylko forma NADZWYCZAJNA liturgii rzymskiej. Pewnie, że lefebryści woleliby, żeby potrydencki, przez nich jedyny akceptowalny obrzęd mszy był nazwany ZWYCZAJNY, a ponieważ w dokumentach kościelnych jest inaczej, więc uparcie trzymają się własnej nazwy "ryt klasyczny". Ale to powoduje raczej zamęt.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2009) dis :
Czy ci, celebrujący w Tuchowie, lefebryści nie są nadal suspendowani? Od kogo, od którego ordynariusza otrzymali uwolnienie od ekskomuniki i suspensy? Kogo prosili o zdjęcie tych kar, jak dla siebie i pozostałych biskupów prosił Ojca św. abp. Fellay?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2009) do katolika :
Czy to przypadkiem nie jest tak, że konserwatywny katolik powinien się martwić o swój sąd ostateczny?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2009) ksiądz :
Cieszmy się tym, co mamy, a nie spierajmy się o nazwy i pojęcia ani nie obrażajmy czy kontesujmy kogoś. Proszę :) Niektórzy są przywiązani do nazwy "Msza wszechczasów", "ryt klasyczny", "Msza trydencka"... Chodzi o to samo - bezkrwawą ofiarę Chrystusa, która jest uobecniana na ołtarzach... jakoś mi na myśl nie przyszło, że do tej pory było coś nie tak z ważnością sprawowanej przeze mnie Mszy św. Cięszę się, że mam teraz możliwość sprawowania Mszy sprzed Vaticanum II, dlatego proszę o więcej pokory dla komentujących fakt Mszy trydenckich w Tarnowie... Exempla trahunt...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2009) rrrrrr :
klechy ,macie niezle nasrane w głowach !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2009) aaaaa :
Wydatki państwa i samorządów lokalnych na działalność kościoła katolickiego w 2008 r. Katecheci w szkołach i oświacie 42 tys. osób 650 mln. zł. Kapelani w wojsku 173 osoby 20 mln. zł. Kapelani w BOR 3 osoby 170 tys. zł. Kapelani w Straży Granicznej 16 osób 80 tys. zł. Kapelani Straży Pożarnej 16 osób 580 tys. zł. Kapelani w Policji 20 osób 1,5 tys. zł. na głowę Kapelani w Więziennictwie 36 etatów 1,2 tys. zł. na głowę Kapelani w Szpitalach to enigma około 1,5 tys. etatów ok.1,5 tys. zł. na głowę Inne fundusze i regionalne dotacje np. budowy, remonty, renowacje obiektów sakralnych Kościelne Szkoły Wyższe, dotacje 161 mln. zł. Fundusz Kościelny 100 mln. zł. Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie 40 mln. zł. Parafia Katedralna Św. Jakuba w Szczecinie 10,6 mln. zł. Kościól Ojców Pijarów w Krakowie 4 mln. zł. Kuria Metropolitalna w Poznaniu 5 mln. zł. Zakon Cystersów w Krzeszowie 2 mln. .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2009) wojtek :
i jescze ta promocja na parafialno bzybzulkowym portalu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2009) Tomek N. :
Żadne inne medium w tarnowie nie ma tyle do powiedzenia rzeczy innych niż pozostałe i nie jest równie niekoniunkturalne jak intarnet. jak widać metoda wbijania kija w mrowisko daje efekty. wojtki potrafią tylko epitet od czas do czasu rzucić, na polemikę już ich nie stać, bo są poprawnymi politycznie ignorantami mającymi wiedzę ograniczoną o telewizora i WYbranej ogólnopolskiej gazety

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2009) dis :
"Księże", nie jest drugorzędną sprawą, czy celebrujący (?) w Tuchowie ksiądz jest prawowierny, czy schizmatycki; czy celebruje godnie, czy jako suspendowany - celebruje świętokradzko; czy nie wprowadza w błąd tych ludzi, którzy mu zawierzyli! To nie jest powód do radośc, że się tylko celebruje mszę przedsoborową.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2009) ksiądz :
Mój drogi! Czy świętokradzko, czy nie odprawia ją ważnie. Czy wszyscy katolicy przyjmują sakramenty pewni, że nie robią tego świętokradzko? Za celebracją kryje się cala sprawa lefebryzmu... Nie mam jednak czasu siedzieć na necie i pisać komentarze do decyzji papieskich z wyjaśnieniami wszystkich ich prawnych skutków. Czasem zdarzają się tacy poprawiacze ortodoksji. Ja jestem posłusznym synem Kościoła, nie pozbawionym wad i grzechów. Ale jak czytam powyższe komentarze (szczególnie "rrrrrr") to pukam się w głowę, bo argument przeciw Kościołowi jest zawsze ten sam i podawany przez "bezgrzeszną i zawsze rentowną" część społeczeństwa... "Kto jest bez grzechu..." Znamy... Czekam na kamień :) Tak w ogóle do "rrrrr": w mojej diecezji po obsunięciu się jednego roku ziemi i zniszczeniu gospodarstw, to Caritas postawiła 80 % nowych domów dla poszkodowanych. Może niewielki to argument, ale... Kościół wie, co z pieniędzmi robić, a nie jak niektóre organizacje rządowe czy samorządy lokalne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2009) ksiądz :
czywiście o kwestiach finansowych to było do "aaaaa" :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) dis :
Do księdza. Jeśli pamiętam, to lefebryzm pojawił się na Soborze, w postaci zdecydowanego sprzeciwu i głosowania przeciw dekretom abpa Lefebvrea. Posoborowe wynaturzenia liturgiczne powstawały daleko później. Ich przyczyna było fatalne pozwolenie niektórym ośrodkom liturgicznym na eksperymentowanie. Dla niektórych stało się to praktyką do dziś, a dla wielu innych - powodem do lekceważenia przepisów liturgicznych. Lefebryści zaś wykorzystali ten fakt, aby się utwierdzić w sprzeciwie przeciw Soborowi w ogóle. Zresztą zapominają, że soborowa reforma liturgii była odpowiedzią na postępującą w XX wieku dechrystianizacje Mszy i niedzieli i na ogólny kryzys wiary. Warto czytać ówczesne opracowania socjologiczne i liturgiczne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2009) katolik :
Ciekawe kiedy konkretnie i gdzie taka msza będzie odprawiana, kiedy zostanie to podane i w jakiej formie do wiadomości wiernych? A może byłaby możliwość transmitowania jej w radiu i KABLÓWCE?-wówczas osoby starsze i schorowane mogłyby również w nich uczestniczyć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2009) Pablo :
Na stronie, do której link podano w tekście mozna znaleźć informację odnośnie tego kiedy i gdzie będzie odprawiona pierwsza w Tarnowie Msza Wszechczasów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-03-2009) katolik :
Przypominam ze Lefebrysci nadal nie sa czescia KK,zdjecie ekskomuniki to tylko zaproszenie do dialogu (jak np. z protestantami), nic wiecej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) katolik :
Byłem na tej mszy i twierdzę iż zorganizowano ją po to, by więcej wierni nie chcieli na nie przychodzić. Kiedyś w tej samej świątyni młody kapłan odprawiał taką mszę i była faktycznie ciekawa-nikt się nie nudził. Przygotowana literatura była:obszerna,prosta,czytelna. Ale tu w Tarnowie nic dobrze nie potrafią zrobić. Przykładem może być również msza w tzw. kablówce. A wystarczy w niedzielę o godz.7.00 właczyć TVP I i wziąść z nich wzór. Z tego wynika,że faktycznie kościół nie przyciąga a odpycha wiernych. Przykłady na to można mnożyć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl