Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Piękny Jaś” wciąż czeka w UE na rejestrację    -   06/3/2009
Interwencja eurodeputowanej
Fasola „Piękny Jaś”, z Doliny Dunajca, "Jabłka łąckie", śliwki "Suski sechlońskie" i ser "Redykołka" – te produkty wciąż nie mogą się doczekać zakończenia procedury unijnej rejestracji produktów regionalnych. Niektóre wnioski złożone przez producentów z Małopolski wraz z wnioskami z innych regionów Polski, czekają tak już 3 lata! W związku z powyższym poseł do PE Urszula Gacek (PO) zwróciła się do Komisji Europejskiej z odpowiednią interpelacją, w której domaga się wyjaśnienia powodów opóźnienia w procesie rejestracji małopolskich produktów regionalnych oraz prosi o informację na jakim etapie rozpatrywania są wnioski o ich unijną ochronę.

Ogloszenie

A oto i produkty regionalne, o które upomina się pani poseł:
Redykołka - otrzymuje się ją z resztek sera przygotowywanego do produkcji oscypka. Redykołki są to np. figurki w kształcie zwierzątek, w kształcie serca lub wrzecion etc., które baca daje w upominku znajomym dzieciom czy odwiedzającym szałas gospodarzom. Są one solone, lecz nie wędzone. Zwierzęta z sera w postaci owiec, jeleni, ptaków w literaturze pasterskiej noszą nazwę redykołka (redykawka), ze względu na to, że rozdawano je bezpłatnie w czasie redykania się owiec z hali do domu. Redykołkę otrzymuje się z mleka owczego lub owczego i krowiego. Zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40% całkowitej ilości mleka użytego do jej produkcji.
Redykołka jest nieodłącznym elementem krajobrazu Podhala będącym namacalnym dowodem istnienia wielowiekowej tradycji wyrobu serów na tym obszarze. Jest to kolejny dowód na to, że ten wyjątkowy produkt, o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu, jest typowym produktem związanym z konkretnym regionem i stanowi nierozerwalny element jego kultury.
Obszar z województwa małopolskiego, który obejmuje produkcję Redykołki to: Powiat Nowotarski i Powiat Tatrzański, Gminy z Powiatu Suskiego: Zawoja i Bystra Sidzina, Gminy z Powiatu Limanowskiego: Niedźwiedź i cześć gminy Kamienica oraz sołectwa z gminy Mszana Dolna: Olszówka, Raba Niżna, Łostówka, Łętowe i Lubomierz, Gminy z Powiatu Nowosądeckiego: Piwniczna, Muszyna i Krynica. Obszar z województwa śląskiego, który obejmuje produkcje redykołki to: Gminy z Powiatu Cieszyńskiego: Istebna, Gminy z Powiatu Żywieckiego: Milówka, Węgierska Górka, Rajcza, Ujsoły, Jeleśnia i Koszarawa,
W dniu 10 października 2005 roku na Listę Produktów Tradycyjnych w Polsce "Redykołka". została wpisana w kategorii Sery i inne produkty mleczne.
Wniosek o rejestrację nazwy pochodzenia produktu rolnego - "Redykołka" został przesłany do Komisji Europejskiej na mocy decyzji Ministra Rolnictwa i Rozowoju Wsi z dnia 17 stycznia 2007 r.

Suski sechlońskie to śliwki z pestkami poddane procesowi podsuszania i podwędzania. Obszar geograficzny produkcji śliwek obejmuje 239,55 km2 i położony jest na terytorium czterech gmin: Laskowa, Iwkowa, Łososina Dolna i Żegocina.
Nazwa ”suska sechlońska” wywodzi się z miejscowej gwary. Suska oznacza suszkę, czyli podsuszoną i podwędzoną śliwkę. Dookreślenie ”sechlońska” pochodzi od nazwy miejscowości ”Sechna” leżącej w gminie Laskowa. Do określenia tej wsi w przeszłości wykorzystywano dwie nazwy „Sechna ” i „Sechlna”. Nazwa „Sechna” lub „Sechlna” w ewolucji języka oznacza „sechnie - suszenie”. Jest to potwierdzeniem specyfiki produktu oraz tradycyjnej i głęboko zakorzenionej w tym obszarze geograficznym metody jego wytwarzania i wynika w szczególności z zastosowania wyjątkowej metody produkcji, charakterystycznej dla obszaru wytwarzania tego produktu.
Wniosek o rejestrację "suski sechlońskiej" jako chronionego oznaczenia geograficznego został przesłany do Komisji Europejskiej na mocy decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 kwietnia 2007 r.

Fasola „Piękny Jaś”. Fasola jako taka była chlebem powszednim starożytnych Inków, Majów i Azteków. Od wieków znali ją również mieszkańcy Indii i Chin. Fasolę uprawiano już wiele tysięcy lat przed naszą erą w Meksyku i Peru. Znali ją starożytni Rzymianie, którzy nie tylko jedli fasolę, ale i robili z niej puder kosmetyczny. Jednak uprawa fasoli stała się popularna w Europie dopiero XVIw., kiedy Kolumb przywiózł do Hiszpanii nasiona z Ameryki. Do Polski przywiozła ją najsłynniejsza orędowniczka dobrej kuchni - królowa Bona.
Fasolę wielokwiatową o nazwie "Piękny Jaś" uprawiano początkowo w okolicy Dunajca, Raby i Wisły, pod koniec XIXw. znana już była w całej Polsce. Dowodem na długoletnią uprawę tego gatunku w Dolinie Dunajca jest wyciąg z Kroniki Parafii Tropie o kradzieży tyczek służących do uprawy, które okazały się powodem zabójstwa.
Nasiona Fasoli "Piękny Jaś" z doliny Dunajca należą do największych w obrębie gatunku fasoli wielokwiatowej.
Uprawa Fasoli "Piękny Jaś" obejmuje gminy leżące w granicach administracyjnych województwa małopolskiego, w dolinie Dunajca tj. Gródek nad Dunajcem, znajdującym się w powiecie nowosądeckim, Zakliczyn, Pleśna, Wojnicz, Tarnów, Wietrzychowice, Żabno, Radłów, Wierzchosławice z terenu powiatu tarnowskiego, Czchów mieszczący się w granicach powiatu brzeskiego oraz Gręboszów z powiatu dąbrowskiego.
Uprawa fasoli stanowi znaczący wkład w przychody rolników na tych terenach.
Wniosek o rejestrację nazwy pochodzenia produktu rolnego Fasola "Piękny Jaś" z Doliny Dunajca został przesłany go Komisji Europejskiej 7 lipca 2008r.

Jabłka łąckie produkowane są na obszarze położonym na terenie części województwa małopolskiego. Obszar ten obejmuje gminy: Łącko, Podegrodzie i Stary Sącz, znajdujące się na terenie powiatu nowosądeckiego oraz gminę Łukowica, znajdującą się na terenie powiatu limanowskiego.
Każdy producent, który chce wytwarzać produkt objęty chronioną nazwą jest zobowiązany do złożenia deklaracji do Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa w Łącku.
Jak wynika z przekazów historycznych uprawa owoców znana była już w XII wieku. Suszone owoce spławiano Dunajcem do Wisły i dalej do Gdańska, skąd były transportowane drogą wodną do innych krajów Europy. Sady łąckie wymieniane są też w dokumentach z XVI wieku, jako ogrody folwarczne i parafialne.
Po II wojnie światowej w Łącku i okolicy było 600 tysięcy drzew owocowych. Według aktualnych danych w Gminie Łącko znajduje się 1 148 000 sztuk drzew jabłoni, w tym 6.000 drzew w wieku powyżej 25 lat.
Wniosek o rejestrację "Jabłek łąckich", jako chronionego oznaczenia geograficznego został przesłany do Komisji Europejskiej 20 marca 2006 roku.

Komentarz
Na wstępie zaznaczyć muszę poseł Urszula Gacek jest jedyną posłanką (wliczając w to także naszych reprezentantów w polskim parlamencie), która od dawna regularnie przysyła do naszej redakcji informacje o swojej działalności – część z nich zamieszczamy na naszym portalu, często je zresztą komentując. Wracając do „produktów regionalnych” – doceniając ich znaczenie jako pewnego zastrzeżonego „znaku”, trudno jednak nie uciec od konkluzji, że dziwna to doprawdy sytuacja, w której o tym, że coś jest taką czy nie inną fasolą lub serem w Polsce decyduje jakiś urzędnik w Brukseli. To cud, że w ogóle tę fasolę wolno nam jeść – w końcu nie brak w naszym kraju produktów, których zgodnie z unijnymi wytycznymi produkować, np. na masową skalę, praktycznie nie wolno (np. wino). Nie brak też takich, których po rejestracji produkować nie sposób, wobec niezwykle restrykcyjnych unijnych norm – stąd np. nagły wysyp dotąd nam nieznanych „scypków” zamiast „oscypków”. Teoretycznie nie wolno nam też jeść wiejskich jajek, bo i sprzedawać ich nie wolno, boć one nie opieczętowane ani nie okolczykowane, no i paszportu nie mają – zamiast tego mamy supermarketowe jaja „wsiowe”, z chowu klatkowego, które choć nazwane jajami wsiowymi, za jasną cholerę nie chcą stać się przez to wiejskie. Wciąż mam w pamięci dyskusję PE o dopuszczalnej zawartości tłuszczu w jogurcie light sprzed wielu lat, pamiętam o tysiącach ton wyrzucanych owoców tylko dlatego, że banan ma nieodpowiednią krzywiznę a inny owoc o milimetr za małą średnicę i pamiętam unijną decyzję przywracającą normalność w tym względzie, a znoszczącą decyzję poprzednią - teraz już można jeść także mniejsze owoce, choć nie mam pewności, czy aby marchewka dla eurodeputowanych zaczęła być wreszcie warzywem, czy nadal pozostaje owocem. Jednak tak to już jest w socjaliźmie czy innym totalizującym ustroju, z jego nieodłączną biurokracją - że rozwiązuje on problemy przez siebie stworzone, a nie znane w żadnym innym systemie, ale przynajmniej urzędnicy mają co robić... Dlatego z nadzieją wyczekuję na kolejne wytyczne unijnych biurokratów, którzy w trosce o moje zdrowie, higienę i czort wie co jeszcze, zabronią mi jedzenia w ogóle – jest bowiem nadzieją, że wskutek takich restrykcyjnych norm, rzesza tych darmozjadów zwyczajnie wymrze. Ja przeżyję. Dzięki ostatnim babom na „Burku”, przeganianym przez Straż Miejską za sprzedaż prawdziwego sera, prawdziwej śmietany i prawdziwych, wiejskich jaj.
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 34)Dodaj komentarz
(06-03-2009) burkowiec :
Urszula robi co moze zeby zaistniec tuz przed wyborami ale czyz to nie jest smieszne jakosc tego istnienia naprawde pozostawia wiele do zyczenia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2009) piotrek :
Jak jabłko czy fasola mają być produktem zastrzeżonym ? to idiotyzm jakiś. Robią je ludzie czy natura ( nawet jeśli związana z unikalnym mikroklimatem) ? co innego śliwki podsuszane czy redykołka gdzie bez udziału człowieka i konkretnej technologii produkcji o produkcie mówić nie można

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2009) zalamka :
Ojj ula ula z takimi sukcesami to sie nie dziw ze cie tarnowska PO nie widzi jako swojej kandydatki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2009) BOS :
URSZULA GACEK TO JEDNA Z JAŚNIEJSZYCH GWIAZD TARNOWSKIEJ POLITYKI.kONKRETNA , SKROMNA , BARDZO PRACOWITA I DO TEGO BARDZO DOBRZE WŁADA JĘZYKIEM ANGIELSKIM

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2009) ciekawy :
moze mi ktos rozjasnic co dokladnie pani urszula ukonczyla i w jakiej dokladniej formie jest absolwentka oxfordu ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2009) do ciekawy :
Ukończyła na Oxfordzie studia z zakresu nauk politycznych i ekonomii.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2009) To ja sie doptam :
A ile tygodni te studia trwaly ? Poniewaz pojawiaja sie watpliwosci czy to nie byl zwykly kurs czy doszkolenie na oxfordzie a nie cale studia czym sie tak nieliczni upajaja ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2009) bos :
Do ciekawy i innych.Nieważne ile dni studiowała , ale jestem pewien , że nauczyła się języka angielskiego .Inni musieliby studiować nawet kilkadziesiąt lat.Jest zdolna !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2009) Wiec jak to jest ? :
Jesli Pani Ula wpadla na Oxford na pare dni czy tygodni i wziela sobie kilka lub kilkanascie godzin jakiegos przedmiotu czy tytulowanie sie absolwentem Oxfordu w ogolnym rozumieniu tego slowa nie byloby naduzyciem ? Czy jako absolwentke Oxfordu mamy rozumiec absolwentke po kilkulkuletnich studiach czy absolwentke po kilkunastogodzinnym kursie ? Przeciez to calkiem inne dwie Oxfordskie historie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2009) czytelniczka :
to kopia z oficjalnej strony p. Gacek, z rubryki wykształcenie: St. Anne s College, University of Oxford, Wielka Brytania (1981 r. - 1984 r.) Master of Arts na kierunku Filozofia, Nauki Polityczne i Ekonomia Loreto College, Manchester, Wielka Brytania (1974 r. - 1981 r.) Matura (specjalność: język polski, polityka i ekonomia) ponadto: Polsk a Szkoła Przedmiotów Ojczystych, Manchester, Wielka Brytania Mała matura z języka polskiego w 1979 r.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2009) Jaś anty ptak :
To po cholerę tak wykształcona kobieta wróciła z angoli do zapyziałej Małopolski.To heroizm na mirę Henryka Dąbrowskiego a w tle Rydykołka i Piękny Jaś .Naogładała się w Angli Jaśia Fasoli i na mózg się jej rzuciło he he he !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2009) terefere :
Zrobiła to ciekawości do kraju rodziców a ostatecznie pozostała tu z ... miłości. Jakież to nieracjonalne i kiczowate, nieprawdaż ? Przecież lepiej gdyby to zrobiła z wyrachowania i kunktatorstwa, bo to lepsza legitymacja dla polityka. Najlepiej o tym wiedzą w Tarnowie pan Robuś Wardzała, inna pani Poseł Ula a także inni "mierni, ale wierni" niejakiego Aleksandra G.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2009) ;] :
czyli poszukiwacze dziury w calym juz maja odpowiedz ze studia trwaly 3 lata. wystarczy czy trzeba Ja jeszcze zlustrowac i zweryfikowac?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2009) Nie rozumiem :
Coz to za lamenty wygrazanie sie znajomymi obrazanie wszystkich do okola czy parlament europejski jest wlasnoscia uli gacek czy ona ma miec jakis monopol na niego bo ma kolege w warszawie ? Bez przesady. PO tarnowska jak i powiatowa jednoznacznie wytypowaly swojego kandydata i jego oficjalnie poparli. Koniec tematu. O reszcie zadecyduja wyborcy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2009) rozumiem,i to jak! :rozym@pl 
Wardzałę dajcie, tarnowiaczki, na prezydenta Polski.na ambasadora w Niemczech, na kierownika gminnego ośrodka kultury w Pleśnej,na radnego w Tarnowie. na każdego bedzie się nadawał, tak jak już wielu się nadawało.Wszędzie sie sprawdzi.Jak elektryk, jak Wałęsa,jak chłopiec od krów Lepper i inni. Oddajcie głosy na Wardzała,.Wardzałą,Wardzała,Wa rdzała- takie wznosicie okrzyki na najniższym meczu żuzłowym w waszym tarnówku, gnojki. Bo wiadomo: Wardzałę wybierzecie do euroczegoś tam,.a potem będziecie się z niego śmiać, tak jak śmiejecie się teraz z Wałęsy( i słusznie!),prostego chłopka- roztropka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2009) realista :
"nie rozumiem" wszystko wyjasnil i ja sie ciesze ze to wardzala jest oficjalnym kandydatem platformy tarnowskiej czas na zmiany ida mlodzi ktorzy chca dzialac i sa z ludzmi to nasz czlowiek a nie jakies "elitarne angielsko a moze jeszcze szlacheckie" mam znajomego w warszawie klimaty ktore do tarnowa przyjezdzaja tylko jak sie kampania zbliza

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-03-2009) bos :
Do realisty.Pani Gacek też jest młodą osobą!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-03-2009) prawda :
czyli na to wychodzi ze pani ula mowiac o sobie absolwentka oxfordu pieknie sobie slodzi bo troszke sie rozni typowy tutul absolwenta oxfordu ktorym sie posluguje od jej rzeczywistej historii edukacji mozna by rzec ze "absolwentka oxfordu inaczej"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-03-2009) realista :
Absolwentem jakich uczelni jest pan Wardzała? Tak dla porównania z panią Gacek. Może pan radny zajmie się najpierw drogami w mieści (dziura na dziurze), i wtedy poznamy jego skuteczność, a poparcie w wyborach do PE wzrośnie kilkakrotnie. Na początek wystarczy załatwić wyrównanie zapadłych przekopów przez ulice w okolicach budowanego ronda.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-03-2009) tomek :
Pan Wardzała ma pełne kwalifikacje żeby zostać PO-eurodeputowanym!!!! Umie jeździć na motorze, który nie ma hamulców..........

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-03-2009) real :
co by nie mowic i jak by nie oceniac wardzala jest lubiany wsrod ludzi i ma spore poparcie czego nie do konca mozna powiedziec o pani uli ale jak to wszysytko wyjdzie i jak bedzie to zdecyduja wyborcy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-03-2009) terefere :
polityk nie musi byc lubiany, wazne aby był szanowany ze wzgledu na swoja wiedze, doswiadczenie i umiejetność skutecznego załatwiania istotnych dla dużych społecznosci spraw. A Pan Wardzała tylko bryluje, a niektóre nawet charytatywne imprezy, w których bierze udział po prostu odwala, bo wazniejsze jest dla niego zdjecie z takiej imprezy niz konkretna pomoc organizatorom. Pijawka polityczna a nie społecznik !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-03-2009) oburzony :
hola hola terefere coz to za slowa tak nie wolno oczerniac ludzi tak sie sklada ze pan wardzala od lat znany jest z tego ze pomaga ludziom

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-03-2009) terefere :
dobrze to ująłęś jest "znany z tego ...". Zapytaj tych, którzy z nim coś organizowali. W iluś przypadkah faktycznie pomógł, ale w większości, i to tych poważnych a nie przy rozdawaniu kredek , tylko błyszczał . niestety wardzała przede wszystkim cierpi na brak odwagi. A żeby pomagać faktycznie trzeba być odważnym przede wszystkim

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-03-2009) bzdury :
Ale bzdury terefere piszesz. Kto jak kto ale Wardzala to raczej chyba ma za duzo odwagi. I to sie ludziom podoba ze potrafi pomagac i realizowac inicjatywy baz wzgledu na to co jakis terefere czy kto inny napisze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2009) tarnow :
Czepiliście się wykształcenia Pani Gacek, a przecież minister Sikorski kończył tą samą uczelnię i jego studia też trwały 3 lata! przeczytajcie jego książkę "Strefa zdekomunizowana", tam wszystko opisuje... a pana Wardzałę uznam za poważnego kandydata na europosła, jak poznam jego poglądy na aktualne sprawy społeczne, gospodarcze i polityczne, oraz jego wizję na sprawowanie mandatu europosła; dotąd nigdy nie wypowiadał się na te tematy, więc do polityki chyba go nie ciągnie... ktoś mu nieźle namieszał w głowie, że nagle zapragnął być europosłem!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2009) Europejczyk :
Ale już Roberta wycieli z listy. Gackowa ma wsparcie u góry. Śmiech na sali w Krakowie jak mówili o jego kandydaturze. A biedak ta się nastawił na Brukselę.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2009) Luzak :
Ja mysle ze Robert i tak jest lepszym kandydatem i spokojnie wygra z pania Gacek.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2009) bos :
Pan Robert Wardzała jest dobrym człowiekiem,ale Polsce na dzisiaj jest potrzebna Pani Gacek

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2009) meme :
Tyle ze Wardzały już nie ma. Żeby wygrał to jeszcze musi być na liście. Sumując za wysokie progi na jego nogi!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2009) golm :gj@pl 
No i to jest to. .Mirosław Pożydowski przepisał coś o jabłkach z wikipedii, i teraz naród będzie się tym podniecał. Naród czyli internauci.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2009) O to chodzi :
Wardzala jest i bedzie na dzien dzisiejszy jest potencjalnie najmocniejszym kandydatem a to ze Gacek robi wszystko zeby go nie bylo to tylko dlatego ze wie jakim duzym Robert cieszy sie uznaniem i poparciem wrod ludzi. Jednym slowem stara sie zabezpieczyc swoje cztery litery nawet kosztem porazki PO w tych wyborach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2009) co tu :email#com.pl 
Co tu dużo mówić, na dzień dzisiejszy, na dzień wczorajszy i na dzień jutrzejszy mawiał ten pajac ze Związku Socjalisttycznej Młodzieży Polskiej Proć Zbigniew, obecny yrektor banku i wyznawca wiary katolickiej-Robert jest naszym Wielkim Autorytetem Moralnym,.takim samym jak Wielki Elektryk ps. Bolek. Tyle samo - uwaga,matołki- "umiom".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) Laszka :
A co Wy nie wiecie że wybory to jedna wielka MANIPULACJA najbardziej chodliwe są pierwsze miejsca i o dziwo ostatnie ( bo się wyróżnia) no i nie każdy może tak sobie być na tej liście musi mieć dobre plecy a reszta na liście ZBIERA PUNKTY DLA TEGO CO JEST u GÓRY

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl