Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Urszula Gacek pyta o spekulacyjne działania banków    -   03/4/2009
Wieści z Parlamentu Europejskiego
Jakiś czas temu poseł do PE Urszula Gacek (PO, Polska Delegacja EPL-ED) skierowała do Komisji Europejskiej pytanie, czy Unia Europejska może sprawdzać spekulacyjne działania banków na rynkach walutowych, jakich dopuścił się np. Goldman Sachs. Od stycznia do końca lutego b.r. polska złotówka straciła bowiem ponad 17 procent swojej wartości w stosunku do euro. Niedawno bank inwestycyjny Goldman Sachs przyznał się do działań spekulacyjnych na rynku walutowym w tym okresie, ale skali swoich działań nie ujawnił. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź KE....

Ogloszenie
>

”Czy Komisja rozważa możliwość stworzenia instytucji unijnej nie tylko w trosce o stabilność Polski i jej waluty, ale także w trosce o wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, które pozostają poza strefą euro i w okresie kryzysu finansowego i gospodarczego są szczególnie narażone na finansowe działania spekulacyjne?” - taka była treść zapytania poseł do PE Urszuli Gacek. Eurodeputowana w swym zapytaniu zauważyła też, iż jeżeli w jakimś kraju unijnym, bank inwestycyjny swoimi działaniami doprowadziłby do nagłych i znaczących zmian w cenie akcji spółki giełdowej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że takimi działaniami zainteresowałyby się organy regulujące obrót papierami wartościowymi. Taki bank musiałby się liczyć z tym, że zostanie sprawdzony, czy jego transakcje były wykonywane zgodnie z prawem i regułami giełdowymi. ”Czy w sytuacji, iż prawie 39 milionowy kraj w Europie mógł stracić na spekulacyjnych działaniach banków, istnieje jakikolwiek organ unijny, który może sprawdzić czy operacje walutowe były przeprowadzone zgodnie z prawem? (...)” - pytała również U. Gacek.

W nadesłanej odpowiedzi Komisja Europejska poinformowała, iż mając na uwadze poprawę nadzoru, już w październiku 2008 r. powołana została grupa ekspertów wysokiego szczebla do spraw nadzoru finansowego w UE. A oto pełna treść odpowiedzi:
”Nadzór finansowy nad transakcjami walutowymi leży w kompetencjach państw członkowskich, toteż nie zostało powołane żadne ciało na szczeblu UE, które miałoby możliwość przeprowadzenia dochodzenia w tej dziedzinie. W większości państw członkowskich istnieją natomiast niezależne organy nadzoru finansowego (takie jak polska Komisja Nadzoru Finansowego), które odpowiadają za wykrywanie i wyjaśnianie wszelkiego rodzaju działalności na rynku finansowym, której zgodność z prawem budzi wątpliwości.

Niemniej jednak prowadzone są prace na szczeblu unijnym zmierzające do zacieśnienia współpracy między krajowymi organami nadzoru w sprawowaniu rzeczywistej kontroli nad międzynarodowymi instytucjami finansowymi, a Komisja wniosła swój wkład w tworzenie ram służących ułatwieniu takiej współpracy.

Co więcej, mając na uwadze poprawę nadzoru, w październiku 2008 r. powołana została grupa ekspertów wysokiego szczebla do spraw nadzoru finansowego w UE. Grupa, której przewodniczył Jacques de Larosiere, miała za zadanie złożenie propozycji zmierzających do umocnienia europejskich uzgodnień w zakresie nadzoru dotyczących wszystkich sektorów finansów, mając na celu ustanowienie bardziej skutecznego, zintegrowanego i trwałego systemu nadzoru w skali europejskiej. Przedmiotem obrad grupy było w szczególności rozważenie sposobów organizacji nadzoru nad europejskimi instytucjami i rynkami finansowymi odpowiednich dla zapewnienia skuteczności działania instytucji opartej na zachowaniu ostrożności, prawidłowego funkcjonowania rynków, a tym samym ochrony interesów osób oszczędzających, ubezpieczających i inwestujących; możliwości zacieśnienia współpracy europejskiej w dziedzinie stałego śledzenia stabilności finansowej, mechanizmów wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego, włącznie z zarządzaniem ryzykiem transgranicznym i przekraczającym bariery między sektorami, a także rozwój współpracy właściwych organów UE z pozostałymi dużymi systemami prawnymi w celu zadbania o ochronę stabilności finansowej w skali globalnej.

Sprawozdanie grupy zostało opublikowane dnia 25 lutego 2009 r. W nawiązaniu do sprawozdania, przed końcem maja 2009 r., Komisja zamierza wystąpić z komunikatem określającym jej wnioski dotyczące struktury unijnego nadzoru w przyszłości, a następnie, jesienią tego roku, już z konkretnymi wnioskami legislacyjnymi.”


Komentarz
Pewien fragment tej odpowiedzi zakreśliłem nie bez powodu – proszę go uważnie przeczytać. Eurodeputowana Urszula Gacek z pewnością miała dobre intencje. Niemniej jednak jej interwencja to kolejny prezent dla miłośników „ściślejszej integracji” UE, polegającej na tym, że kolejne kompetencje państw członkowskich różnymi drogami przekazywane są do Brukseli, na ręce nie wybieralnej tamtejszej biurokracji, tworzącej kolejne organy „śledzące”, „monitorujące” itp. – oczywiście „dla naszego pożytku” i za nasze podatników pieniądze. A przecież w przedmiotowej sprawie wystarczyłoby uczynić rzecz jedną: przywrócić wolny rynek, który weryfikuje wszystko. Gdyby parlamentarzyści, kongresmeni, urzędnicy państwowi, czy urzędnicy quasi-państwowych agend, np. w USA, których działania w przeważającej mierze wpłynęły na obecny kryzys, a także szefostwo banków, wypłacające sobie milionowe premie z pieniędzy podatników przeznaczonych na ratowanie tych instytucji finansowych, zwyczajnie, zgodnie z prawem, odpowiadałoby za swoje działania karnie oraz swoim majątkiem, kryzys by nie nastąpił, a jeśli już to miałby mniejszą skalę, stanowiąc nauczkę dla kolejnych hochsztaplerów w kołnierzykach. Socjalistyczno – centralistyczne regulacje nie rozwiążą problemu, tylko go pogłębią, poszerzając przy tym sferę korupcji, etatyzmu etc. Albowiem, jak pokazało wiele przykładów, zarówno „bankierzy” jak i unijni decydenci, defraudujący pieniądze podatników doskonale znają tę prawdę, że „jak kraść – to miliony”; im większy przekręt, tym większa pewność na to, że z opresji uniesie się nie tylko głowę, ale i jeszcze bardziej powiększony osobisty majątek.
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(03-04-2009) smiechu warte :
Hahaha to sie obudzila bo wybory blisko a wczesniej ni chu chu alez to ja jestem teraz zaangazowana. Haa teraz to dopiero dzialam patrzcie wszyscy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-04-2009) do śmiechu warte :
proponuję wpisać w wyszukiwarkę tego portalu hasło Urszula Gacek i spojrzeć na daty zamieszczanych wiadomości, zanim się zabierze gło

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2009) KArol :
Czytanie to wielka sztuka. Nie wymagajmy zbyt wiele od "śmiechu wartego".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl