Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Apple-iTunes – Polacy klientami drugiej kategorii    -   16/3/2009
Jesteśmy dyskryminowani
Wiele wskazuje na to, że firma Apple oraz jej sklepy internetowe iTunes działają wbrew zasadom rynku wewnętrznego i prawa europejskiego. Okazuje się bowiem, że zakup muzyki przez iTunes nie jest możliwy z Polski. Ponadto polskiemu obywatelowi, który loguje się w Belgii, na belgijskiej stronie internetowej iTunes za pośrednictwem belgijskiego adresu IP, blokuje się płatność polską kartą kredytową za zakup muzyki. W tej sprawie poseł do Parlamentu Europejskiego Urszula Gacek (PO, EPL-ED), jeszcze w styczniu b.r. złożyła zapytanie do Komisji Europejskiej. W ostatnich dniach zarówno o tej dyskryminacji, jak i o interwencji pani poseł pisały ogólnopolskie media – m.in. „onet.pl” i „Gazeta Wyborcza”. W efekcie w tej sprawie jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać specjalna unijna dyrektywa.

Ogloszenie

W styczniu 2009 roku Urszula Gacek Poseł do Parlamentu Europejskiego (PO, EPL-ED) złożyła do Komisji Europejskiej zapytanie o zasady działania sklepów internetowych z muzyką (popularnie nazywanych iTunes Store), prowadzonych przez koncern Apple. Pani Poseł zapytała Komisję o wyjaśnienie, czy firma Apple oraz ich sklepy internetowe iTunes działają wbrew zasadom rynku wewnętrznego i prawa europejskiego. W swoim zapytaniu pani Poseł odniosła się do selektywnego traktowania swoich klientów przez Apple. Zakup muzyki przez iTunes nie jest na przykład możliwy z Polski. Ponadto polskiemu obywatelowi, który loguje się w Belgii, na belgijskiej stronie internetowej iTunes za pośrednictwem belgijskiego adresu IP, blokuje się płatność polską kartą kredytową za zakup muzyki.

W odpowiedzi na to zapytanie, Komisarz Neelie Kroes w imieniu Komisji Europejskiej poinformowała, iż rozumie niepokój pani Poseł Gacek związany z ograniczeniami, na jakie napotykają polscy konsumenci sklepów iTunes. Wspomniała także, iż praktyki firmy Apple związane z usługami w ramach programu iTunes, a w szczególności umowy zawierane między firmą Apple z większymi wytwórniami fonograficznymi, dotyczące wydawania licencji oraz rozpowszechniania plików muzycznych za pośrednictwem sklepów na stronach internetowych iTunes, były przedmiotem postępowania wyjaśniającego Komisji.
Komisja opowiada się za rozwiązaniami, które umożliwiają klientom nabywanie utworów muzycznych w sklepach internetowych na terenie całej UE, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Jak czytamy w komunikacie, przedstawiciel Komisji odpowiedzialny za kwestie konkurencji nawiązał konstruktywne rozmowy z wysokimi przedstawicielami przemysłu i konsumentów dotyczące tego, w jaki sposób można usunąć istniejące bariery w transgranicznej sprzedaży online. ”(...) Jeżeli dyrektywa dotycząca usług zostanie wdrożona prawidłowo, okaże się skutecznym narzędziem w pokonywaniu problemów, na które napotykają konsumenci, usiłując nabywać towary i usługi w różnych państwach, w tym za pośrednictwem Internetu.”

Póki co, użytkownikom pozostaje zakup muzyki w innych serwisach, lub... szeroko rozpowszechnione piractwo, do którego ukrócenia iTunes bynajmniej się nie przyczynia. Dziwnie w tym świetle wyglądają również rozmaite przenośne urządzenia, np. ipody, z zainstalowanymi aplikacjami pod „iTunes” właśnie. Dla polskiego klienta może to oznaczać to, iż zakupują urządzenie, z którego w pełnym wymiarze nie może korzystać... Warto też zaznaczyć, że podobny problem jak ten związany z iTunes, dotyczy także usługi XboxLive, pozwalającej grać przez internet na konsolach Xbox 360. Tu również usługa ta jest w Polsce niedostępna...
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 16)Dodaj komentarz
(16-03-2009) wiesniak :
ja pierdziele o co chodzi nigdy niczego z tego nie ściągałem , nie byłem w Belgi. co to za niewypał? o co common? nie ma czegoś ważniejszego w tym europarlamencie niż ściąganie muzy?Żalosne! Ciekawe ile jeszcze takich newsów pokaże się przed Eurowyborami. A to ze neta nie ma na wsi to co?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2009) co to ma byc :
znow przedwyborczy kicz ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2009) blebleble :
Naprawde zenujaca jest ta Gacek. A portal to jeszcze publikuje...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2009) magda :
Jak co to ma byc jak sie wzielo kurs na Oxfordzie to sie ma pomysly ze hej :) Widac rozmach i merytorycznosc :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2009) prv :
a wieśniaki jak zwykle - ble, ble, ble

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2009) zawiedziony :
Wstydze sie jako polak i tarnowianin ze poziom merytoryczny tej pani.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2009) cóż :
to zadziwiające, jak wiele niemerytorycznych komentarzy i emocji wywołuje jakakolwiek informacja, w której przewija się nazwisko Gackowej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) Grzesiek :
i nikogo nie niepokoi, że na Polskę założony jest skandaliczny ban. Brawo pani Urszulo !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) bzdury :
wodolejstwo w najczystszej postaci

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) rko4 :
Pani Gacek szuka wyborców, trzeba jakoś przemówić do młodszego pokolenia wiec ich od tej strony weźmiemy , ale ze wyszło komicznie niz poważnie...... zdarzają sie wypadki przy pracy, pracy za cięęęęęężkie pieniądze (w perspektywie jeszcze cięższe, co wszak tylko bardziej mobilizuje do pisania podobnych "zapytań" tak by później móc czym pochwalić na ulotce wyborczej - acz odnosze wrazenie ze czas wyborczy dla p.Urszuli trwa juz tak gdzies od roku).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) nowoczesny :
Widać jakich nowoczesnych ludzi mamy w Tarnowie. Co do interwencji Pani Gacek to bardzo dobra informacja dla ludzi korzystających z ipodów czy chociażby z iPHONA którego oferuje ERA i ORANGE. Dlaczego mieszkając w Polsce nie mieli byśmy móc legalnie zakupić muzykę czy oprogramowanie z iTunes. Uważam że godna poparcia inicjatywa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) meme :
Widać ilu z komentujących słoma wystaje z butów. Czy Wy wiecie co to jest iTunes? Pewnie nigdy nie zakupiliście oryginalnej płyty w sklepie tylko jedziecie na piratach z internetu. Dlatego też dla Was taka inicjatywa jest nic nie warta. Zanim coś napiszecie to wypadało by się zastanowić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2009) Do rko4 :
Jezeli parlamentarzysta uaktywnia się tylko kilka tygodni przed wyboramy - to jest kampania. Jezeli jest aktywny przez cala kadencje - to jest po prostu praca!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2009) mlody :
Banalna ta kampania. Moze Pania Ule stac na iphona itd ale nie mlodziez.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2009) tarnowianin marzacy o ipfonie :
Jesli sie wywodzi z bogatej rodziny wychowana w elitrnym srodowisku moze nie rozumiec potrzeb i problemow zwyklego czlowieka. Moze nie wiedziec ze to co dla niej normalne od dziecka pozostaje tylko w sferze marzen przecietnego tarnowianina przez cale zycie. Wiec musicie jej wybaczyc te pomysly ona pewnie nigdy nie patrzyla na portfel z nadzieja czy do 1 wystarczy jeszcze na chleb czy ksiazke dla dziecka. Ona jak widac zaklada ze kazdy ma Iphona... Ona ocenia swiat wedlug wlasnych kryteriow...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2009) elita sie bawi iphonami :
Tak to bywa ze ci co nie maja powaznych problemow zajmuja sie takimi bzdetami. To rzeczywiscie jest problem dla przecietnego polaka ktory boi sie czy za chwile nie utraci pracy i srodkow na utrzymanie rodziny bo muzyczki nie moze sobie kobieta sciagnac. Zenada.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl