Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wystawa Starostwa Powiatowego w Parlamencie Europejskim    -   30/3/2009
Cmentarze wojenne w Strasburgu
24 marca w Parlamencie Europejskim w Strasburgu została uroczyście otwarta wystawa fotograficzna 'Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej na terenie Powiatu Tarnowskiego'. Na ekspozycji przygotowanej przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie przedstawione zostały najciekawsze i najpiękniejsze zabytkowe cmentarze z I wojny światowej znajdujące się na Ziemi Tarnowskiej. Przypomniano bitwy wojenne na tym terenie w latach 1914-1915 oraz zaprezentowano historię budowy cmentarzy i działania podejmowane w zakresie renowacji i ochrony tych nekropolii. Podczas uroczystości zabrzmiały pieśni legionowe i patriotyczne.

Ogloszenie

Ekspozycja, o której już parokrotnie pisaliśmy, znalazła się w Parlamencie Europejskim z inicjatywy i na zaproszenie europoseł Urszuli Gacek. -Celem wystawy było pokazanie Europie regionu tarnowskiego przez pryzmat historii. Prezentowane cmentarze są najlepszym świadectwem naszego wspólnego dziedzictwa i naszej wspólnej historii - powiedziała poseł Gacek.
Jak czytamy w komunikacie, wystawa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. W otwarciu ekspozycji wzięli udział zaproszeni przez eurodeputowaną goście z Tarnowa i regionu, w tym reprezentacja Starostwa Powiatowego w Tarnowie ze starostą Mieczysławem Krasem, przewodniczącym Rady Powiatu Sylwestrem Gostkiem i szefem Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Ryszardem Żądło, a także ambasador Antoni Świtalski, stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy oraz jego odpowiednik ze Słowacji, ambasador Emil Kuchar, eurodeputowani, asystenci, pracownicy Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele mediów krajowych i zagranicznych.

Ekspozycja prezentowana w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zawiera zdjęcia 111 cmentarzy, zamieszczone na specjalnych planszach, z opisami dotyczącymi miejsca ich położenia, ilości pochowanych żołnierzy oraz ich narodowości. Ponadto jest wzmianka o tym, w jakim stanie obecnie znajduje się zabytkowy obiekt. Oglądający ekspozycję mają możliwość poznać historię budowy cmentarzy, których projektantami byli w niejednym przypadku znakomici architekci. Opisy cmentarzy wykonane są w pięciu wersjach językowych: polskiej, słowackiej, węgierskiej, niemieckiej oraz angielskiej. Prezentację uzupełniają materiały promocyjne w postaci folderów, opisujących najciekawsze obiekty w najpopularniejszych, światowych językach.

W Powiecie Tarnowskim znajduje się 111 spośród 400 cmentarzy wybudowanych przez austriaków w Galicji Zachodniej w latach 1915-1918. Stanowią one w zasadzie jedyny ślad po walkach stoczonych na obszarze Ziemi Tarnowskiej w latach 1914-1915.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(30-03-2009) Raz :
Tu ma plus u mnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2009) nie moge :
to juz polska nie ma sie czym szczycic w unii europejskiej tylko miejscami wiecznego pochowku ? nie ma lepszych tematow ? czy ta pani nie widzi naszego wielkiego dziedzictwa kulturowego naszych wartosci ? no tak jak ma to wiedziec skoro nie zna polski bo wychowala sie w anglii

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl