To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   UPR chce zdjąć CAP-a z rolników   -   20/5/2004
Kandydat do Parlamentu Europejskiego Wojciech Popiela zorganizował dziś nietypową konferencję prasową dotyczącą Wspólnej Polityki Rolnej UE (CAP). Odbyła się ona ... na tarnowskim Burku. Według polityka UPR - CAP jest najbardziej rozrzutną, nieracjonalną i drogą polityką jaką realizuje Unia. Popiela boi się, że spowoduje ona w Polsce utratę zajęcia przez 10 milionów osób żyjących na wsi.

Ogloszenie

W "starej" Unii CAP doprowadził bowiem do zmniejszenia liczby osób żyjących z rolnictwa z 20% do 2 %. W dodatku jeszcze w "starej" Unii obowiązuje stary CAP a w Polsce rolników obowiązują inne – gorsze zasady. Uzyskanie pieniędzy jest o wiele trudniejsze niż na terenie starej Unii. Wspólna Polityka Rolna stanowi w budżecie UE aż połowę wydatków. Według UPR za CAP zapłacimy sobie sami w podatkach ukrytych w cenach towarów, ponieważ stara Unia nie ma zamiaru do nas dopłacać. Stąd - wywodzi W.Popiela - nasza olbrzymia składka, stąd rosnąca liczba urzędników opłacanych przez nas i stąd wysokie ceny towarów (np. akcyza nałożona na papierosy wzrośnie o 600% z 50 do 300 zł za tysiąc sztuk).
Biurokratyczne rozwiązania dla wsi przypominają też - według UPR - nową odmianę kołchozów.
Skutki centralnego sterowania rolnictwem, setek przepisów, paszportów dla bydła czy ziemniaków, ponosi zatem całe społeczeństwo. Najdotkliwiej zaś odczuwa się to w krajach tak biednych jak Polska, gdzie rolnictwo mogłoby być motorem rozwoju.

Podczas akcji na Burku przechodniom i sprzedawcom rozdawano dziś ulotki informujące o Wspólnej Polityce Rolnej (CAP), w tym cytaty z prasy polskiej i zagranicznej. Oto jeden z nich. "Der Spiegel" pisał o CAP`ie: "Piętnastka krajów członkowskich jest wydana na łup dziecinnie łatwych oszustw (...) Gigantyczna rozrzutność, błędnie rozdzielane subwencje, fałszywe rachunki, brak kontroli (...) Samowola przy dysponowaniu setkami miliardów (...) Coroczne niszczenie gigantycznych plonów, byle tylko nie spadły ceny - długie kolumny samochodów ciężarowych transportują świeże warzywa i owoce tam, gdzie buldożery spychają ładunek do wykopów lub na stosy palone bądź oblewane ropą. Za cały ten absurd płacą miliony konsumentów (...) Komisarze unijni jawnie się rządzą niczym feudalni książęta, o czym świadczy choćby masa... niedatowanych umów! Badający stos takich afer trybunał nakreślił katastrofalny obraz sytuacji."

W tej sytuacji - postuluje UPR - najkorzystniejszym dla Polski rozwiązaniem będzie zmniejszenie składek do UE i odejście od najbardziej absurdalnego i zbiurokratyzowanego programu Unii - CAP`a. W UE jest coraz więcej zwolenników takiego rozwiązania narastających problemów związanych ze Wspólną Polityką Rolną.
- Jeśli chcemy mieć niskie ceny w sklepach i chcemy by nasi rolnicy wygrali konkurencję z rolnikami Francji, Niemiec, Hiszpanii czy Włoch i krajów spoza Unii - musimy w Unii zdjąć CAP`a z rolników i podatników! Im wcześniej tym lepiej - twierdzi Wojciech Popiela.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 2, 2022 04:11:05
IP     : 3.235.173.74
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html