Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Czy legendarny komunistyczny prominent powinien zostać uhonorowany ?    -   30/3/2009
Skwer Opałki pod MCK ?
Wraca sprawa upamiętnienia w Mościcach Stanisława Opałki, wieloletniego dyrektora "Azotów", I sekretarza KW PZPR w Tarnowie. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta młody radny SLD Jakub Kwaśny w imieniu lokalnych struktur swojej partii i Federacji Młodych Socjaldemokratów złożył wniosek o nadanie przez Prezydenta Miasta imienia Opałki skwerowi na rogu ul. Czerwonych Klonów i Traugutta. O takie upamiętnienie nie żyjącego już PRL-owskiego prominenta nawołuje od pewnego czasu Tarnowska Inicjatywa Samorządowo – Obywatelska, kierowana przez członka zarządu Zakładów Azotowych - Franciszka Bernata. Imię byłego sekretarza PZPR znajduje się już w miejskim banku ulic. Jeszcze rok temu imię Opałki proponowano nadać skwerowi u zbiegu ulic Białych Klonów, Topolowej i Jarzębinowej. - Obecna propozycja jest lepsza - uważa radny Kwaśny, zwracając uwagę przede wszystkim na to, że w tym przypadku decyzja należy nie do Rady Miasta, a Prezydenta. A Kwaśny jest przekonany o przychylnej reakcji Ryszarda Ścigały na zgłoszony przez niego wniosek.

Ogloszenie
>

Komentarz redakcyjny
Legenda Stanisława Opałki, szczególnie w Mościcach, rośnie wprost proporcjonalnie do czasu jaki mija od upadku PRL i śmierci tego charyzmatycznego komunistycznego działacza. Zacierają się szczegóły, zmienia się optyka ...Trudno się dziwić krzewicielom tej opałkowskiej legendy, szczególnie gdy się porówna, obecne, wciąż zaniedbane (choć na pewno nie najbardziej w mieście) Mościce z kwitnącą w latach 70-tych minionego wieku dzielnicą, której tradycyjna nazwa była wtedy zresztą zakazana. Legenda wspierana jest zatem przez sentyment do "złotego wieku", a także zasilana wspomnieniami licznych petentów dyrektora- sekretarza z pobytu w jego gabinetach. Zaświadczają oni o tym, że Opałko to był "ludzki Pan".
Co więcej, tej legendzie nie zaszkodzi już, jak w przypadku innego komunistycznego prominenta - Edwarda Brzostowskiego - zestawienie jego „zasług” z czasów PRL (ze względu na pamięć których Brzostowski został po latach wybrany na fotel burmistrza Dębicy) z efektem nieudolnych rządów w tym mieście po latach, w czasie których Brzostowski usiłował rządzić jakby ... PRL wciąż istniał.
Czy podobna legenda jest wystarczającym powodem do tego, aby umieszczać nazwisko lokalnego "kacyka" na mapach Tarnowa? Jestem przekonany, że nie.
Pozytywnym wrażeniom ludzi i zasługom Opałki, związanym z rozbudową Mościc, przeciwstawić możemy przecież twarde fakty: Stanisław Opałko był prominentnym przedstawicielem partii przez dziesięciolecia gwałcącej podstawowe prawa i wolności obywateli, partii antydemokratycznej, skupiającej w swych rękach praktycznie nieograniczoną władzę, którą kierownictwo tej partii dzieliło się z nieliczną, specjalnie selekcjonowaną grupą wybranych, nadając im uprawnienia porównywalne tylko z władzą feudalnych książąt. Opałko należał do tej wąskiej kasty.
Nawet jeśli nie wątpię, że miał on dobre serce i podejmował często decyzje racjonalne, niekoniunkturalne, idące pod prąd oficjalnie obowiązującej ideologii i praktyki, to podejmował je bez większego ryzyka, jako pragmatyczny, ale wciąż przecież udzielny władca, najpierw świerczkowskiego hrabstwa, a potem tarnowskiego księstwa.
Jeśli tak, to Stanisław Opałko nie był żadnym bohaterem, jego decyzje nie były nacechowane jakimkolwiek heroizmem, rzadko nawet obawą. To on był najczęściej ostatnią instancją i mógł interpretować sobie komusze przepisy i procedury "po swojemu", naciskając gdzie trzeba, gdy stwierdził, że daną sprawę należy załatwić po myśli "słusznie zaniepokojonego obywatela". Wyobrażam sobie, że działając w podobny sposób swój autorytet buduje dzisiaj gdzieś jakiś współczesny capo di tutti capi.
Nie wiem, czy sekretarz PZPR (członek Biura Politycznego KC w latach 80-tych) Stanisław Opałko powinien mieć w wolnej Polsce swoją ulicę, czy skwer, tylko dlatego, że wiele razy zachował się po prostu przyzwoicie (przynajmniej w odczuciu tych, którym pomógł załatwić mieszkanie, sprowadzić sakralne eksponaty do muzeum, "zorganizować" prefabrykaty na budowę, etc.).
Piszę „nie wiem”, bo oczywiście zdaje sobie sprawę, że Stanisław Opałko to postać ciekawa, barwna, nie pasująca do potocznego obrazu "złego komucha".

Tym bardziej dziwi mnie fakt, że nie zainteresował dotychczas historyków, którzy pomogliby nam rzucić więcej światła na tę postać i realia PRL-owskiego Tarnowa. Mimo 20 lat, które mijają od odzyskania wolności, nikt nie postarał się o rzetelną analizę życiorysu tej niejednoznacznej postaci i okoliczności w jakich sprawował on prominentne funkcje w aparacie totalitarnej partii. Nie słyszę apeli o podjęcie takich badań od osób, które z takim entuzjazmem pielęgnują obiegowe opinie o „znakomitości i wielkości” towarzysza Opałki.
Bez próby rzetelnej analizy historycznej, która pomogłaby nam zrozumieć intencje Stanisława Opałki i mechanizmy praktyki komunistycznych rządów w tzw. „terenie”, wszelkie apele i wnioski o uhonorowanie tej postaci uważam za niepoważne i niegodne podejmowania przez Prezydenta Miasta.
Co innego przechowywać towarzysza Opałkę w swojej indywidualnej, wdzięcznej pamięci za taki czy inny gest lub decyzję, a co innego narzucać wszystkim Tarnowianom jednostronną w istocie optykę, na której opiera się legenda o nim (i o „nie całkiem złych czasach PRL”), nie sprawdzona dotychczas przez ustalenia badaczy, którzy działaliby nie z pobudek sentymentalnych czy quasi-politycznych, ale w oparciu o bezstronny warsztat naukowy.

Apeluję do prezydenta Ścigały o wyjątkową rozwagę przy rozpatrywaniu wniosku Jakuba Kwaśnego. Pozytywna decyzja może zapaść wyłącznie wtedy, gdy Prezydent będzie w stanie udzielić twierdzącej odpowiedzi na pytanie: czy mogę jednoznacznie wskazać Stanisława Opałkę, jako wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Tarnowian ?
Wtedy jednak domagał się będę rzeczowego, wyczerpującego uzasadnienia i argumentacji, wykraczającej poza obiegową legendę.
Gdyby na mapie Tarnowa przybył teraz skwer Opałki byłaby to nie tylko decyzja kontrowersyjna, ale symptomatyczny precedens o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
Piotr Dziża
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 98)Dodaj komentarz
(30-03-2009) swiadek tamtych lat :
no nie.!!!! to juz szczyt beszczelnosci ...taki bohater,,a czemu nie stalin czy lenin,,,takich ludzi trzeba przemilczec ,zapomniec a nie honorowac ,,,to nie sa takie odlegle czasy zeby nie pamietac jak bylo naprawde,,,, ,,,Kwasny ,jest mlody wiec niewiele pamieta z tamtych czasow, a wojskowy czy milicjant ,,mial jak u mamy w tamtych czasach,,wiec moze spuscmy zaslone milczenia ,,

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) też swiadek tamtych lat :
Jestem za......bardzo dobry pomysł. Brawo!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) JA TEŻ ŚWIADEK :
Słuchaj "Swiadku "Jehowy w tamtych latach to palancie latałeś ze szturmówką w pierwszym szeregu. Jesteś gorszym palantem niż ten twoj wpis. Przepraszam świadków Jehowy za tego palanta. Też nie mam nic naprzeciw mozna tego człowieka wyróżnić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) robol :
Byłem pracownikiem na azotach normalnym robolem ale gość na to zasługuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) cóż :
A ja proponuję Kwaśnemu i jemu podobnym rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Opałki, ze zbieraniem dowodów świętości i zasług jego życia. Tym zaś, dla których "gość na to zasługuje" (bo "fajny gość był"?), ludzi o mentalności niewolników o których "państwo" i "wódz" się troszczy, proponuję przeprowadzkę do Rosji, pod skrzydła ojczulka Putina

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) Jan A. Strusiński :
Panie red. Dziża, po przeczytaniu Pana tekstu, utwierdziłem się w przekonaniu, ze ma Pan blade pojęcię o czasach, o których Pan pisze. Należałoby się, chyba, zwrócić do jakiegoś "historyka" z IPN-u, któryby napisał jakąś rozprawkę na wspomniany przez Pana okres. Na miejscowych historyków nie ma co liczyć. Oni są na klęczkach. Ich bardziej interesuje "ruch solidarnościowy na Pomorzu Zachodnim w X wieku przed Chrystusem" niż historia współczesna. Ale ta prawdziwa. Wszak "prawda nas wyzwoli" - jak mawiał nasz rodak. Oczywiście narzucanie "jednostronnej optyki" w dzisiejszej dobie nie ma miejsca. To było dawniej. Dziś jest wszystko spontanicznie podejmowane przez tzw. naczalstwo i spontanicznie akceptowane przez społeczeństwo. Dotyczy to nazw ulic, placów, skwerów, szpitali, domów opieki itd., itp. Oczywiście, wszystkie te działania poprzedzone są wielomiesięczną konsultacją społeczną. Panie red. St. Opałko był przede wszystkim DYREKTOREM Zakładów Azotowych im. F. Dzierżyńskiego w Tarnowie-Mościcach. /Przedtem komuniści - spontanicznie, teraz święci, też spontanicznie. No i niech się ktoś sprzeciwi. Tak jak przedtem/. Sekretarzem został, kiedy był już na emeryturze. Jego sekretarzowanie zapobiegło wielu konfliktom na Ziemi Tarnowskiej, tak w stanie wojennym jak i po. Co zrobił dla Mościc, to widać gołym okiem. Co zrobił dla jedynej, obecnie, siły przewodniej, to dowie się Pan od starszych duchownych z Bazyliki. Oczywiście, tylko prywatnie.Dziwi mnie tylko to, że ci co mają mało do powiedzenia zabierają głos, a ci co wiedzą dużo i dokładnie - milczą. Podeirzewam, że tak jedni, jak i drudzy jeszcze pracują, a dzisiaj, w dobie ogólnego szczęścia i dobrobytu, wolności słowa i przekonań społeczno-polityczno-religijny ch - o pracę jest bardzo łatwo. To nie to co dawniej, gdzie człowiek chodził miesiącami za pracą.Zapewniam Pana, że z chwilą nadania imienia Opałki jakiemuś skwerowi, rozrabiać mogą tylko moherowe berety, chociaż moherowe kaszkiety są gorsze, bo jak się ktoś przez przypadek mógłby zbliżyć do tych "młodzieńców", to może wrócić do domu z guzami na czółku. Jeżeli "nasza władza" powiatowa wstanie z kolan, to skwer otrzyma inię St. Opałki. Co daj Boże! Amen.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) zzaj :
A jednak autor tekstu ma rację. W sprawach znaczących trzeba sięgać do pryncypiów. Komuna była demokracją tzw. "socjalistyczną" co oznaczało, że od zwykłej demokracji różniło ją to samo, co różni krzesło od krzesła "elektrycznego". Bohaterowie tamtej bajki pochodzili z komuszego (czytaj „Matki Partii”) nadania. Dotyczy to w szczególności ludzi aparatu władzy. Żeby zostać I sekretarzem KW PZPR oraz członem Biura Politycznego PZPR nie wystarczyło mieć "gołębie serce". Musiało się po pierwsze należeć, poza tym wykazać się czymś bardzo –w rozumieniu systemu monopartyjnego- szczególnym, a bycie przy okazji tzw. "dobrym dla ludzi" było Partii na rękę, bo poprawiało jej wizerunek, pochodzącego z obcego nadania uzurpatora. Owszem czasy Opałki nie były to już mroczne lata stalinowskiego zamordyzmu i terroru, ale był to okres niby socjalizmu z tzw. "ludzką twarzą" ( jak się wtedy mówiło "z ludzką twarzą i gołą d...ą, bo niczego nie można było kupić). Niemniej obiektywnie patrząc ten "bohater" był takim „gospodarzem” Mościc i Zakładów jak Brzostowski dla Dębicy. Dopóki system był nakazowo-rozdzielczy i kasę załatwiało się w KOMITETACH PARTII, to było ok. Nowe czasy zweryfikowały tych gigantów biznesu. Już ich nie ma. Nowe czasy weryfikują nadal wszystkich. Tych nowych także. I dobrze. Zostawmy bożków komuny w dziale historia (ta niestety dla Polski nie dobra) , niech będą figurami przeszłości. Jak czas, który ich stworzył. Lepiej do takich wzorów nie nawiązywać. SKWERÓW NIE NAZYWAĆ. Wszelkie badania Panie Piotrze, jakkolwiek może historycznie wskazane, niczego nowego tu nie dowiodą . Totalitaryzmy są zawsze „be” , wszyscy to muszą uznać, nie rodzą -po swej stronie- prawdziwych bohaterów. Jeśli, to tragicznych. Bo z gruntu na kłamstwie oparte są. Teraz też nie mamy łatwo, ale budujemy mozolnie najgorszy z systemów, demokrację. System najgorszy –jak twierdził Churchill - choć lepszego nie wymyślono. Do diabła z takimi skwerami i z takimi wspomnieniami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) wojtek :
pod rozwage.Gosc byl dyrektorem ZA. zmienil wioche w dzielnice miasta.kogo mu mozecie przeciwstawic kolejnego proboszcza jezdzacego merolem ?szanuje pana Opalko za to kim byl dla ludzi z ZA.szacunek panie dyrektorze

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) Paweł :
Bez przesady. I sekretarz partii komunistycznej w województwie - partii, która kazała strzelać do niewinnych Polaków i zamykać w więzieniu niepokornych nie zasługuje na "swoją" ulicę. NIE, NIE i raz jeszcze NIE

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) FM1 :
Bardzo dobra inicjatywa! Popieram i mam nadzieję, że radny Kwaśny dopnie swego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) swiadek tamtych lat :
przede wszystkim precz z Kwasnym , i z jego idiotycznymi pomyslami bo jeszcze razem z komuna wroci ,,,nie dosc ze z Czechowa sie zadaje to jeszcze od Synyszyn sie uczy glupot ,,moze jakiegos geja wylansowac albo lesbijke,,,,a co tez mozna ,,

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) świadkowa :
Anton Pawłowicz Czechow (ros. Анто&# 1085; Павл&# 1086;вич Чехо&# 1074;, ur. 29 stycznia 1860 w Taganrogu, zm. 15 lipca 1904 w Badenweiler, Niemcy) – rosyjski nowelista i dramatopisarz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) :-((( :
Ale wstyd :-( Przynajmniej nie w samym Tarnowie, ale i tak smutno.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2009) Gal :
.. jak z powyższego wynika, jeszcze nie dorośliśmy nawet do poziomu przedwojennej demokracji Polskiej. Prowadząc analizę mentalności regionalnej.. jesteśmy nadal cofnięci do "zachodu" . . . jakie 80 lat...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) czesiek :
A moze radny Kwasny biorący co miesiąc ponad 2 tyś. zł diety z naszych podatków zajął by się czymś bardziej pozytecznym niż wskrzeszaniem komuny.Tak to jest jak na radnych wybiera się OSZOŁOMÓW.Co zrobiłes DARMOZJADZIE dla Tarnowa. Pochwal się.Chętnie chcielibyśmy się dowiedzieć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) keris :
nie mam zamiaru oglądać pomników w Mościcach prominentnych polityków z czasów PRL-owskiego okresu...!!! Nie neguję roli, jaką wykonał dla tej dzielnicy, ale czemu nie postawimy pomnika innym ,,zasłużonym" dla tejże dzielnicy osób...a było ich kilka. Pomysł nietrafiony!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) mika :
Wniosek taki został już zgłoszony ponad 10 lat temu. Już dawno powinien zostać zrealizowany. Większośc piszących komentarze to takie"Zyzaki" niewiele wiedzą, ale sądzą. Opałko bezsprzecznie jest godzien jako człowiek upamiętnienia. Nie ma wniosku o nazwanie ulicy imieniem "sekretarza PZPR" tylko zasłużonego CZŁOWIEKA. NIe obrażajcie zmarłych. Nazwanie ulicy nie jest wnioskiem o beatyfikację! Mniej znaczące postacie zostały w ostatnim czasie upamiętnione.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) DSKBHS :
Wstyd! PS. Proponuję złożyć się na bilet dla radnego Kwaśnego. W jedną stronę. Do Chin lub na Kubę. Może się czegoś tam nauczy. Dobrze byłoby wysłać tam też jego kumpli, tych wszystkich czerwonych faszystów, ale to już trzeba zrobić większą akcję. Może wynająć jakiś prom?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) do miki :
Rozumiem, że skoro tu skwer jest tylko wynagrodzeniem zasłużonego CZłowieka a nie sekretarza PZPR, to gdzieś indziej ktoś może ubiegać się np. o nazwanie placu imieniem pewnego Malarza z wąsikiem ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) do miki c.d :
w pewnym sensie ten średniouzdolniony malarz ma chyba nawet większe prawo do uhonorowania, bo swojej funkcji i późniejszych poglądów w narodowosocjalistycznej partii nie wykorzystywał w swej wczesnej twórczości, partia i sprawowane urzędy z jego malarstwem faktycznie nie miały nic wspólnego. Co innego przyszły - niedoszły patron skweru w Mościcach, który ZASŁUŻONYM Człowiekiem mógł zostać tylko dzięki decyzjom podejmowanym jako dzierżyciel władzy sprawowanej w imieniu komunistycznej partii

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) Mieszkaniec :
Durne Polaczki zagryzą się o jakiegoś Opałkę który był komuchem ale tym dobrym. Więc pytanie skoro był nie szkodliwy to i nic nie mogącym zdziałać,skoro tyle zdziałał to chyba KC było zdowolone.To jedna sprawa druga to fakt że Opałko ma te place czy ulice w....Natomiast karjerowicze sadzają d....y nawet na taczki by dowiozły ich do stacji koryto .Może zamiast myśleć o nieboszczykach POmyślano by o tych co jeszcze żyją i z ich podatków darmozjady chcą się promować .Będzie Prezyden przemowa lokalni klakierzy-propagandziścia j.w to kupi jako troska o dobro Miasta.A że w tym czasię zwolnią kolejnych 500 pracowników Azotów a Grad opyli je za przysłowiowego zeta to cicho sza.Nie wiem co takiego zawdzięczają Mościce Opalce bo nic nadzwyczajnego tam nie ma nawet dziś a w tak ogromnym czasie mogłoby POwstac naprawdę wiele. Wystarczy dla POrównania wieś CHęciny ,nie wsp[ominając Nowy Sacz, Oświęcim,itd w tedy to były wioski albo miasteczka POdobne do Wojnicza dziś można samemu zobaczyć ,a Mościce jak pamiętam gdy tam pracowałem tak są do dziś tylko wtedy ludzi było masa do autobusu wejść był problem .Dziś wszystko jest jak martwe i incjatywy Kwaśnego takie same -martwe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) świadek :
ja też jestem świadkiem tamtych lat i takich ludzi jak pan Opałko już niema. Uważam, że jak najbardziej powinien być skwer, ulica upamiętniona jego imieniem. Mościce rozkwitły za jego rządów, a teraz jest bryndza. Jeżeli upamietnieni są ludzie tego pokroju co p. Sikora, Alojzy Gwizdała itp i to gdzie na frontowych drzwiach kościoła, którzy oprócz burzenia i podjudzania w ZAT i brania za to pieniądze nic dobrego nie zrobili to o czym my tu mówimy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) pikuś z bagien :
A nie można nazwać tego placu różanym, tulipanowym, fiołkowym, wiosennym, letnim, kolorowym, wesołym, przyjaznym, spokojnym tylko jedyny wybór jaki istnieje to pomiędzy nazwiskiem jakiegoś komunisty albo świętego katolickiego? Ja was wszystkich świadków pier****. O! Możecie mnie cytować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) Legalny Banita :
Kościół to nie miasto. W mieście wydaje się publiczne pieniądze i reprezentują je ludzie wybrani w wyborach powszechnych czyli mają reprezentować wszystkich.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) ewa :
prominentny - wybitny, przodujący, wyróżniający się Właściwe określenie. Opałko wielu pomógł, nikogo nie skrzywdził. Mościce zawdzięczają mu niemalże wszystko. Przypomnienie o "postaciach" na drzwiach kościoła jest bardzo na miejscu. Tak, niektórym kosztowne pomniki za życia się stawiało, a na pewno nie mieli zasług. Innemu po śmierci zaczyna się przypisywać zbrodnie (systemu i partii). Sam Opałko ani pomnika sobie nie postawił, ani nie zgromadził majątku. To był wielki, skromny Człowiek. Zwykłe "nie, bo nie". Plac może nosić im. S. Opałki . Najprawdopodobniej nik tam nie będzie miał adresu (place są najczęściej niezamieszkałe). Może redakcja zamieści inne propozycje jakie wpływają do urzędu. Może poddać je pod osąd forum? Czasem jest za późno tak jak ostatnio w Krzyżu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) do ewy :
Piszesz: "Czasem jest za późno tak jak ostatnio w Krzyżu". O czym myślisz ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) do ewa :
Nazistów, którzy nikogo nie krzywdzili też wielu było... Jednak to dzięki ich wsparciu system totalitarny mógł trwać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) Legalny Banita :
Nie ma sprawy. Zaraz się znajdzie jakiś zasłużony SS-man, który nikomu nic złego nie zrobił. Zresztą już się znalazł tyle tylko, że w Gdańsku. Ludzie palnijcie się w tę swoją zakuta kiepałę. Opałko jednemu dał i wybudował, ale innemu trzeba było zabrać. Żadna w tym opałkowa zasługa. Ten towarzysz budował socjalizm i za to mamy nazywać skwer jego imieniem?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) nie święty i nie komuch :
Jedno jest zastanawiające w tych durniach jadących na Kler -kosciół ,skąd tylu ich wylewa się z nich w niedziele ,skąd ta ofiarność na tacę i POza nią ?Ja nie daje bo nikt mnie nie zmusza ,nie idę w stadzie zakłamanych owieczek do kościoła i nie mam z tym problemów. Jeśli ktoś ma ochotę dawać to jego sprawa i wara tym świętoszkom wychowanym na naukach Jana Pawła II -tylko w teorji bo tak naprawde plecami się nie odwracac bo zabiliby .Wstyd mi że wywodzę sie z tego szamba-nie daj nie chodz nie oplówaj nie myśl ze jesteś taki mądry bo jesteś tylko zakłamany i podły

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) kłos :
Kwaśny ciołku pomóż młodym, ktorzy głosowali na ciebie a nie wychwalaj I sekretarza KW PZPR !wSTYD I ŻENADA, ZRESZTĄ KOLEJNA PSEUDO-RADNEGO KWASNEGO! Kwaśny jest niby liberałem, niby socjaldemokratą a tak naprawdę to zakopleksiony zwolennik komuny i radzieckiej władzy w Polsce !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) Mościczanie :
Popieramy. Zasłużył na to.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) kłos :
Może wystąpisz cieciu o przywróceniu ul. Dzierżyńskiego a nie Mościciego jak obecnie itd.!? Najlepiej znajdź sobie chłopaka pedała (przepraszam :geja) i pokazuj się z nim publicznie, może Prezio Ściągała Cie poprze i kiedyś do europarlamentu zawitasz?!Maskotko tolerancyjna !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) SLODKI :
KWASNY - TRZYMAJ SIE. MYSLE ZE DOBRZE ROZUMIESZ TYCH PROWINCJUSZY ZAKOMPLEKSIONYCH, KTORZY NAWET JESLI UDALO IM SIE WYJECHAC DO ROBOTY ZAGRANICE, TO I TAK NIE ZAUWAZYLI JAKI JEST SWIAT POZA OPLOTKAMI, JAK IM SLOMA Z BUTOW WYLAZI. ALE SPOKO- TO JEST POKOLENIE, KTORE JESCZE 20 LKLAT TEMU NA OSIEDLACH RZYGALO Z OKIEN W DNIU IMIENIN, RADIO IM SIE DARLO JAK NA WSI Z BALKONU, ALE JUZ WIDAC, JAKIE ZMAINY SIE STALY, CORAZ MNIEJ SLOMY. I SIECZKI PLEBEJSKIEJ W GLOWACH. TE OSTATKI PLEBEJSTWA WIOSKOWEGO, DLA KTORYCH ODMIENNOSC CZY TOLERANCJA TO HASLA Z SZATANEM ZWIAZANE, STAJA SIE FOLKLOREM, JAK WIOSKOWE PIJACZKI, MILOSNICY KOLTUNA, ZAWISTNICY I OPLUWACZE. TO IM DO ZZYCIA POTRZEBNE, JAK KARGUL PAWLAKOWI. A OPALKO - KTO GO ZNAL, TO WIE. GDYBY DZIS ZYL, POL ULICY BY SIE MU KLANIALO.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) SLODKI :
KWASNY - TRZYMAJ SIE. MYSLE ZE DOBRZE ROZUMIESZ TYCH PROWINCJUSZY ZAKOMPLEKSIONYCH, KTORZY NAWET JESLI UDALO IM SIE WYJECHAC DO ROBOTY ZAGRANICE, TO I TAK NIE ZAUWAZYLI JAKI JEST SWIAT POZA OPLOTKAMI, JAK IM SLOMA Z BUTOW WYLAZI. ALE SPOKO- TO JEST POKOLENIE, KTORE JESCZE 20 LKLAT TEMU NA OSIEDLACH RZYGALO Z OKIEN W DNIU IMIENIN, RADIO IM SIE DARLO JAK NA WSI Z BALKONU, ALE JUZ WIDAC, JAKIE ZMAINY SIE STALY, CORAZ MNIEJ SLOMY. I SIECZKI PLEBEJSKIEJ W GLOWACH. TE OSTATKI PLEBEJSTWA WIOSKOWEGO, DLA KTORYCH ODMIENNOSC CZY TOLERANCJA TO HASLA Z SZATANEM ZWIAZANE, STAJA SIE FOLKLOREM, JAK WIOSKOWE PIJACZKI, MILOSNICY KOLTUNA, ZAWISTNICY I OPLUWACZE. TO IM DO ZZYCIA POTRZEBNE, JAK KARGUL PAWLAKOWI. A OPALKO - KTO GO ZNAL, TO WIE. GDYBY DZIS ZYL, POL ULICY BY SIE MU KLANIALO.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) DO słodkiego cukrowego... :
Ale słotka kultura ,biedak durny zapomniał że jego dziadek był fornalem u Dziedzica ,a ten wiedziaod czego jest słoma. Teraz słoma stała się opsesja.Pewnie Stalinowi gdyby żył kłanała by się cał ulica i czego to dowodzi ? Ty nie musialaś jechać za granice bo zapobiegliwi rodzice wiedzieli jak się ustawić. Taka odmienność jak Twoja może zaszkodzić nawet metalowcom,myślisz że daleko odszedłeś od folkloru nie sam jesteś folklorem bo PZPR choć jest nadal przy korycie to oficjalnie nie istnieja -znalazł się Jaroszewicz

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) Bolesław :
Pan J.K okazał się, że nie lewica a postkomuna, odciąć się nie potrafi, czyli swój swego... Pan J.K okazał się, że nie lewica a postkomuna, odciąć się nie potrafi, czyli swój swego...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) hombre :
Mieszkam w Mościcach i boleję nad upadkiem tej dzielnicy. Gdyby teraz odbyły się wybory na prezydenta miasta i startowałby w nich wskrzeszony towarzysz Opałko, to naprawdę nie wiem, czy nie głosowałbym na niego. Przynajmniej dbał o ta dzielnicę. A mam jeszcze jeden pomysł na nadanie nazwy ulicy w samym Tarnowie. Ulica prowadząca na stałe lodowisko ( przy Wojska Polskiego) taka totalnie dziurawa i nawet nie wyasfaltowana powinna nosić miano obecnego wielkiego dobrodzieja tego miasta R. Ścigały. Wstyd mi było, gdy w ferie zawiozłem tam znajomych z sąsiedniego województwa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) multimedialny :
Nie ma sensu polemizować z tymi, dla których inwektywa jest sposobem na dyskusję. Kwaśny popieram Cię! Opałko zasługuje na to! i na wiele więcej! Choć mali ludzie, nie potrafią patrzeć na człowieka, przez pryzmat jego dokonań!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) 81 :
Proponuje w takim razie odznaczyc jeszcze hitlera , stalina, gomolke , kiszczaka , jaruzela, millera, kwasniewskiego, cimoszewicza.. zreszta cały dawny aparat władzy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) tomcio :
Towarzysz J.Kwaśny z towarzyszem F. Bernatem (nomen omen byłym sekretarzem komitetu zakładowego PZPR Zakładów Azotowych im. Feliksa Dzierżyńskiego w Tarnowie-Świerczkowie) ......O tempora, o mores....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) olszowy :
Taki właśnie temat pokazuje małostkowość naszych komentatorów. Obrażać, obrzucić błotem to każdy anonimowo potrafi! Ale żeby ktoś obiektywnie spojrzał na rzeczywistość na historię to już takich ze świecą szukać i z pewnością omijają tego typu fora. Mało księży w naszym mieście ma ulicę?! A czymże oni się zasłużyli?! wzniesieniem świątyni ku chwale Bożej? To tak jakby szewcowi pomnik stawiać, za to, że całe życie buty naprawiał! Zestawiać takie osoby z Hitlerem i Stalinem to już podłość i nie dziwię się, że ktoś kto wypowiada takie słowa nazywa się 81. Po prostu szkoda słów. Panie Kwaśny! Nie przejmuj się Pan!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) greg :
czemu tow.Opałko, a nie tow.Lenin. Idźmy na całość.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) wit10 :
należy mu się jak psu kiełbasa i tyle

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) wojtek :
Poniżej cytuję fragment oświadczenia, które wygłosił w Sejmie poseł Rojek. Ponadto chciałbym poinformować, że radny Kwaśny jest synem oficera Milicji. I myślę, żę wszystko jasne "Natomiast w moim mieście, Tarnowie, działacze SLD chcą, by patronem skweru w dzielnicy Mościce został Stanisław Opałko, onegdaj pierwszy sekretarz KW PZPR w Tarnowie. Chociaż dr Maciej Korkuć z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej uznał, iż takie działania noszą znamiona propagowania totalitaryzmu, nazwisko Opałki zostało już umieszczone w samorządowym banku patronów miejsc publicznych. Pomysłodawcy i ich zwolennicy zdają się również zapominać, że Opałko w latach 1981-1986 był członkiem Biura Politycznego KC PZPR, czyli de facto ośrodka, gdzie zapadały kluczowe decyzje polityczne. W biurze politycznym Opałko współpracował m.in. z Wojciechem Jaruzelskim, Florianem Siwickim, Czesławem Kiszczakiem i Mirosławem Milewskim. Chciałbym także zwrócić uwagę państwa na fakt, że w swojej historii Biuro Polityczne wielokrotnie podejmowało decyzje wręcz o charakterze przestępczym, natomiast w okresie zasiadania tam Stanisława Opałki to gremium m.in. zadecydowało o powołaniu nadzwyczajnej komisji, która zajmowała się mataczeniem w sprawie zamordowania przez milicjantów Grzegorza Przemyka i tym samym przygotowała próbę generalną mechanizmów fałszerstwa, by zdobyte doświadczenia wykorzystać rok później w sprawie zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki."

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) 31-03-2009 :
Kwaśny to mądry chłopak, tylko mu nikt nie wytłumaczył pewnych kwestii i dlatego został politykiem lewicowym. I teraz błądzi i błądzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) Patrycja W. :
Najbardziej krzyczą tutaj te osoby, które nie pamiętaja tamtych czasów a jedynie wydają swój osąd z uwagi na postulat -PRECZ Z KOMUNĄ I WSZYSTKO CO ZWIĄZANE Z TYM OKRESEM JEST ZŁE.Nie znałam człowieka ale wiele dobrego uszlyszalam na temat tego wszak skromnego czlowieka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) a nie lepiej dzierzynskiego... :
Chyba nie do konca taki madry skoro realizuje pomysly rodem z KC PZPR. Dla mnie czyms takim kompletnie sie skompromitowal... Jego myslenie jak widac jest spojne z rezimem ktory wyrzadzil tak wielka krzywde naszemu narodowi ktorego skutki beda jeszcze nasze dzieci i wnuki musialy odczuwac...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) im feliksa :
To bedzie lepszy pomysl jak juz jazda to na maxa zrobic skwerek im feliksa dzierzynskiego o wiele bardziej znane nazwisko :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) Gal :
Można by się zgodzić pod jednym warunkiem "demokratycznym" - jak chce taki skwerek to niech jego ugrupowanie wyłoży pieniądze na zbudowanie tego ronda i pokryje koszty administracyjne. Obecnie w programie miejskim jest plan postawienia pomnika Łokietka, Hetmana Tarnowskiego. To wystarczy! Aby poświęcać na to pieniądze miejskie. NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM TO NAZWANIE SKWERU IMIENIEM NASZEJ KOSZYKARKI!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) ???? :
koszykarki ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) Gal :
UPS.... taki ze mnie "sportowiec".. siatkarki. Przepraszam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) anonim :
Oby ktoś nie wpadł na "genialny" pomysł nadać temu skwerkowi imię jakiegoś swiętego bądż duchownego. Od tych "świetych" nazw ulic,skwerków itp. do już się rzygać chce.Kiedyś znowu trzeba będzie te nazwy zmieniać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) Do Olszowy i Patrycji :
Mam 58 lat pracowałem na Azotach 4 lata nie mamtrałmy z tamtych lat ale i nic pozytywnego nie mogę sobie przypomnieć.Chcac czcić pamięć Opałki można Nowaka był bardzo przyzwoitym serketarzem PZPR w Tarnowie ,Grada bo był ostatnim Wojewoda i katem tego Miasta, pamiętam Klozego ,Szmyta i wielu innych przyzwoitych bądz mnie przyzwoitych ale łączyło ich jedno karjerowiczostwo. POplecach PZPR ,AWS ,SLD ,PO czy PIS . Pewnie za kilka lat Kwaśny będzie kandydował do takich zaszczytów ,dla czego bo w Tarnowie nikt i nic nie zrobił POwojnie nic na miarę swoich poprzedników Bema,Mościckiego, Tertila itd.Teraz wystarczy ze sam nie zabiłó nie okradł i w całej Polsce nikt nie ma POjęcia kto to taki by być boharerem dobrym by Po jego plecach piąć się do koryta, jeśli szanujecie Opałkę to dajcie mu spoczywać w pokoju to więcej jak rozszarpywanie jego pamięci ,dla jednych komucha dla innych Dyrektora Azotów -a prawda jest PO środku

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) he he :
Pan Opałko , przyjaznił się np z proboszczem z Rzędzina X. Dobrzańskim ! To zle , czy dobrze ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) do he,he :
Były komendant wojewódzki policji generał Jedynak za komuny był zastepcą komendanta do spraw politycznych - zajmował sie między innymi tropieniem milicjantów, którzy posyłali swoje dzieci do pierwszej komuni. Jedynak ma brata księdza. To złe czy dobre?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) mam pomysł :
nazwijmy tę ulicę TAMTE LATA i każdy będzie miał swego bohatera jeżeli czcił komunę to ją dalej będzie czcił a jeżeli nie to też będzie miał co wspominać , każy pomyśli o swoim idolu i po problemie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) do do he, he :
za wikipedią: W końcu 1999 klerycy poinformowali władze kościelne, że abp Paetz próbuje ich molestować (później pojawiły się informacje, że arcybiskup molestował księży i kleryków już wcześniej, kiedy był jeszcze biskupem łomżyńskim) To złe czy dobre?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) mam lepszy pomysł :
nazwijmy jakąs ulicę, ulicą duchowieństwa a drugą ulica świetych. A wszystkie ulice księży i świętych ponumerujmy, ulica pierwsza, druga , trzecia, piąta! Ktoś idący ulicą Duchowieństwa pomyśli sobie o swoim proboszczu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) Kuba na Kube :
Wstyd!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) z nim precz :
tu nie Opalko jet problemem ,tylko oszolom Kwasny ,,,

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) Szymon :
Opałce skwer się należy ! Ba nawet pomnik !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) mościczanin :
brawo kwaśny i gębarowski z młodzieżówki. Widać, że młodzież nie boi się zabrać głos.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) tomcio :
APEL! Kwaśny na Prezydenta Tarnówka!!! Tylko wówczas zapewnimy sobie stały dopływ jakże oryginalnych, niezmiernie trafnych i potrzebnych temu miasteczku pomysłów, którymi będzie "sypał jak z rękawa" za nasze -podatników- już wówczas dużo wieksze od obecnej diety, prezydenckie wynagrodzenie....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) PPN :
Przypomnijcie sobie jak Rosjanin wchodził w 39 i strzelał w tył polskiego żołnierza, który za nas walczył.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) PPN :
w tył głowy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) xyz :
sensat Dziża żnowu podkręca. Dowiaduję się z jego,,niezwykle wywazonego i obiektywnego tekstu,, ze Mościce byłynazwą w latach 70 zakazana. To ten sam Dziża co mu NRDowcy na wczasch rewidowali rzeczy osobiste. Skąd to oszołomstwo?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) do wyz :
tak... a wtedy był Tarnów-Świerczków... ki diabeł? cot o była za nazwa? chyba ,że wtedy zabrakło pomysłów tępym czerwonym. po wtóre, trudno mówić o jakimś wtedy okresie demokracji socjalistycznej to raczej była państwo mafii czerwonej, gdzie powszechnie było wiadomo, że każdy czerwony to fałszywy. Takiemu dobrze było mieć swego kolegę nawet biskupa; wydawane polecenia były poprzez sekretarza swego i to ustnie aby nie było dowodu na piśmie w razie czego. Dlatego teraz tak się boją niektórzy papierów z IPN, bo do końca nie wiedzą co na nich zgromadzono. I usilnie zwalczają ten Instytut.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) czejen :
Jestem przeciw. Nie widze powodow by odkurzac truchla z PRL-u!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) towarzysz :
Sztandar wprowadzic! Szturmowki w dlon! Nie, nie, nie...Na szczescie te czasy mamy juz za soba i mam nadzieje ze (nigdy) juz nie wroca.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) hiena :
Nie skreslajmy czlowieka. Mysle ze tow. Kwasny na stre lata zmadrzeje i bedzie zalowal tej decyzji ;)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) boruta :
Po 1: nie ma takiego pojecia jak dobry komunista ;) a po 2: piszecie ze Moscice za Opalki rozkwitaly? Za pozyczone z zagranicy budowac kazdy potrafi. I my do dzis te dlugi splacamy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) POLAK :
Rząd SLD narobil wiecej dlugow niz prl boruto

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) POLKA :
A rząd Buzka więcej niż SLD i PRL razem wzięte

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) Do hieny :
Na stare lata to bedzie się śmial z Tych co dziś go ciągna w góre i będzie ustawiony jak jego starsi koledzy . Nie lepiej przemianuje Tarnów na Tarnograd, a kwestja ulić Pozostanie do odfajkowania jak piaskownice......i tak staje się wielkim w tym Mieście!!-nie zapomnijcie o ul .Klozego

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) eradykator :
żenada - "Plac czerwony " przy Alejach Solidarności - naprzeciwko Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie w którym kształcił się na księdza premier Józef Oleksy powinien nosić jego imię , w końcu zrobił dla Polski chyba więcej niż Opałko dla Mościc

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) kolec :
To jest boj wasz ostatni...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2009) mieszkaniec :
moim zdaniem Opałko to powinien mieć oprócz skweru również pomnik. no ale niektórzy ludzie nie potrafią tego docenić. wolą żeby nazwać imieniem jakiegoś urzędnika obcego państwa które bimba się za naszą kase już ponad 2000 lat..... ciągle wciskając kit ciemnocie, zwłaszcza podatnej na to najbardziej tzw. ciemnocie galicyjskiej, chore....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2009) Legalny Banita :
Dobra, dobra. Teraz wielu nie chce skwerka im. tow. Opałki, ale jak przyjdzie do głosowania to będzie tylko: "Kto przeciw? Nie widzę. Dziękuję."

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2009) terefere :
w ogóle nie bedzie glosowania, bo Scigal;a sam może podjac taka decyzje. Jesli podejmie to taczki trzeba miec w pogotowiu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2009) Lolek :
Liczy się człowiek i to co zrobił dla innych a nie to czy był komuchem czy siedział w pierwszej ławce w kościele.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2009) świadek :
przykrejest tylko to , że gdyby chodziło o nazwanie skweru jakimś świętym oczywiście katolickim to nie byłoby wogóle dyskusji, a jak chodzi o cywila , który coś zrobił dla świeckich to burza w szklance wody

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2009) cóż :
Ścigała nawet gdyby leżało to w jego obowiązkach, nie podejmie takiej ani innej decyzji samodzielnie, jak nie będzie miał podkładki w formie głosowań, opracowań, panelów ekspertów i tuzina innych "jakby co - winnych"; do podejmowania samodzielnych decyzji trzeba mieć jaja

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-04-2009) do cóż :
oj trafiłeś kulą w płot.. proszę sobie przypomnieć gdy chciał sam zdecydować o stanowisku dyrektora teatru... jaki był wówczas rwetes w mediach i nie tylko. U nas nie da się zajmować stanowiska jednoznacznie bo zakrzyczą Cię,że działasz wbrew demokracji.. tyle głów chce zawsze coś dopowiedzieć choć w wielu wypadkach niekompetentnie albo negując decyzje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-04-2009) Witek :
Z dyrektorem teatru też mu jaj zabrakło bo niczego do końca nie przeprowadził bojąc się większych problemów z protestującym zespołem. O rwetesie w mediach nie słyszałem, jeśli - to tylko relacje ze spotkań z aktorami, dla których gość nie mógł być żadnym autorytetem, bo i dorobku w podobnej pracy nie miał za grosz .... Zresztą problem powstał znowu z tego samego powodu (brak odwagi i samodzielności Ścigały) , przecież przy wyborze gwiazdy z Wrocławia też posiłkował sie opinią niekompetentnych doradców ( ach ci "ludzie sukcesu"), do których facio ma talent jakich mało

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-04-2009) lolek :
ten kwasny ma cos z glowo niech idzie do psyhiatry

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-04-2009) PPN :
Ja proponuję nazwać ulicę im. kapitana Władysława Raiginisa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-04-2009) IPN :
Bardzo dobry pomysł! Pan Opałko zasługuje nie tylko na skwer, ale na długą ulicę! Mościczanie mają za co być wdzięczni Panu Opałce. A Ci co dezawuują jego zasługi niech zrewidują patronów innych ulic ?! :) "zasłużonych" jest pełno ale nie wiem czy w 30% dorównują zasługom Opałce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-04-2009) Obywatel Tarnowa :
PROTESTUJE absolutnie ten plac musimy nazwac "plac Jana Pawla II " Musimy miec w Tarnowie a wlasciwie diecezji tyle placow z imieniem JPII ile lat zyl a wiec do boju katolicy. Rece opadaja jak sie czyta te wypowiedzi a zwlaszcza przeciwnikow.Co z tego ze byl komuchem ale byl czlowiekiem ktory zrobil o wiele wiecej pozytecznego dla miasta niz przewielebni diecezji tarnowskiej ktorzy nadal doja wszystkich-pokazcie chociaz jednego w sukience co zrobil tyle co p.Opalko

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2009) slodki :
jakze latwo poznac, kto za a kto przeciw: wystarczy znac ortografie i dobre maniery - proopalkowcy nie robia bledow jezykowych (albo znacznie mniej) i wyrazaja sie spokojniej i ladniej, przeciwnicy czesciej daja swiadectwo swego nieuctwa i zacietrzewienia wlasciwego prawdziwym patriotom oraz hamskiego jezyka

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2009) PPN :
W czasie kampanii wrześniowej 1939 dowodził odcinkiem jednego z punktów oporu w okolicach Wizny. Dowodząc 720 żołnierzami (w tym 20 oficerów) bronił powierzonego mu odcinka przed nacierającym XIX Korpusem Armijnym pod komendą gen. Heinza Guderiana liczącym 42 200 żołnierzy, w tym 1200 oficerów[1]. Podczas obrony Wizny, zwanej również polskimi Termopilami, kpt. Władysław Raginis oraz por. Stanisław Brykalski złożyli przysięgę, że żywi nie oddadzą bronionych pozycji. W polskiej historiografii istnieje niepotwierdzony przekaz, iż po trzech dniach niemieckiego natarcia, gen. Guderian zagroził, że jeśli polscy żołnierze się nie poddadzą, rozstrzela jeńców wojennych. Pomimo groźby, obrona ostatniego punktu oporu – bunkra dowodzenia na Strękowej Górze – trwała nadal, aż do wyczerpania się zapasów amunicji. Wówczas Raginis, około godziny 12 w południe 10 września, rozkazał swoim żołnierzom złożyć broń i oddać się do niewoli. Następnie, ciężko ranny, dopełnił słów złożonej przysięgi – pozostał na stanowisku dowodzenia i popełnił samobójstwo rozrywając się granatem. W Wiźnie po wojnie umieszczono tablicę z napisem: Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2009) PPN :
Dowódcą odcinka był kapitan Władysław Raginis. Walki o Wiznę trwały od 7 do 10 września. Punkt oporu w okolicach Wizny jest nazywany Polskimi Termopilami. 720 Polaków odpierało atak liczącego 42 tys. żołnierzy XIX korpusu pancernego dowodzonego przez generała Heinza Guderiana. Niedostateczne wsparcie artyleryjskie i nasycenie pozycji własną piechotą i bronią przeciwpancerną pozwoliło Niemcom szturmować poszczególne obiekty i niszczyć je przy użyciu ładunków wybuchowych. Oddziały polskie broniły się z dużym bohaterstwem, opóźniając marsz niemieckiego korpusu. Symbolem oporu stał się dowódca odcinka, który po kapitulacji ostatniego schronu nie opuścił bronionej pozycji, wysadzając się granatem. Polscy żołnierze poddali się dopiero po tym, jak Guderian zagroził rozstrzelaniem jeńców wojennych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2009) PPN :
z wikipedii

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2009) do PPN :
dziękuję za przypomnienie historii. Niestety, to już nie ta sama Polska a i miasto to nie tamtejsze z jego barwną historią. Teraz to jest Tarnówek...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2009) wojtek :
oczywiscie. a tysiuac lat temu mieszko i jego kumpel horeszko zburzyli kartagine .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2009) tarnowianka :
Czytam Wasze komentarze i jest mi wstyd jak mało wiecie o naszym miescie i Jego historii.Oblewacie pana Opałkę pomyjami zamiast dziękować mu za wszystko co zrobił dla Tarnowa dla Was , a nie tylko dla Mościc. P. Opałko był posłem Ziemi tarnowskiej i to chyba najlepszym jakiego mieliśmy.To on był inicjatorem wybudowania w Tarnowie Szpitala Wojewódzkiego .Wyobrazacie sobie Tarnów bez niego?To za jego posłowania powstały n owe osiedla to on walczył o pieniądze dla naszego miasta.Jakim człowiekiem był p.Opałko, to pytajcie tych którzy byli na jego pogrzebie ,pytajcie kto w nim uczestniczył i kto go na cmentarzu żegnał.Może wtedy przestaniecie go opluwać. Panu Opałce nie potrzeba skwerków ,ani pomników , bo on takich prawdziwych pomników ma w mieście wiele.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-04-2009) z mościc :
Opalko jest lokalną legendą i między innymi tacy jak oni tworzą lokalną historię. Lokalna historia to nie tylko styropianowcy kombatanci (nb probujący na tym teraz zarobić) czy sie to ludziom pokroju pana redaktora podoba czy nie. A jeżeli tak gorliwie protestujecie przeciwko wszystkim ktorzy w jakikolwiek sposob przyczynili sie do chwaly tego ustroju to pamietajsie rownież o Broniewskim (oprotestujcie to ze ma juz swoją ulice), Szymborskiej czy Brzechwie. Dla was wszyscy do jednego worka. Tarnow to nie tylko Matka Boska Fatimska i Ablewicz

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-05-2009) mościczanka :
Panie Dziża! Jeden bełkot. Najwyższa pora na naukę. A potem może coś pan napisze sensownego. Stanisław Opałko zasłużył na skwer, ale przede wszystkim na dobre imię. Stanisław Opałko był prawym człowiekiem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-05-2009) Michał W. :
Znam wielu prawych ludzi, bez plamy w postaci bycia członkiem aparatu PZPR, którzy dziś nie mogą nawet pomyśleć o zakupie odpowiedniej ilości leków i nie pozwalają sobie z powodów finansowych na więcej niż 15 deko wędliny tygodniowo. Dzięki nim mamy dziś wolny kraj, a jakoś im nikt skweru nie chce poświęcić. Zgadzam się z autorem w 100 procentach. Komunistycznej plamy z życiorysu Opałki nic nie jest w stanie wymazać. Nikt go nie chce pozbawiać dobrej relatywnie opinii, ale to za mało, żeby zostać postawionym za jednoznaczny wzór i otrzymać miejsce na mapie. Pomysł Kwaśnego wyłącznie do utrącenia. Opałkę i jego mit oddać historykom.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947