Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wystawa „Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej...” jedzie do Strasburga    -   20/3/2009
Powiat Tarnowski w PE
24 marca w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna pokazująca najciekawsze i najpiękniejsze zabytkowe cmentarze z I wojny światowej znajdujące się w Powiecie Tarnowskim. Poseł do Parlamentu Europejskiego Urszula Gacek zaprosiła reprezentację Starostwa Powiatowego w Tarnowie z panem Starostą Mieczysławem Krasem na czele do zaprezentowania wysiłku jaki wkładany jest w rekonstrukcję, renowację i utrzymanie tych cmentarzy. Udział w otwarciu wystawy potwierdził już pan Ambasador Antoni Świtalski, Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy oraz jego odpowiednik ze Słowacji, pan Ambasador Emil Kuchar.

Ogloszenie
>

Ekspozycja przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, przedstawiona na planszach, zawiera zdjęcia 111 cmentarzy, z opisami dotyczącymi miejsca ich położenia, ilości pochowanych żołnierzy oraz ich narodowości. Jest także wzmianka o tym, w jakim stanie obecnie znajduje się zabytkowy obiekt. Autorzy ekspozycji zadbali także o to, aby oglądający poznali historię budowy cmentarzy, których projektantami byli w niejednym przypadku znakomici niemieccy architekci. Opisy cmentarzy wykonane zostały w pięciu wersjach językowych: polskiej, słowackiej, węgierskiej, niemieckiej oraz angielskiej. Prezentację uzupełniają materiały promocyjne w postaci folderów, opisujących najciekawsze obiekty w najpopularniejszych, światowych językach.

W powiecie tarnowskim znajduje się 111 spośród 400 cmentarzy wybudowanych po I wojnie światowej w Galicji Zachodniej. Te – leżące na ziemi tarnowskiej – są najbardziej zróżnicowane architektonicznie, stanowią w zasadzie jedyny ślad po walkach stoczonych na początku ubiegłego wieku – w latach 1914-1918. Od 10 lat powiat tarnowski realizuje program renowacji cmentarzy określanych mianem "zachodniogalicyjskich grobów bohaterów".

Grupa zaproszonych przez Poseł Gacek gości będzie także zwiedzać Parlament Europejski, fragment Linii Maginot oraz odbędzie rejs łodzią wokół zabytkowego centrum Strasburga.

Na zdjęciu: cmentarz w Łowczówku
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl