To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wystawa Starostwa Powiatowego w Parlamencie Europejskim    -   30/3/2009
Cmentarze wojenne w Strasburgu
24 marca w Parlamencie Europejskim w Strasburgu została uroczyście otwarta wystawa fotograficzna 'Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej na terenie Powiatu Tarnowskiego'. Na ekspozycji przygotowanej przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie przedstawione zostały najciekawsze i najpiękniejsze zabytkowe cmentarze z I wojny światowej znajdujące się na Ziemi Tarnowskiej. Przypomniano bitwy wojenne na tym terenie w latach 1914-1915 oraz zaprezentowano historię budowy cmentarzy i działania podejmowane w zakresie renowacji i ochrony tych nekropolii. Podczas uroczystości zabrzmiały pieśni legionowe i patriotyczne.

Ogloszenie

Ekspozycja, o której już parokrotnie pisaliśmy, znalazła się w Parlamencie Europejskim z inicjatywy i na zaproszenie europoseł Urszuli Gacek. -Celem wystawy było pokazanie Europie regionu tarnowskiego przez pryzmat historii. Prezentowane cmentarze są najlepszym świadectwem naszego wspólnego dziedzictwa i naszej wspólnej historii - powiedziała poseł Gacek.
Jak czytamy w komunikacie, wystawa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. W otwarciu ekspozycji wzięli udział zaproszeni przez eurodeputowaną goście z Tarnowa i regionu, w tym reprezentacja Starostwa Powiatowego w Tarnowie ze starostą Mieczysławem Krasem, przewodniczącym Rady Powiatu Sylwestrem Gostkiem i szefem Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Ryszardem Żądło, a także ambasador Antoni Świtalski, stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy oraz jego odpowiednik ze Słowacji, ambasador Emil Kuchar, eurodeputowani, asystenci, pracownicy Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele mediów krajowych i zagranicznych.

Ekspozycja prezentowana w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zawiera zdjęcia 111 cmentarzy, zamieszczone na specjalnych planszach, z opisami dotyczącymi miejsca ich położenia, ilości pochowanych żołnierzy oraz ich narodowości. Ponadto jest wzmianka o tym, w jakim stanie obecnie znajduje się zabytkowy obiekt. Oglądający ekspozycję mają możliwość poznać historię budowy cmentarzy, których projektantami byli w niejednym przypadku znakomici architekci. Opisy cmentarzy wykonane są w pięciu wersjach językowych: polskiej, słowackiej, węgierskiej, niemieckiej oraz angielskiej. Prezentację uzupełniają materiały promocyjne w postaci folderów, opisujących najciekawsze obiekty w najpopularniejszych, światowych językach.

W Powiecie Tarnowskim znajduje się 111 spośród 400 cmentarzy wybudowanych przez austriaków w Galicji Zachodniej w latach 1915-1918. Stanowią one w zasadzie jedyny ślad po walkach stoczonych na obszarze Ziemi Tarnowskiej w latach 1914-1915.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 13:29:11
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html