Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Teatr Nie Teraz mierzy się z klasyczną tragedią Sofoklesa   -   10/4/2009
"Kreon" według Żaka
30 kwietnia na Małej Scenie Tarnowskiego Teatru im. L.Solskiego zaplanowano premierę "Kreona" - najnowszego spektaklu Teatru Nie Teraz, dowodzonego przez Tomasza A. Żaka. "Kreon" jest powrotem TNT do źródeł teatru europejskiego, opartym na "Antygonie" Sofoklesa. Twórcy TNT chcą przybliżyć widzom pierwotny sens tej sztuki, zaprezentować tak, jak rozumieli ją starożytni. Klasyczna tragedia w wydaniu T.A. Żaka skupia się na postaciach Ismeny oraz Kreona oraz reprezentowanych przez nich odwiecznych dylematach władzy, rozciągniętych między prawem a moralnością.

Ogloszenie

Twórcy jedynego w naszym regionie zespołu teatralnej alternatywy, tym razem analizują problem władzy postawionej wobec najtrudniejszych wyborów. Albo ulec populistycznym i rewolucyjnym „zachciankom” tłumu, który na swych sztandarach chce umieścić Antygonę, czy raczej definiując w sobie władzę nadaną przez Boga, zachować w każdym działaniu legitymizm. Dylematy rządzącego są tutaj dodatkowo zderzone z grzechem pychy władzy, który w efekcie prowadzi nie tylko do rozbicia państwa, ale ponadto do stawiania się ponad Bogiem.
Wszystko to w poetyce Teatru Nie Teraz, w której – jak zawsze – ogromną rolę odgrywa fizyczność aktorów i śpiew.

- Największym zagrożeniem ludzkiego bytu i moralności jest głupia, coraz głupsza, sprzedajna i służąca obcym władza. Gangrena ochlokracji krąży dzisiaj po Europie niczym widmo komunizmu, albo raczej jego kolejne wcielenie. Greckie polis tak jak i później średniowieczne monarchie, nie były wolne od zła, ale w swoją konstrukcję miały wbudowane jednoznacznie świadomość grzechu i nieuchronność kary bożej. W efekcie - państwa zbudowane na tych przeszłych koncepcjach rządzenia, stały etycznie znacznie wyżej od państw współczesnych, bezczelnie nazywanych cywilizowanymi i głupio chełpiących się swą nowoczesnością - mówi reżyser sztuki Tomasz A. Żak. A tak uzasadnia on zajęcie się tematem tylekroć już eksploatowanym i tłumaczy pominięcie w swej interpretacji postaci Antygony:
- Historię opisaną przez Sofoklesa odczytuje się od lat w duchu rewolucyjnej interpretacji dziejów. Innymi słowy bohaterem mieni się tego, kto burzy, a nie tego kto buduje. W ten sposób z Antygony zrobiono pozytywną postać naszych lektur, a jej imię zawłaszczają, jako swoje sztandarowe hasło, wszelkiej maści anarchiści. A przecież starożytny mistrz dramatu greckiego wcale nie ukrywa jej głupoty, naiwności i najzwyklejszego tchórzostwa (kiedy przyszło dać świadectwo głoszonym hasłom, po prostu się powiesiła!).

W inscenizacji Teatru Nie Teraz pierwszoplanowa jest zatem postać Ismeny, której wybory były znacznie trudniejsze, niż emocjonalne działania Antygony. Ważna jest także postać Kreona zarażonego grzechem pychy i stawiającego się ponad Bogiem, niszczącego to czego sam wcześniej słusznie bronił.
Idąc śladem teatralnych koncepcji Sofoklesa, TNT opowiada tę historię trzema aktorami. Ich osobowości i fizyczność zdecydowały o wielu rozwiązaniach formalnych i wpłynęły na kształt interpretacji dramatu. Jak zapewniają twórcy, w niczym nie zmienia to jednak istoty i ducha tekstu pierwotnego.

Występują: Ewa Kara, Magdalena Zbylut, Szymon Seremet.
Opracowanie wokalne: Tomasz Lewandowski.
Reżyseria, adaptacja, Scenografia: Tomasz A. Żak.
Spektakl zrealizowany we współpracy z Tarnowskim Teatrem im. L. Solskiego.
Premiera w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego – 30 kwietnia 2009 r. o godz. 19:00.

Kolejne prezentacje: 14 maja o godz. 19:00 i 15 maja o godz. 10:00.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl