Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Widowisko pasyjne we wnętrzach Zakładu Karnego w Tarnowie    -   25/3/2009
„Drzewo” po raz piąty
W swojej prawie trzydziestoletniej historii Teatr Nie Teraz wielokrotnie organizował warsztaty teatralne, w wyniku których powstawały spektakle sceniczne, jak i widowiska uliczne. W tym roku już po raz piąty zrealizowany został projekt „Drzewo”. Powstał spektakl – widowisko pod tym samym tytułem, oparty na ewangelicznych wydarzeniach Męki Pańskiej. Grupa uczestników – w tym roku jest to młodzież z tarnowskich szkół artystycznych (Zespół Szkół Muzycznych i Zespół Szkół Plastycznych) oraz I LO, III LO i Gimnazjum nr 6 – spotykała się przez dwa miesiące na zajęciach w sali gimnastycznej XVI LO w Tarnowie. Wynikiem pracy jest widowisko pasyjne pt. „Drzewo”, które zaprezentowane zostanie widzom we wnętrzach ... Zakładu Karnego w Tarnowie.

Ogloszenie
>

Tytułowe „Drzewo” to belka krzyża Męki Pańskiej, przedmiotu – symbolu, wokół którego rozgrywa się akcja spektaklu. I choć „Drzewo” jest nazwane widowiskiem pasyjnym, to przecież pokazuje wydarzenia, które nie mieściły się w scenariuszu tradycyjnego misterium wielkanocnego. Kiedy Jezus umiera, przy krzyżu pozostali tylko najwierniejsi. Co stało się z owymi fałszywymi świadkami, krzywoprzysięzcami wrzaskliwie nawołującymi „Ukrzyżuj go!”? Czy odeszli do domów radzi ze swej roboty? A może obudziły się w nich wyrzuty sumienia, strach, kiedy „rozerwała się zasłona świątyni”, umarli powstali z grobów – o nich to opowiada „Drzewo”.
Widowisko jest jednak także pretekstem do przypomnienia sobie słów: grzech i pokuta. Każdego dnia grzesząc dołączamy do tłumu na placu domu Piłata, do żołnierzy plujących w twarz Skazańca, do oprawców z gwoździami w dłoni.
Nie w tym miejscu wszakże kończy się widowisko. Uznanie winy i pokuta wyzwala od ciężkiego brzemienia grzechu i od potępienia.
To nietypowe misterium wielkanocne, będące inscenizacją wydarzeń, które rozegrały się już po męce Jezusa, zawiera prostą wykładnię podstaw wiary katolickiej, o grzechu, pokucie i przebaczeniu, codziennej historii każdego człowieka.
Poetyka spektaklu oraz jasna symbolika teatralnych obrazów pozwala lepiej zrozumieć Pasję przeżywaną i widzianą oczami drugo- i trzecioplanowych bohaterów, z którymi każdy może się utożsamić i postawić się po tej lub przeciwnej stronie belki.

W tym roku tłem dla „Drzewa” będą wnętrza tarnowskiego Zakładu Karnego. Ten świadomy zabieg inscenizacyjny doskonale współgra z tematyką widowiska. Zarówno od strony plastycznej – mury, długie korytarze, strażnicy, szeregi jednakowych okien i drzwi, kraty…, jak i ze względu na charakter tego miejsca, świadomość obecności w tych ścianach ludzi odbywających swą karę, za grzechy drobne i bardzo ciężkie.
Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Tomasz A. Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz. Wraz ze swymi aktorami (Ewa Kara, Magdalena Zbylut, Szymon Seremet) prowadził on zajęcia warsztatowe z młodzieżą. Chór przygotował Piotr Pociask, nauczyciel Liceum Muzycznego, za koordynację prac plastycznych odpowiada Piotr Burdzyński, pedagog z Zespołu Szkół Plastycznych. Projekt administrowała Karolina Łabno.
Widowisko w takim kształcie, jaki założyli organizatorzy, mogło być zrealizowane dzięki współpracy z Zakładem Karnym w Tarnowie. Wydatną pomoc okazał pan pułkownik Jan Sudia (dyrektor Zakł. Karnego w Tarnowie) oraz pan Janusz Tomaszek (wychowawca w tarnowskim więzieniu). Spektakl będzie dwukrotnie prezentowany więźniom tarnowskiego Zakładu Karnego na pokazach zamkniętych.

Otwarte pokazy dla publiczności odbędą się w dniach: 5, 6 IV - godz. 17.00, 7 IV - godz. 10.00 i 17.00, 8 IV - godz. 17.00, 15, 16, 20, 21 IV - godz. 10.00.
Chętni proszeni są o kontakt mailowy z nasza redakcją: redakcja@intarnet.pl . Ze względu na przepisy bezpieczeństwa Zakładu Karnego, przed wejściem na teren więzienia konieczne będzie okazanie dowodu osobistego.

Partnerami projektu są Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego oraz Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(25-03-2009) KArol :
Z tekstu wynika, że będziemy mieli do obejrzenia zupełnie inne dzieło sceniczne, niż poprzednie "Drzewa". Tak się zastanawiam, dlaczego drzewo, skoro to belka? Taka kłoda odcięta od korzenia to przecież juz tylko drewno.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-03-2009) Jarlp :pipi@op.pl 
Myślę, ze "drzewo" ma symbolizować wiarę wiecznie żywą. Drewno to coś martwego i chwilowego. Tak mi się wydaje. Mam jednak obawę, ze to kolejna szopka i obrazeczek odpustowy dla rozmodlonych wiernych. Chociaż w kiciu takie coś jest wskazane.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947