Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Teatralne rekolekcje wielkopostne” w tarnowskim więzieniu    -   04/4/2009
Teatr Nie Teraz: „Drzewo”
To już piąta edycja projektu edukacyjnego – warsztatów teatralnych Teatru Nie Teraz, efektem których jest przygotowany przez młodzież, poświęcony męce Pańskiej spektakl „Drzewo”. W tym roku zostanie on zaprezentowany w miejscu nietypowym – bo w tarnowskim Zakładzie Karnym. Już jutro, w niedzielę 5 kwietnia odbędzie się otwarta dla publiczności premiera – piszę otwarta dla publiczności, albowiem zaplanowane zostały również pokazy zamknięte dla więźniów. „Drzewo” inscenizowane jest pośród cel i krat, nie zaś w więziennej świetlicy i prawdopodobnie jest to pierwsze w Polsce tego rodzaju przedsięwzięcie, w którym do zakładu karnego wpuszczani są widzowie „z zewnątrz”. -To co w naszym spektaklu istotne, a co się dziś zaciera, to fakt, że Bóg nie jest przede wszystkim Bogiem miłosiernym, ale przede wszystkim jest Bogiem sprawiedliwym, bo żeby być miłosiernym, najpierw trzeba by sprawiedliwym. I właśnie to będziemy rozważali, w wymiarze kary, która daje szansę zmiany człowieka” - mówi dyrektor TNT Tomasz A. Żak. Organizatorzy całego przedsięwzięcia liczą, że widowisko przyniesie pewien wychowawczy pożytek zarówno tym widzom, którzy przyjdą „z zewnątrz”, jak i tym, którym część swojego życia przyszło spędzić „za murami”. Dla zainteresowanych obejrzeniem tego misterium widzów mamy przykrą informację – z przyczyn organizacyjno-technicznych liczba miejsc była ograniczona i nie ma już wolnych zaproszeń na spektakl.

Posłuchaj wypowiedzi Tomasza .A. Żaka, dyrektora Teatru Nie Teraz, Szymona Seremeta – aktora teatru (opowiadającego o metodach pracy TNT), wychowawcy Janusza Tomaszka oraz dyrektora Zakładu Karnego Jana Sudii. :

Ogloszenie
>

W swojej prawie trzydziestoletniej historii Teatr Nie Teraz wielokrotnie organizował warsztaty teatralne, w wyniku których powstawały spektakle sceniczne, jak i widowiska uliczne. W tym roku już po raz piąty zrealizowany został projekt „Drzewo”. Powstał spektakl – widowisko pod tym samym tytułem, oparty na ewangelicznych wydarzeniach Męki Pańskiej. Grupa uczestników – w tym roku jest to młodzież z tarnowskich szkół artystycznych (Zespół Szkół Muzycznych i Zespół Szkół Plastycznych) oraz I LO, III LO i Gimnazjum nr 6 – spotykała się przez dwa miesiące na zajęciach w sali gimnastycznej XVI LO w Tarnowie. Wynikiem pracy jest widowisko pasyjne pt. „Drzewo”, które zaprezentowane zostanie widzom we wnętrzach ... Zakładu Karnego w Tarnowie.

Tytułowe „Drzewo” to belka krzyża Męki Pańskiej, przedmiotu – symbolu, wokół którego rozgrywa się akcja spektaklu. I choć „Drzewo” jest nazwane widowiskiem pasyjnym, to przecież pokazuje wydarzenia, które nie mieściły się w scenariuszu tradycyjnego misterium wielkanocnego. Kiedy Jezus umiera, przy krzyżu pozostali tylko najwierniejsi. Co stało się z owymi fałszywymi świadkami, krzywoprzysięzcami wrzaskliwie nawołującymi „Ukrzyżuj go!”? Czy odeszli do domów radzi ze swej roboty? A może obudziły się w nich wyrzuty sumienia, strach, kiedy „rozerwała się zasłona świątyni”, umarli powstali z grobów – o nich to opowiada „Drzewo”.
Widowisko jest jednak także pretekstem do przypomnienia sobie słów: grzech i pokuta. Każdego dnia grzesząc dołączamy do tłumu na placu domu Piłata, do żołnierzy plujących w twarz Skazańca, do oprawców z gwoździami w dłoni.
Nie w tym miejscu wszakże kończy się widowisko. Uznanie winy i pokuta wyzwala od ciężkiego brzemienia grzechu i od potępienia.
To nietypowe misterium wielkanocne, będące inscenizacją wydarzeń, które rozegrały się już po męce Jezusa, zawiera prostą wykładnię podstaw wiary katolickiej, o grzechu, pokucie i przebaczeniu, codziennej historii każdego człowieka.
Poetyka spektaklu oraz jasna symbolika teatralnych obrazów pozwala lepiej zrozumieć Pasję przeżywaną i widzianą oczami drugo- i trzecioplanowych bohaterów, z którymi każdy może się utożsamić i postawić się po tej lub przeciwnej stronie belki.

W tym roku tłem dla „Drzewa” będą wnętrza tarnowskiego Zakładu Karnego. Ten świadomy zabieg inscenizacyjny doskonale współgra z tematyką widowiska. Zarówno od strony plastycznej – mury, długie korytarze, strażnicy, szeregi jednakowych okien i drzwi, kraty…, jak i ze względu na charakter tego miejsca, świadomość obecności w tych ścianach ludzi odbywających swą karę, za grzechy drobne i bardzo ciężkie.
Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Tomasz A. Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz. Wraz ze swymi aktorami (Ewa Kara, Magdalena Zbylut, Szymon Seremet) prowadził on zajęcia warsztatowe z młodzieżą. Chór przygotował Piotr Pociask, nauczyciel Liceum Muzycznego, za koordynację prac plastycznych odpowiada Piotr Burdzyński, pedagog z Zespołu Szkół Plastycznych. Projekt administrowała Karolina Łabno.
Widowisko w takim kształcie, jaki założyli organizatorzy, mogło być zrealizowane dzięki współpracy z Zakładem Karnym w Tarnowie. Wydatną pomoc okazał pan pułkownik Jan Sudia (dyrektor Zakł. Karnego w Tarnowie) oraz pan Janusz Tomaszek (wychowawca w tarnowskim więzieniu). Spektakl będzie dwukrotnie prezentowany więźniom tarnowskiego Zakładu Karnego na pokazach zamkniętych.
Partnerami projektu są Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego oraz Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.

UWAGA! Przypominamy, aby widzowie którzy udadzą się na spektakle (5-8 oraz 15, 16, 20 i 21 kwietnia) – zabrali ze sobą dowody osobiste.

Zachęcamy do wysłuchania fragmentów nagrania z konferencji prasowej z udziałem m.in. pułkownika Jana Sudii, dyrektora Zakładu Karnego w Tarnowie, Janusza Tomaszka, wychowawcy w tarnowskim więzieniu, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa Marcina Sobczyka oraz dyrektora Teatru Nie Teraz Tomasza A. Żaka.
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(05-04-2009) Liber :
Anonimowy dyrektor Wydziału Kultury????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2009) MP :
Przepraszam, już poprawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-04-2009) FAn :
To są nieliczne w Tarnowie autentyczne działania z ludźmi prawdziwie zaangażowanymi. Teatr Nie Teraz powinien w uznaniu zasług powinien mieć własną scenę i milionowe dotacje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2009) jawal :
W 2007 roku teatr z Gorzowa odegrał swoją sztukę w więzieniu w Wawrowie. Byli widzowie z zewnątrz i więźniowie. Kolejny raz reklamuje się na wyrost. A to światowa premiera "Fabryki", a to znowu coś na skalę Polski. To już było. Żak zrobił kolejny święty obrazek do oglądania. Ot folklor i nic więcej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl