Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   PiS chce otworzyć dostęp do zawodów reglamentowanych    -   31/3/2009
Stop klikom korporacji zawodowych
Klub poselski Prawa i Sprawiedliwości poparł projekt grupy młodych prawników, mający otworzyć swobodny dostęp do reglamentowanych dotąd zawodów – przede wszystkim prawniczych, ale też i np. inżynieryjnych. -W polskim systemie prawnym wykształcił się system obowiązkowej przynależności do korporacji zawodowych, które skutecznie blokują otwarcie się tych zawodów - powiedział na konferencji prasowej w tarnowskim PiS poseł Andrzej Dera. -(...) Dla przykładu: w ubiegłym roku tylko dziesięć procent zdających zdało egzaminy na aplikacje radcowskie, adwokackie itp., co jedynie uzupełnia ubytek po tych, którzy odchodzą z zawodu czy na emeryturę.

Posłuchaj wypowiedzi posła Andrzeja Dery :

Ogloszenie
>

O systemie klanów rodzinnych, szczególnie wśród zawodów prawniczych, uniemożliwiających praktycznie wykonywanie zawodu młodym ludziom „spoza układu” głośno jest w polskim mediach co jakiś czas. Jednak żadnej ekipie rządzącej nie udało się zmienić tego skandalicznego stanu rzeczy, będącego wręcz zaprzeczeniem zapisów konstytucyjnych. Jaki jest stan rzeczy – pokazują to statystyki: w Polsce na 100 tysięcy osób mamy 87 prawników, z czego w praktyce pracuje 67. Jak stwierdza poseł Andrzej Dera, w innych państwach Europy prawników jest dwa do czterech razy więcej, nawet ponad 300.
Otwarcie się zawodów reglamentowanych przyczyniłoby się do zwiększenia konkurencyjności, większego dostępu do usług prawniczych, a co za tym idzie – spadek cen. I to właśnie tego najbardziej boją się korporacje, oficjalnie argumentując, iż stoją na straży „wysokiej jakości” świadczonych usług.

Wedle inicjatywa grupy młodych prawników, nowelizacja zawierałaby zapis stanowiący o tym, iż pełnomocnikiem strony w sprawach cywilnych, z wyłączeniem spraw rodzinnych, może być absolwent wydziału prawa z tytułem magistra, ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Zaakceptowany przez klub PiS projekt ma być projektem ponadklubowym, poselskim i składany jest również do innych klubów.
-Podjęliśmy decyzję, aby w przyszłości wszelkie projekty rządowe, poselskie, regulujące kwestie dotyczące młodych ludzi, były z nimi konsultowane - dodaje Andrzej Dera.

Wkrótce – kolejny temat podniesiony na konferencji prasowej PiS, a dotyczący praw działkowców.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl