To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   VII edycja akcji „Drzewko za butelkę”    -   07/4/2009
Oddaj butelkę, posadź drzewko!
Trwa VII edycja akcji „Drzewko za butelkę”, realizowanej w Tarnowie przez Azoty Tarnów i Branżową Organizację Odzysku S.A. – uczestników Programu „Odpowiedzialność i Troska”. W tym roku udział w niej bierze rekordowa liczba 35 tarnowskich szkół, przedszkoli i ośrodków wychowawczych, które wspólnie przyczynią się do „rozbrajania” ekologicznej bomby, jaką dla środowiska są plastikowe butelki typu PET. O tym dowiemy się już 7 maja, podczas finału akcji w Tarnowie.

Ogloszenie

W tym roku akcja „Drzewko za butelkę” została wzbogacona o trzy konkursy: na najciekawszy plakat związany z akcją oraz na wykonanie „Szkolnego leksykonu ekologicznego” i „Ekologicznego słowniczka przedszkolaka”. A ponieważ edukacja ekologiczna dzieci stanowi początek drogi ekorozwoju, zapobiegającej dalszej dewastacji środowiska naturalnego, szkoły i przedszkola, biorące udział w akcji, odwiedzają przedstawiciele firm w niej uczestniczących. Celem tych wizyt są prezentacje edukacyjne na temat idei akcji w kontekście: cyklu życia produktu, jakim jest butelka PET, potrzeby promowania zachowań proekologicznych w życiu codziennym oraz inicjatyw proekologicznych podejmowanych przez firmy chemiczne w celu minimalizacji oddziaływania na środowisko. Tego trudnego zadania podjęły się Azoty Tarnów i Branżowa Organizacja Odzysku S.A., których pracownicy już od kilku tygodni odwiedzają placówki edukacyjne w Tarnowie i okolicach.

Która z placówek zwycięży w tegorocznej rywalizacji i ile sztuk plastikowych PET-ów uda się łącznie zebrać uczestnikom akcji? Czy tym razem padnie kolejny rekord liczby zebranych butelek? Tego dowiemy się w czasie uroczystego finału akcji „Drzewko za butelkę 2009”, który zaplanowano na 7 maja br. Tego dnia o godz. 10:00 w Parku Strzeleckim (jak zwykle w Ogródku Jordanowskim) rozpocznie się uroczysty finał VII tarnowskiej edycji akcji, podczas którego na wszystkich uczestników zabawy będą czekać liczne atrakcje, zaś na zwycięzców zabawy – dodatkowo także nagrody.

Przypomnijmy, iż akcja „Drzewko za butelkę” została zapoczątkowana w 2003 r. – z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska – przez firmy chemiczne realizujące Program „Odpowiedzialność i Troska”. W ciągu sześciu poprzednich jej edycji w całej Polsce zebrano ponad 5 mln butelek i posadzono prawie 8 tys. drzewek. Tylko w Tarnowie zebrano w tym czasie niemal 700 tys. butelek, a w mieście pojawiło się 1.300 młodych drzewek, posadzonych przez tarnowskie dzieci i młodzież.
Patronat nad akcją „Drzewko za butelkę” sprawuje Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Więcej informacji na: www.drzewkozabutelke.pl.

Kłopotliwy PET
PET to skrót nazwy tworzywa sztucznego, znanego od 1941 r., którego pełna nazwa brzmi „politereftalan etylenu”. W latach 50. XX w. zastosowano go do produkcji folii, a od połowy lat 70. – do wytwarzania butelek do napojów. Statystyki podają, iż Polacy opróżniają rocznie 110 tys. ton butelek, a jedna tona to 25 tys. sztuk, z czego roczny odzysk to tylko 140 ton w skali kraju. Butelka z plastiku o popularnej nazwie PET stała się z czasem jednym z najbardziej kłopotliwych odpadów XXI w. Wyrzucona do lasu, rozkłada się 500 lat, z kolei spalana – zatruwa powietrze dioksynami i furanami.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:22:54
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html