To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Solski” na Międzynarodowy Dzień Teatru    -   23/3/2009
PREMIERA: „Wszystko o kobietach”
27 marca przypada obchodzony po raz 48 Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Tarnowski Teatr im. L. Solskiego przygotował premierę spektaklu „Wszystko o kobietach” Miro Gavrana, w reżyserii Krzysztofa Prusa (godz. 19:00, Mała Scena). Krzysztof Prus jest znany tarnowskiej publiczności z dwóch realizacji: pierwsza z nich to „Zielona Gęś” K. I. Gałczyńskiego - spektakl muzyczny ze scenografią Katarzyny Tomaszewskiej i z muzyką tarnowianina Jerzego Kołodzieja (31.03.2001r.) - w tamtej realizacji jedną z głównych ról zagrała Ana Nowicka, która teraz we "Wszystko o kobietach" zagra Jolkę, Olę, Marię, Dzidzię, Luizę. Drugi spektakl, to nagrodzony na XII Ogólnopolskim Festiwalu komedii Talia 2008 "TUTAM" Bogusława Schaeffera z Renatą Dancewicz i Zbigniewem Stryjem.

Ogloszenie

Jak stwierdza reżyser w przeprowadzonym wywiadzie: ”(...) Sztuka jest komedią, ale przewrotną. Przewrotność autora tkwi w tym, że wszystkie piętnaście ról grają tylko trzy aktorki. Z jednej strony to świetnie, bo taka umowność eliminuje podobieństwo do telenoweli. Z drugiej - tego typu dramaturgia rodzi obawy, że widz pogubi się, kto tu jest kim, a ciągłe zmiany kostiumu i dekoracji zaburzą rytm, zgubią płynność opowieści. Jak więc sprawić, żeby każda z postaci była inna? Nie można grać formą – no, może do pewnego stopnia, w skrótowo potraktowanych wątkach w przedszkolu i domu starców. Nie można ograniczyć scenografii do minimum, bo tak subtelna i bogata materia, jaką jest sztuka o kobietach, wymaga subtelnej i bogatej oprawy scenograficznej. Jak to zrobić, żeby przechodzenie z jednego do drugiego świata było teatralnie uzasadnione i zamiast spowalniać, napędzało akcję? Jak to zrobić, żeby przeznaczona na małą scenę sztuka nie trwała dłużej niż 80 minut, zanim publiczność zacznie się dusić i męczyć? A przede wszystkim, jak sprawić, żeby na te 80 minut świadom teatralnej umowności widz dał się bez reszty pochłonąć magii tej naszej kobiecej opowieści?”

Krzysztof Prus, reżyser teatralny, absolwent polonistyki (teatrologii) UJ i reżyserii dramatu w PWST w Krakowie. W 2001 zrealizował w Teatrze im. Solskiego „Zieloną gęś” Gałczyńskiego. Dziewięć aktorek (m. in. występujące we „Wszystko o kobietach” Anna Lenczewska i Anna Nowicka) zagrało około stu ról: kobiet, mężczyzn, zwierząt, tworów przyrody i ciał astralnych. Prus znany jest tarnowskiej publiczności również z nagrodzonego na ubiegłorocznej Talii „Tutam” Bogusława Schaeffera z udziałem Renaty Dancewicz i Zbigniewa Stryja.

Przekład - Anna Tuszyńska, reżyseria - Krzysztof Prus, scenografia - Marek Mikulski (zarazem autor plakatu); Występują: Marta Marianna Gortych (Magda, Krysia, Janka, Mimi, Rozalia), Anna Lenczewska (Anita, Hania, Nina, Binia, Matylda), Ana Nowicka (Jolka, Ola, Maria, Dzidzia, Luiza). Ceny biletów: 25 i 20 zł.

Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Mała Scena, 27 marca, godz. 19:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, December 7, 2022 18:22:16
IP     : 44.210.77.106
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html