Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Nowy pomnik w Tarnowie   -   20/5/2004
Kilkuletnie starania Trzeciego Koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i oficerów Rezerwy Wojska Polskiego dziś oficjalnie się ziściły. Przy ul. Szkotnik (w byłych dolnych koszarach wojskowych), gdzie w latach 1947-1993 stacjonował 14 Kołobrzeski Pułk Zmechanizowany odsłonięto dziś pomnik ku czci żołnierzy 14 Pułku Piechoty poległych na polach bitew II Wojny światowej oraz dla upamiętnienia miejsca służby byłych żołnierzy Pułku.

Ogloszenie
>

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Misjonarzy odprawiona w intencji poległych żołnierzy 14 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego. Następnie obchody przeniosły się pod pomnik, gdzie nastąpiło podniesienie flagi państwowej i uroczyste poświęcenie i odłonięcie monumentu. Złożona została także urna z ziemią pochodzącą z pól bitew, gdzie zginęło 335 żołnierzy pułku.

Jak przyznają byli zawodowi żołnierze, były pewne problemy ze zdobyciem kwoty potrzebnej do wybudowania pomnika, ale ostatecznie udało się ją zebrać dzięki życzliwości sponsorów.
- Pozwolenie na budowę tego pomnika otrzymaliśmy uchwałą Rady Miejskiej już w 2001 roku - mówi płk Leopold Maruszewski, przewodniczący społecznego komitetu. - Budowa pomnika trwała dość długo, bo zabrakło pieniędzy na jego ukończenie i trzeba było nawet wstrzymać prace budowlane. Ostatecznie wykonywał je m.in. tarnowski kamieniarz Franciszek Machowski.

Inicjatywa powstania pomnika wyszła od byłych żołnierzy zawodowych 14 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego. Pieniądze na jego budowę zbierano w ramach powołanego na tę okoliczność społecznego komitetu budowy pomnika.
- Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy pomogli nam w budowie pomnika - dodaje Stanisław Lemanowicz, prezes koła nr 3 związku byłych żołnierzy zawodowych im. 14 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego.

Przypomnijmy, że 14 Kołobrzeski Pułk Zmechanizowany istniał blisko pół wieku i stacjonował w Tarnowie. W tym czasie szkoliło się tu ponad 30 tysięcy żołnierzy z Tarnowa i okolic. Obecnie na terenie miasta mieszka dość duża grupa oficerów i podoficerów, którzy służyli w 14 zmechanizowanym, a także część tych, którzy przeszli wraz z pułkiem drogę frontową.
14 Kołobrzeski Pułk Zmechanizowany został sformowany w 1944 r., a skończył mobilizację w Przemyślu. Jego żołnierze brali udział m.in. w walkach o Warszawę, a także w dość krwawych potyczkach o przełamanie Wału Pomorskiego, gdzie doszo do dużych strat w ludziach ze względu na silnie ufortyfikowany teren. Żołnierze 14 pułku walczyli także o Kołobrzeg.
Na granitowym cokole jest duży, biały piastowski orzeł, a u podnóża pomnika widnieje napis,że „w miejscu tym złożono urnę z ziemią zroszoną krwią 335 żołnierzy 14 Pułku Piechoty poległych na polach bitew II wojny światowej”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(21-05-2004) Kawaler NIKT :
Jesli dobrze pamietam... Radni Prawego Tarnowa glosowali chyba przeciw dotacji z UM dla budujacych pomnik... na jego otwarcie przyszli z wiencami... na poczestunku pewnie tez byli...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-05-2004) antypomnikowiec :
To Łabno i Rojek załatwiali (z obecnego Prawego Tarnowa) załatwiali wykonanie cokołu w ramach przebudowy skrzyżowania. Udawali, że nie wiedzieli , że cała "wierchuszka" w 1947 roku 14 PP to oficerowie ZSRR. Polacy byli tylko szeregowcami. To było wówczas wojsko okupacyjne dla Tarnowa, tylko dzisiaj emerytowanym oficerom LWP nie wypada o tym mówić. Co za ironia i dwulicowość, a może tęsknota do dawnych czasów???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-05-2004) Terorysta :
Różne są zakręty historii , nie należy jednak zabraniać tym żołnierzom upamiętnienia swoich kolegów . Nie bądźmy jak tow. Longin Pastusiak który z trybuny sejmowej prawie że nazwał zaproszonych żołnierzy WiN-u mordercami niewinnych KBW-dzistów !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947