To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Apple-iTunes – Polacy klientami drugiej kategorii    -   16/3/2009
Jesteśmy dyskryminowani
Wiele wskazuje na to, że firma Apple oraz jej sklepy internetowe iTunes działają wbrew zasadom rynku wewnętrznego i prawa europejskiego. Okazuje się bowiem, że zakup muzyki przez iTunes nie jest możliwy z Polski. Ponadto polskiemu obywatelowi, który loguje się w Belgii, na belgijskiej stronie internetowej iTunes za pośrednictwem belgijskiego adresu IP, blokuje się płatność polską kartą kredytową za zakup muzyki. W tej sprawie poseł do Parlamentu Europejskiego Urszula Gacek (PO, EPL-ED), jeszcze w styczniu b.r. złożyła zapytanie do Komisji Europejskiej. W ostatnich dniach zarówno o tej dyskryminacji, jak i o interwencji pani poseł pisały ogólnopolskie media – m.in. „onet.pl” i „Gazeta Wyborcza”. W efekcie w tej sprawie jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać specjalna unijna dyrektywa.

Ogloszenie
>

W styczniu 2009 roku Urszula Gacek Poseł do Parlamentu Europejskiego (PO, EPL-ED) złożyła do Komisji Europejskiej zapytanie o zasady działania sklepów internetowych z muzyką (popularnie nazywanych iTunes Store), prowadzonych przez koncern Apple. Pani Poseł zapytała Komisję o wyjaśnienie, czy firma Apple oraz ich sklepy internetowe iTunes działają wbrew zasadom rynku wewnętrznego i prawa europejskiego. W swoim zapytaniu pani Poseł odniosła się do selektywnego traktowania swoich klientów przez Apple. Zakup muzyki przez iTunes nie jest na przykład możliwy z Polski. Ponadto polskiemu obywatelowi, który loguje się w Belgii, na belgijskiej stronie internetowej iTunes za pośrednictwem belgijskiego adresu IP, blokuje się płatność polską kartą kredytową za zakup muzyki.

W odpowiedzi na to zapytanie, Komisarz Neelie Kroes w imieniu Komisji Europejskiej poinformowała, iż rozumie niepokój pani Poseł Gacek związany z ograniczeniami, na jakie napotykają polscy konsumenci sklepów iTunes. Wspomniała także, iż praktyki firmy Apple związane z usługami w ramach programu iTunes, a w szczególności umowy zawierane między firmą Apple z większymi wytwórniami fonograficznymi, dotyczące wydawania licencji oraz rozpowszechniania plików muzycznych za pośrednictwem sklepów na stronach internetowych iTunes, były przedmiotem postępowania wyjaśniającego Komisji.
Komisja opowiada się za rozwiązaniami, które umożliwiają klientom nabywanie utworów muzycznych w sklepach internetowych na terenie całej UE, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Jak czytamy w komunikacie, przedstawiciel Komisji odpowiedzialny za kwestie konkurencji nawiązał konstruktywne rozmowy z wysokimi przedstawicielami przemysłu i konsumentów dotyczące tego, w jaki sposób można usunąć istniejące bariery w transgranicznej sprzedaży online. ”(...) Jeżeli dyrektywa dotycząca usług zostanie wdrożona prawidłowo, okaże się skutecznym narzędziem w pokonywaniu problemów, na które napotykają konsumenci, usiłując nabywać towary i usługi w różnych państwach, w tym za pośrednictwem Internetu.”

Póki co, użytkownikom pozostaje zakup muzyki w innych serwisach, lub... szeroko rozpowszechnione piractwo, do którego ukrócenia iTunes bynajmniej się nie przyczynia. Dziwnie w tym świetle wyglądają również rozmaite przenośne urządzenia, np. ipody, z zainstalowanymi aplikacjami pod „iTunes” właśnie. Dla polskiego klienta może to oznaczać to, iż zakupują urządzenie, z którego w pełnym wymiarze nie może korzystać... Warto też zaznaczyć, że podobny problem jak ten związany z iTunes, dotyczy także usługi XboxLive, pozwalającej grać przez internet na konsolach Xbox 360. Tu również usługa ta jest w Polsce niedostępna...
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, October 21, 2021 12:21:55
IP     : 3.238.232.88
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html