To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Radni poręczyli kredyt dla Szczeklika   -   14/5/2004
Szpital im. Edwarda Szczeklika zaciągnie kredyt w wysokości ponad 20 milionów zł, którego poręczycielem będzie Urząd Miasta. Wczoraj radni zgodzili się już na takie poręczenie. - Bez uzyskania tego kredytu szpital nie mógłby dalej normalnie funkcjonować - tłumaczy Wiesław Izworski, dyrektor wydziału zdrowia UMT.

Ogloszenie
>

Na wczorajszej sesji w ramach zmian do uchwały budżetowej zostały ujęte m.in. dwa tematy związane ze służbą zdrowia. Były to poręczenia dla Mościckiego Centrum Medycznego oraz dla Szpitala im. Edwarda Szczeklika. Obie jednostki zamierzają zaciągnąć kredyty. MCM będzie miało poręczenie kredytowe ze strony miasta na łączną kwotę prawie dwóch i pół miliona zł, natomiast Szpital Szczeklika na łączną kwotę wynoszącą nieco ponad 22 mln zł.

W przypadku Szpitala Szczeklika byłby to kredyt długoterminowy zaciągnięty na okres 10 lat - do 2014 r., z odroczonym terminem spłat należności głównej: przez pierwsze dwa lata tylko odsetki, natomiast należność główna rozłożona byłaby na kolejnych osiem lat.

- Wzięcie tego kredytu w tej sytuacji, jaka obecnie jest w Szpitalu Szczeklika umożliwi bieżące funkcjonowanie tej placówki, czyli spłatę najpilniejszych zobowiązań i normalne funkcjonowanie na bieżąco - mówi Wiesław Izworski. - Podobnie jest w przypadku Mościckiego Centrum Medycznego, choć tam skala problemu jest o wiele mniejsza. Tam również przewidujemy, że byłby wzięty kredyt przez tę placówkę, w wysokości około dwóch milionów zł kapitału głównego i również z odroczonym terminem płatności. Również w przypadku MCM zaciągnięty kredyt umożliwi normalne funkcjonowanie jednostki w najbliższym czasie.

Szpital im. Szczeklika na mocy uchwały intencyjnej RMT z marca tego roku rozpisał postępowanie na wybór podmiotu, który udzieliłby takiego kredytu. To postępowanie nadal trwa, została złożona jedna oferta jednej z firm działających na rynku finansowym. Oferta ta jest w tej chwili jeszcze analizowana, jeżeli będzie poręczenie w formie uchwały Rady Miejskiej to będzie można wtedy podpisać umowę o kredyt i oczywiście umowę poręczenia, która również jest wymagana w takim przypadku.

- Bez tego kredytu Szpital im. Szczeklika wręcz nie jest w stanie prowadzić dalszej działalności - podkreśla dyrektor Wiesław Izworski. - Weźmy pod uwagę wysokość zadłużenia, wielkość przychodów i sytuację, jaka panuje na rynku ochrony zdrowia oraz aktywność wierzycieli, którzy w ostatnich miesiącach niezwykle intensywnie dochodzą swoich wierzytelności, ponieważ był taki sygnał w postaci opublikowanej informacji przez ministerstwo zdrowia, że przygotowany jest projekt ustawy - w ramach której będą możliwe układy z wierzycielami - więc wtedy część należności przepadłaby.

Wierzyciele niezwykle usztywnili swoje stanowisko i zaczęli masowo dochodzić wierzytelności, co ma miejsce nie tylko w przypadku Szpitala Szczeklika. Tak się dzieje w całej Polsce. Ta pomoc, która teraz byłaby udzielona przez miasto jest więc niezwykle potrzebna, aby szpital mógł normalnie funkcjonować, żeby 15 tysięcy osób - bo taka jest liczba hospitalizacji rocznie - mogło się tam leczyć. To jest 40 procent wszystkich hospitalizowanych w Tarnowie. - Skala problemu nie jest więc mała - dodaje Wiesław Izworski.

Mówi też, że w ciągu ostatnich miesięcy Szpital Szczeklika uczynił ogromny wysiłek, aby obniżyć koszty swojej działalności. Ten wysiłek jest zauważalny, odbywa się kosztem wyrzeczeń załogi szpitala i kosztem wprowadzenia wielu drastycznych oszczędności, natomiast istnieje pewna granica, której nie wolno przekraczać w funkcjonowaniu podmiotu działającego w ochronie zdrowia, ratującego zdrowie i życie ludzkie.

- Biorąc pod uwagę aktualną wielkość przychodów z Narodowego Funduszu Zdrowia, niestabilną sytuację w ochronie zdrowia w kraju oraz zapotrzebowanie wśród mieszkańców miasta i regionu na usługi tej placówki, nie można dopuścić do tego, aby ona przestała funkcjonować - mówi dyrektor Izworski. - I właśnie po to potrzebna jest pomoc finansowa poręczona przez miasto.
Janusz Smoliński
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, September 28, 2022 02:50:50
IP     : 3.237.27.159
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html