To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Meble już zachęcają, pieniędzy nie ma   -   24/5/2004
Odkąd w dworku Ignacego Jana Paderewskiego pojawiły się w ubiegłym roku zabytkowe meble z czasów mistrza, dworek zaczął być coraz bardziej atrakcyjny. Niestety nie ma dobrych prognoz na szybkie otrzymanie pieniędzy z centralnego rodzielnika na działalność Kąśnej Dolnej w tym roku.

Ogloszenie
>

- Widzimy, że efektem tamtej decyzji o sprowadzeniu mebli jest teraz bardzo dużo grup turystycznych, które w ostatnich miesiącach chcą zwiedzać Kąśną - powiedział Mirosław Banach, członek Zarządu Powiatu Ziemskiego Tarnowskiego.

Zdaniem Mirosława Banacha, jest to bardzo istotne, gdyż władze powiatu chcą jeszcze bardziej rozreklamować Kąśną Dolną tusystycznie. Wcześniej nie było to takie łatwe ze względów praktycznych.

- Trudno było nam poprzednio zachęcać turystów do odwiedzania Kąśnej - wspomina Mirosław Banach. - Ci, co zdecydowali się przyjechać do dworku, byli trochę rozczarowani tym, co tu zobaczyli. Powstawało wrażenie, że na miejscu niewiele jest do zobaczenia. Dziś w zasadzie w Kąśnej wszystko zostało już urządzone, są piękne meble. Teraz można śmiało Kąśną promować i pokazywać turystom.

Przypomnijmy, że do dworku w Kąśnej trafiła część mebli, które były wcześniej w Muzeum Paderewskiego, część zaś pochodzi z Muzeum Narodowego. Są to wszystko meble nawiązujące do epoki Jana Paderewskiego. Urządzono także gabinet chiński, gdyż mistrz był wielkim entuzjastą sztuki wschodniej i orientalistyki. W gabinecie tym znalazły się bardzo cenne eksponaty sztuki wschodniej.

Niestety nie ma dobrych prognoz na otrzymanie pieniędzy z centralnego rodzielnika na działalność Kąśnej Dolnej w tym roku. W starostwie obawiają się, że obiecana kwota może pojawić się dopiero na przykład w listopadzie.

- Problemy z tego powodu ma zresztą większość instytucji kultury w Polsce, bo do dziś nie ma rozporządzeń i przepisów, które by decydowały o tym, jak te pieniądze będą dzielone i czy będzie przyznawana rezerwa ministra - obawia się Mirosław Banach. - W tym roku ta rezerwa ma być, ale nikt jeszcze z kolei nie wie, jak będzie dzielona. Mamy już tymczsem drugą połowę maja...

Dla Kąśnej Dolnej z tego źródła ma pochodzić tymczasem kwota niebagatelna, bo aż około czterystu tysięcy zł. Zdaniem Mirosława Banacha sytuacja jest trudna, ale trzeba mieć nadzieję, że pieniądze dotrą w miarę szybko i wszystko uda się jeszcze pod tym względem ułożyć.

Dodajmy, że w ubiegłym roku Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna dysponowało podobnej wysokości kwotą z ministerstwa. Jak dodaje Mirosław Banach, gdyby te pieniądze nie dotarły, to w Kąśnej nie odbyłaby się większość zaplanowanych koncertów.

W tym roku potrzebne są tymczasem jeszcze dodatkowe pieniądze na festiwal Bravo Maestro, który w dworku Paderewskiego odbywa się co dwa lata.

- W tym roku festiwal Bravo Maestro być może nie jest robiony z tak dużym rozmachem jak poprzednio, ale projekt opiewa na 140 tysięcy zł - tłumaczy Mirosław Banach. - Nie wiemy tymczasem, ile uda się pozyskać na ten cel pieniędzy i dofinansowania. (Smol)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 3, 2022 17:50:34
IP     : 3.235.173.74
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html