Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Panorama Siedmiogrodzka – replika i słuchowisko na placu Rybnym   -   03/4/2009
Panorama do oglądania i ... słuchania
Najsławniejsza bitwa w dziejach narodu węgierskiego: twarda walka na śmierć i życie, walka o wolność; potęga oręża węgierskiego – złamanie żelaznego oporu wojsk rosyjsko-austriackich; wspaniałe zwycięstwo armii powstańczej, dowodzonej przez genialnego stratega – generała Józefa Bema. A wszystko to na 15 metrach wysokości i stu dwudziestu metrach obwodu uwiecznił Jan Styka. „Panorama Siedmiogrodzka”, podzielona na dziesiątki fragmentów, rozproszonych po całym świecie, była milczącym świadkiem historii. Dziś po ponad stu latach, pokazana w całości, znowu do nas przemawia – powróciła do rodzinnego miasta generała Bema. Od 21 marca możemy oglądać czarno- białą replikę „Panoramy” o wymiarach 3 na 48 m na Placu Rybnym w Tarnowie. Natomiast w każdy wtorek o godz. 10:00, 10:30, 11:00 i 11:30 pod „Panoramą” można wysłuchać specjalnie przygotowanego słuchowiska, opisującego jej trudne dzieje, wydarzenia historyczne oraz objaśniającego poszczególne sceny. Do skorzystania z tej wyjątkowej oferty zachęca Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.

Ogloszenie

Zdjęcie wykonane podczas „Urodzin Bema” – uroczystego odsłonięcia repliki „Panoramy Siedmiogrodzkiej”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(03-04-2009) Why? :
Wszystko w porządku, ale dlaczego ta panorama jest szara? Nie pojmuję, żeby była przynajmniej w sepii. Miejsce też fatalne, można było przecież postawić ją vis a vis kościoła Bernardynów, jest tam pusty plac pod murami miejskimi, doskonałe miejsce widoczne z autobusów i samochodów stojących w ciągłych korkach. Znów ktoś dał ciała podobnie jak z darmowym gulaszem i winem dla żuli, ale propaganda sukcesu kwitnie, jak za komuny. Żal i poniekąd wstyd...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-04-2009) Dlaczego? :
Dlaczego chcac posluchac tego sluchowiska, musze brac urlop? Ja rozumiem, ze to jest robione pod katem szkol, ale czy doroslym nie wolno posluchac? Turysci tez sie nie nasluchaja, bo we wtorki to nie ma ich az tylu ilu w weekendy. Pomysl ze sluchowiskiem nie jest zly, tylko dlaczego ma on trafic do wybranych? I to wybranych ktorzy niekoniecznie sa zainteresowanie (znowu zrobia lapanke w szkole i uczniowe beda sie cieszyli ze nie ida na matematyke, tylko "w miasto" i pewnie tylko niewielki procent bedzie autentycznie tym zainteresowany). Znowu promocyjny (i edukacyjny) strzal w noge!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-04-2009) PPN :
Przypuszczam, że panorama jest szara, z tego względu, iż nie było wówczas kolorowej fotografii i pewnie nie wiadomo jak to wykolorować. Tak sobie to wydedukowałem, ale z drugiej strony stare szare fotografie można wykolorować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2009) Maro :
Technologia XXI wieku pozwala zrobić właściwie wszystko z materiałem wizualnym. Na własne oczy widziałem te panoramę w stanie obecnym i uważam że, Why ma 100 procentową rację. Właściwie zastanawiam się dlaczego nie zrealizowano całości w technologii 3D, przecież to dosyć proste. W ogóle współcześnie "panoramy" nie mają sensu, są właściwe tylko ciekawostkami podobnie jak patefon, brzytwa, bryczka konna itp. Niegdyś realizowano panoramy bo nie można było zrobić filmu, teraz każde wydarzenie można bez problemu zrekonstruować przy użyciu aktorów lub elektroniki. Ale w Tarnowie tych zdziwień szczególnie w dziedzinie kultury jest mnogość.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2009) Gal :
Sporo racji macie Państwo Forumowicze. Rzeczywiście, przecież można byłoby zrobić panoramę w kolorze i w 3D. Pomyśleć też o wykonaniu jakiejś rotundy i na wzór Wrocławia, mieć własną unikatowa rzecz. Doskonale wpisywałoby się to w promocję miasta a myślę, że koszt nie byłby znów taki wielki, w dodatku z tego skorzystałoby wiele szkół. Ciekaw jestem czy Pani Bilik zastanawiała się nad tym rozwiązaniem wraz z Prezydentem...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-04-2009) Anonim :
Kompromitacja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-04-2009) Satyr :nidhogg@poczta.wp.pl 
Jest przecież pomysł wybudowania rotundy (jest nawet jej projekt - z zewnątrz ma przypominać bęben dobosza z armii gen. Bema) i umieszczenia w niej repliki w skali 1:1, w którą miałyby być "wszyte" odnalezione fragmenty. Czy panoramy nie mają współcześnie sensu? Malowanie nowych - owszem, nie ma. Ale czemu odmawiać uroku starym? Tak jak malarstwo Mistrzów nadal nam się podoba (mimo że mamy dziś fotografię), tak teatr czy panoramy nie zostały moim zdaniem przekreślone przez kino i nadal mogą zachwycać. Mówiąc szczerze, niewiele filmów batalistycznych zrobiło na mnie równie wielkie wrażenie jak Panorama Racławicka... Siedmiogrodzka, sądząc po fragmentach i replice, bardzo od niej nie odbiegała poziomem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl