Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Przywracajmy ulgi dla studentów    -   02/4/2009
Obywatelska inicjatywa
Przedstawiciele Komitetu inicjatywy obywatelskiej „Przywracamy ulgi dla studentów” 23 marca złożyli w Sekretariacie Marszałka Sejmu RP 130.000 podpisów popierających inicjatywę ustawodawczą, przywracającą 49-procentowe ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją publiczną. Blisko 3 tysiące podpisów pochodziło z Tarnowa – ich zbiórkę prowadziła w naszym mieście Młodzieżowa Rada Miejska, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenie Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY, Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Miasta Tarnowa LELIWA oraz Klub Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość.

Ogloszenie

-Nasz projekt uzyskał szerokie poparcie wśród uczniów i studentów. W akcje zbierania podpisów włączyły się stowarzyszenia i organizacje młodzieżowe z całego kraju. Dlatego nie mieliśmy problemu z zebraniem wymaganych 100 tysięcy podpisów - mówi Grzegorz Kądzielawski tarnowski pełnomocnik komitetu, radny PiS Rady Miasta Tarnowa.
Projekt nowelizacji ustawy o ulgowych przejazdach w transporcie zbiorowym zakłada wprowadzenie 49 proc. ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją autobusową i koleją, w tym także na pociągi ekspresowe. Zniżki miałyby objąć posiadaczy biletów miesięcznych, ale co jest nowością - także bilety jednorazowe w komunikacji PKP i PKS. Według przedstawicieli Komitetu inicjatywy obywatelskiej, ulgi powinny przysługiwać nie później niż od 1 września 2009 roku. Nowelizacja powyższej ustawy przywróci stan sprzed 2001 roku. Wówczas koalicyjny rząd SLD-PSL obniżył 50 proc. ulgę do 37 proc. i ograniczył krąg osób uprawnionych do korzystania z niej. -Dla wielu uczniów i studentów, szczególnie z małych miasteczek i wsi, pierwszą blokadą edukacyjną jest brak środków na dojazd do szkoły czy na uczelnię. Przywrócenie ulgi to w rzeczywistości inwestycja w edukację, która w przyszłości zwróci się z nawiązką. Zdajemy sobie sprawę, ze jest kryzys gospodarczy, ale w takiej sytuacji tym bardziej powinniśmy zadbać o edukację młodego pokolenia. Nie traktujmy ulg jako formy zasiłku, ale jako inwestycję w przyszłość. Inwestycję, która zaprocentuje w postaci dobrze wykształconych obywateli. Termin złożenia podpisów nie jest przypadkowy. Składamy je w dniu wejścia podwyżek na przejazdy kolejowe – podkreśla Grzegorz Kądzielawski.

W 2001 roku, w momencie obniżenia poziomu ulgi, budżet państwa przeznaczał na ten cel około 250 mln złotych. Uwzględniając wzrost cen biletów dopłaty z budżetu do ulg wyniosą około 350 mln złotych. Kwota ta stanowi około 0,1 proc. wydatków budżetu państwa na rok 2009. Według autorów projektu sumę tę pokryć należy ze wzrastających wpływów z tytułu podatku od towarów i usług.
Inicjatywa rozpoczęła zbieranie podpisów 1 października 2008 r. happeningiem przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(03-04-2009) uprzywilejowana :
Jestem corka kolejarza, mam duze znizki na przejazdy PKP, jestem zona pracownika MPK, mam darmowe przejazdy komunikacja miejska, jestem jeszcze studentka - mam ulgowe bilety do kin, muzeow i teatrow. Moja tesciowa jest lekarka wiec jej kolezanki mnie przyjmuja bez kolejki, dobrze sie ucze wiec dostaje jeszcze stypendium naukowe zyc nie umierac ! :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-04-2009) olek :
a ja jestem synem Gudzowatego i mam 5 millionów na waciki dziennie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl