To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   27 lutego (piątek) – spotkanie w Sali Lustrzanej    -   25/2/2009
Spółdzielco – zadbaj o swój majątek
O problemach, jakie mają członkowie spółdzielni mieszkaniowych próbując wyegzekwować swoje prawa od władz spółdzielni pisaliśmy wielokrotnie, na przykładzie Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na naszych łamach prezentowaliśmy także udostępniony przez posła Edwarda Czesaka z PiS „Poradnik Spółdzielcy – jak możesz zostać właścicielem swojego mieszkania”. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu, tarnowski okręg Prawa i Sprawiedliwości zaprasza wszystkich spółdzielców zainteresowanych tematyką na spotkanie z posłem Grzegorzem Tobiszowskim, autorem wspomnianego poradnika, współautorem nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Poseł na przykładach z całego kraju przedstawi przypadki utrudnień i nie przestrzegania prawa przez zarządy spółdzielni oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Mieszkańcy będą mogli również zgłosić własne problemy, a także sugestie dotyczące powstającej kolejnej nowelizacji ustawy. Spotkanie odbędzie się 27 lutego (piątek) o godz. 16:00 w Sali Lustrzanej – ulica Wałowa 10.

Posłuchaj nagrania z konferencji prasowej – mówią posłowie: Edward Czesak i Józef Rojek :

Ogloszenie

Problem nie respektowania obowiązującego prawa przez zarządy spółdzielni mieszkaniowych i ich rady nadzorcze, nierzadko obsadzone od dwudziestu i więcej lat przez tych samych ludzi, dotyczy całego kraju – i aż 13 milionów spółdzielców. Szykanowanie „niepokornych” członków spółdzielni, zastraszanie (zdarzały się nawet pobicia przez „nieznanych sprawców”), nie wpuszczanie spółdzielców na zebrania (w niektórych miasta wynajęto agencje ochroniarskie, które zdesperowanych spółdzielców potraktowały gazem), nie informowanie o zebraniach, lub informowanie tylko wybranych osób, lub też informowanie z pogwałceniem obowiązujących prawem terminów, organizowanie zebrań według starych zasad, mimo iż znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych weszła w życie w 2007 roku, trudności związane z wykupem gruntów, żądania, wbrew prawu, by pod wnioskiem o wykup gruntów podpisała się określona liczba osób, nie udostępnianie dokumentów, nie przedkładanie sprawozdań finansowych – to tylko niektóre nękające spółdzielców problemy. Wielu mieszkańców zadaje sobie również pytanie, na co idą ich pieniądze – pozycje fundusz remontowy i eksploatacja w comiesięcznym rachunku to przecież kwoty rzędu 150 i więcej złotych – a tymczasem wiele bloków wciąż pozostają nie remontowanych i nie ocieplonych od 20 czy 30 lat. Co więcej, mimo tak dużych odprowadzanych sum, spółdzielnie domagają się od zainteresowanych remontem mieszkańców zgody na zaciągnięcie kredytu czy podwyższenia comiesięcznych opłat. Osobną kwestią pozostaje bezkarność władz spółdzielni – nawet interpelacja poselska może doprowadzić jedynie do takiej kontroli, którą przeprowadza związek rewizyjny spółdzielni, złożony z... pracowników i członków zarządów spółdzielni. Na fakt, iż spółdzielnie niejako kontrolują „same siebie” zwracało już uwagę nawet ministerstwo infrastruktury, w odpowiedzi na interpelację poseł Barbary Marianowskiej kilka lat temu.
Sytuacja w której od tylu lat nikt nie może poradzić sobie z problemem, jest co najmniej zastanawiająca – tymczasem, wobec dziwnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego zgodność z konstytucją ostatniej, korzystnej dla spółdzielców i przywracającej pewien porządek prawny nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (przy zdaniach odrębnych paru sędziów), Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje kolejny projekt ustawy, będący w istocie krokiem wstecz, de facto na powrót pozbawiającym członka spółdzielni jego praw! Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zajmujący się tą kwestią wiceminister Piotr Styczeń, był wcześniej... prezes spółdzielni mieszkaniowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Z tymi problemami możemy spróbować zmierzyć się razem – w końcu to my jesteśmy właścicielami swoich mieszkań, prezesi zaś – pracownikami i administratorami naszego majątku. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w spotkaniu – nasza redakcja objęła nad nim patronat.
Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10, 27 lutego (piątek), godz. 16:00

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 2, 2022 22:25:20
IP     : 100.25.42.211
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html