To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   21 marca przyjdź na tarnowski Rynek!    -   20/3/2009
URODZINY BEMA
Już jutro, w sobotę 21 marca na tarnowskim Rynku i na Placu Rybnym świętować będziemy „Urodziny Bema” – w 215 rocznicę urodzin generała, a 80. rocznicę sprowadzenia do Tarnowa jego prochów. Imprezie towarzyszyć będzie m.in. I Tarnowski Festiwal Smaków, gawędy o kuchni węgierskiej, pokazy, wystawy, degustacje, uroczyste odsłonięcie repliki „Panoramy Siedmiogrodzkiej” a w finale – koncert Ewy Bem w Tarnowskim Teatrze.

Ogloszenie
>

Plenerowa prezentacja repliki „Panoramy Siedmiogrodzkiej” oraz I Tarnowski Festiwal Smaków – to główne punkty „Urodzin Bema”. Obchodzone będą w Tarnowie, w najbliższą sobotę 21 marca z udziałem Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad spotkaniem.
50-metrowa replika „Panoramy Siedmiogrodzkiej” – dzieła pociętego przed stu laty przez jego głównego twórcę Jana Stykę na kilkadziesiąt części – ustawiona będzie na placu Rybnym. Jej ekspozycja otwarta zostanie oficjalnie o godzinie 12:30, wystrzałem armatnim. Warto dodać, że fragmenty oryginału, gromadzone od ponad 20 lat przez tarnowskie Muzeum Okręgowe, od czwartku 19 marca prezentowane są w Budapesti Torteneti Muzeum na wielkiej ekspozycji poświęconej wydarzeniom na Węgrzech w latach 1848-1849.
Z kolei na tarnowskim Rynku zaprezentowana zostanie wystawa „Tarnów – miasto generała Józefa Bema” (otwarcie o godz. 11:00). Tarnowskie „ślady” bohatera Polski i Węgier będzie można zobaczyć podczas spaceru jego szlakiem (początek o godz. 14:00), zakończonym złożeniem kwiatów przed mauzoleum w Parku Strzeleckim, w którym przed 80 lat spoczęły prochy generała. Równolegle na miejskim Rynku odbywał się będzie wielogodzinny cykl imprez, któremu towarzyszyć będzie hasło: „Spotkania kultur na biegunie ciepła – Węgry”.

Jednym z elementów „Urodzin...” będzie I Tarnowski Festiwal Smaków, połączony z konkursem gotowania węgierskiej zupy gulaszowej. Stawką jest statuetka „Papryki”, która zostanie wypalona w – jakżeby inaczej – piecu węgierskim. O tym komu przypadnie nagroda zdecyduje jury, w którym zasiądą m.in. Klara Monar i Tadeusz Olszański (wydawcy książek poświęconych węgierskiej kuchni) oraz Robert Bede (dziennikarz węgierskiej telewizji). Efekty kulinarnych starań pozna również publiczność. Kucharze z Polski i Węgier przygotują do darmowej degustacji 140 litrów gulaszu. Uzupełnieniem będą konkursy wina węgierskiego w dwóch kategoriach – „Tarnowski węgrzyn” (ocenę wystawi jury zawodowe) oraz „Ulubione przez tarnowian” (werdykt wydadzą mieszkańcy) – także połączone z degustacją. Częstować będą właściciele piwniczek z różnych regionów Węgier, m.in. z rodzinnego miasta Honorowego Obywatela Tarnowa Norberta Lipóczy-ego – Tallya, a trzeba wiedzieć iż tamtejsza piwniczka zaopatrywała Jana Paweła II. Na scenie będą się odbywały pokazy węgierskich tańców oraz – bardzo popularnej na Węgrzech – szermierki, będzie się można nauczyć czardasza i spróbować sił w układaniu „Panoramy Siedmiogrodzkiej” z… puzzli.

Godzina 15:00 – to czas dla Józków, którzy dwa dni wcześniej obchodzili imieniny, tak jak patron dnia – Józef Bem. Na nich czekać będą specjalne wyróżnienia. Ten element programu ma w założeniu UMT dać początek tarnowskich „Spotkań Józefów”. O godz. 18:00 na tarnowskim Rynku koncertować będą węgierskie zespoły – Limbo i Korai Orom. Uroczyste zakończenie „Urodzin Bema” nastąpi o godzinie 19.30 w Tarnowskim Teatrze. Finałem będzie koncert Ewy Bem.
21 marca Tarnów odwiedzi wielu gości z kraju i zagranicy. Spodziewana jest między innymi stuosobowa delegacja z miast węgierskich.

Program:

RYNEK
10:00 – rozpoczęcie „Urodzin Bema”
10:15 – Inauguracja I Tarnowskiego Festiwalu Smaków
10:30 – występy na scenie – o kuchni węgierskiej mówić będą jurorzy konkursu: Klara Molnar, Tadeusz Olszański, Robert Będę; lekcja czardasza; układanie puzzli „Panorama Siedmiogrodzka”
11:00 – otwarcie wystawy „Tarnów Bema”
11:30 – plenerowe wypalanie statuetki „Papryki” w piecach węgierskich
13:00 – rozstrzygnięcie I etapu ! Tarnowskiego Festiwalu Smaków; degustacja potraw
13:15 – pokaz szermierki
13:30 – konkurs wina w dwóch kategoriach: „Tarnowski węgrzyn” – wino oceniane przez jury zawodowe i „Ulubione przez tarnowian” – wino wybrane przez mieszkańców
14:00 – „Spacer Szlakiem gen. J. Bema” – zakończony złożeniem kwiatów pod mauzoleum Bema
15:00 – Spotkanie Józefów
17:15 – rozstrzygnięcie II etapu I Tarnowskiego Festiwalu Smaków – degustacja potraw, podsumowanie Festiwalu, wręczenie nagród
18:00 – koncert zespołów węgierskich („Korai Orom”, „Limbo”)
PLAC RYBNY
12:30 – Uroczyste odsłonięcie repliki „Panoramy Siedmiogrodzkiej”
TARNOWSKI TEATR IM. L. SOLSKIEGO
19:30 – Zakończenie „Urodzin Bema” – koncert Ewy Bem

Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, January 17, 2022 10:32:22
IP     : 54.224.117.125
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html