To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wieczór z Tomaszem Stańko   -   18/5/2004
Tomasz Stańko - jeden z najlepszych trębaczy jazzowych na świecie, gwiazda niepospolitej wielkości, wystąpi w Tarnowie w piątek 21 maja o 19.30 w tarnowskim teatrze. Wielki instrumentalista wystąpi ze swoim zespołem. Wydarzenie muzyczne poprzedzą dwa wernisaże. W Galerii Miejskiej wystawione zostaną fotografie Andrzeja Tyszko ze Stańką w roli głównej a w Teatrze zainaugurowana zostanie wystawa "Jazz w fotografii" Jerzego Cebuli.

Ogloszenie
>

62 -letniemu muzykowi towarzyszyć będą inni członkowie TOMASZ STAŃKO QUORTET : Marcin Wasilewski na fortepianie, Sławomir Kurkiewicz na kontrabasie i Michał Miśkiewicz na perkusji.

Tomasz Stańko wywarł wielki wpływ na oblicze polskiego jazzu. Jest otoczony legendą w kraju, wysoko ceniony przez jazzmanów Europy. Jego koncerty stają się wydarzeniami artystycznymi. Urodził się 11 lipca 1942 r. w Rzeszowie. Podstawową szkołę muzyczną ukończył w Krakowie, w klasie fortepianu i skrzypiec. Pierwszy raz z nowoczesnym jazzem granym na żywo zetknął się na krakowskim koncercie Dave Brubecka. To był impuls, który wkrótce kazał Stańce uczyć się gry na trąbce, już po wpływem nowych idoli - Chat Bakera i Milesa Davisa. W tym czasie Kraków był Mekką polskiej muzyki synkopowanej. Grali tu Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Roman Dyląg, Wojciech Karczak... Przy ich muzyce dojrzewał młody trębacz, który ściągał na siebie uwagę, grając na jam session. W 1962 roku założył pierwszy zespół, The Jazz Darings, w składzie: Adam Matyszkowicz (Makowicz), Jacek Ostaszewski i Wiktor Perelmuter. W 1963 roku wystąpił w zespole Komedy na Jazz Jamboree. Potem rozpoczął współpracę z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego. Kolejnym etapem rozwoju artystycznego Stańki jest słynny kwintet. - Coś takiego zdarza się tylko raz - mówi muzyk. - Była to duchowo najbardziej moja, czy nasza, orkiestra. Jakoś tak razem się w niej powoli narodziliśmy... Kwintet nagrał wiele płyt: „Music for K.”, „Jazz Message from Poland”, „Purple Sun”.

Wystąpił na Festiwalu Muzyki Współczesnej Genewa ’68, Norymberga ’70, w Baden-Baden z Krzysztofem Pendereckim i Studiem Jazzowym Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Na Jazz Jamboree ’74 Stańko przedstawił swój nowy projekt „Unit” stworzony z Edwardem Veselą i Adamem Makowiczem. Od 1978 r. trębacz zaczął solowe projekty, np. słynne nagrania w Taj Mahal w Indiach. Wtedy też dał swoją, nowatorską definicję jazzu. - Jazz rodzi się w bólu - mówił. - Ból jest piękny. W życiu są dwie strony: jasność i ciemność. My jesteśmy raczej po tej drugiej stronie - bolesnej. Cierpienie jest dla mnie największą inspiracją, Muzyka Davisa, Coltrane’a - ludzi mi najbliższych, jest zawsze smutna. Pod niewątpliwym wpływem Milesa Stańko zwrócił się ku muzyce rockowej i założył grupę C.O.C.X. W latach 80. powstała zaś najciekawsza formacja trębacza - Freelectronic. Został po niej m.in. album „Witkacy/Peyotl” oraz nagrania podczas „Montreux Jazz Festiwal ’87”. Po rozwiązaniu zespołu Stańko występował w różnych składach, nagrywał płyty, muzykę do filmów i przedstawień.

Tadeusz Piersiak (informacja i foto ze strony http://www.stanko.polishjazz.com)

Bilety na koncert rozprowadza Tarnowskie Centrum Kultury, są też do nabycia w Teatrze. Cena zwykłego biletu - 20 zł, młodzież i studenci - 15 zł, członkowie Jazz Klubu TCK - 10 zł.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 2, 2022 03:32:35
IP     : 3.235.173.74
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html