To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Skarby w Muzeum nocą   -   24/5/2004
Na nocny wernisaż zaprosi tarnowskie Muzeum Okręgowe swoich gości w środę 2 czerwca. O godzinie 21.00, otwarta zostanie w tarnowskim Ratuszu wystawa "Europejskie skarby w tarnowskim Muzeum", podczas tej uroczystości zostaną przekazane do muzealnych zbiorów trzy zabytkowe obrazy, których zakup sfinansowało Ministerstwo Kultury. Otwarcie wystawy, będzie wydarzeniem poprzedzającym Dni Tarnowa (3-6 czerwca).

Ogloszenie

Wystawa ma ścisły związek z albumem "Skarby muzeów Małopolski", którego współwydawcą jest tarnowskie Muzeum Okręgowe. Album powstał z inicjatywy marszałka województwa małopolskiego Janusza Sepioła i ukaże się w związku z VI Małopolskimi Dniami Dziedzictwa Kulturowego (5-6 czerwca). Na blisko 200 fotografiach zaprezentowano najciekawsze i najcenniejsze eksponaty, przechowywane w zbiorach 37 regionalnych placówek muzealnych rozsianych na terenie całej Małopolski (z wyjątkiem muzeów krakowskich). W rozdziałach poświęconych kolejno: malarstwu, rzeźbie, rzemiosłu artystycznemu, sztuce naiwnej oraz wnętrzom, ukazano obiekty o wyjątkowym znaczeniu artystycznym, świadczące o bogactwie spuścizny historyczno-kulturowej regionu. Czytelnik prowadzony jest szlakiem najcenniejszych zbiorów - począwszy od anonimowej sztuki średniowiecznej, poprzez wspaniałe dzieła renesansu, baroku i rokoka - aż po sztukę XX wieku.

Najliczniej reprezentowana w albumie kolekcja, pochodzi ze zbiorów tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Właśnie te eksponaty, zaprezentowane zostaną na wystawie w Ratuszu. Do końca roku oglądać będzie można pierwszą część wystawy, obejmująca sztukę XVIII i XIX w. Znajdą się na niej wspaniałe przykłady malarstwa (m.in. dzieła Carla Dolci, M.Bacciarellego czy P.Michałowskiego), grafiki (m.in. Canaletta), wyroby rzemiosła artystycznego - szkło, porcelana, złotnictwo i militaria (m.in. przykłady złotnictwa augsburskiego czy bucik Marysieńki Sobieskiej). Uzupełnienie ekspozycji stanowić będą eksponaty prezentowane na co dzień na Zamku w Dębnie - oddziale Muzeum Okręgowego, oraz zgromadzone w magazynach muzealnych. Na koniec roku planowane jest otwarcie drugiej części wystawy - prezentującej sztukę XX w.
Warto podkreślić, że po raz pierwszy tarnowskie Muzeum Okręgowe pokaże tak wyjątkową kolekcję swych najcenniejszych zabytków, z których większość ma europejską wartość artystyczną i historyczną.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 18:41:10
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html