To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Czy Komisja Europejska zajmie się ciężarem szkolnych plecaków?    -   20/4/2009
Poseł U. Gacek: za ciężkie szkolne plecaki
Eurodeputowana Urszula Gacek (PO, EPL-ED) złożyła 15 kwietnia zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie dopuszczalnego ciężaru plecaków (tornistrów) szkolnych. Interpelacja ta jest wynikiem obietnicy złożonej przez Poseł Gacek dzieciom oraz ich rodzicom zaniepokojonym skutkami noszenia przeciążonych plecaków.

Ogloszenie
>

Na początku kwietnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Tarnowie odbyło się spotkanie eurodeputowaniej Urszuli Gacek z uczniami tarnowskich szkół podstawowych. Wśród licznych pytań zadawanych posłance pojawiły się także te dotyczące możliwości rozwiązania problemu zbyt ciężkich plecaków szkolnych. Poseł obiecała dzieciom, że zainteresuje tą sprawą Komisję Europejską.

Poniżej przytaczamy treść interpelacji Urszuli Gacek:
Zeszyty, książki, atlasy, chlebak z drugim śniadaniem, stos linijek, ołówków i wszelkiego rodzaju szkolne oprzyrządowanie - to wszystko ma swoją wagę. Nas jako rodziców nurtuje pytanie ile w sumie waży plecak ucznia?
Dźwiganie plecaków to dla dzieci ciężka fizyczna praca. Zalecenia zdrowotne przewidują, że do 16 roku życia chłopców nie wolno obciążać masą większą niż 5 kg. Dziewczynki nie powinny nosić ciężarów powyżej 3 kg.
Tymczasem noszenie zbyt ciężkiego bagażu jest jedną z głównych przyczyn skrzywień kręgosłupa i wad postawy u dzieci i młodzieży.
Zwracam się do Komisji Europejskiej z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- czy istnieją normy europejskie, które ograniczają ciężar plecaków (tornistrów) szkolnych dzieci?
- czy Komisja Europejska pracuje nad uregulowaniem dopuszczalnego ciężaru plecaków (tornistrów), które dzieci mogą nosić do szkoły?
- czy są jakieś instrukcje, zalecenia europejskie, które nakładałyby na szkoły zobowiązanie do tworzenia szafek na książki i materiały podręczne dla dzieci, tak aby nie musiały codziennie nosić plecaków (tornistrów) do szkoły?
Skoro pracownicy fizyczni (np. pracownicy budowlani, pracownicy lotnisk) są chronieni przed dźwiganiem ciężarów, to dlaczego nie dzieci?

Cóż, okazuje się że nawet problem przeładowanych plecaków szkolnych nie jest możliwy w Polsce do rozwiązania bez udziału „Brukseli”. Na nic polskie „zalecenia zdrowotne”, na nic rodzimi ustawodawcy, stosowne ministerstwa, decyzje kuratoriów, regulaminy szkół i zdrowy rozsądek. Tu potrzebna jest interwencja Komisji Europejskiej, która przedłoży Parlamentowi Europejskiemu stosowne dokumenty do przegłosowania, najlepiej w tej słusznej sprawie powołując specjalny zespół monitorujący i kolejną unijną agendę z oddziałami w poszczególnych krajach i województwach, choć może tu akurat się mylę, bo przecie można „tylko” stworzyć specjalny „program”, do którego po pieniądze na realizację zadania „monitoringu” aplikować będą rozmaite organizacje pozarządowe czy instytucje. Potem tylko wójt i pleban uroczyści pokropią ufundowaną z unijnych środków wagę do ważenia plecaków, bez której nie będzie wolno wejść do szkoły.
Dlatego, wyprzedzając bieg wypadków, z niewielką tylko nutą zgryźliwości postuluję, aby w trosce o uczniów, w ich plecakach zamiast książek znajdowało się jedynie eleganckie wydanie „Praw ucznia” wraz z komentarzem Rzecznika Praw Obywatelskich, Karta Praw Podstawowych i, dajmy na to, najważniejsze unijne dyrektywy związane z przestrzeganiem praw człowieka. Uczeń wówczas wprawdzie oprócz plecaka będzie musiał mieć jeszcze jakiś „napierśnik” i ze dwie siaty w rękach, ale przynajmniej zostanie on wyczerpująco o swoich prawach poinformowany. Praktyka pokazuje, że skutek takich rozwiązań będzie dokładnie taki sam, jak skutek wielu innych unijnych dyrektyw. Zaprawdę, nie wylewajmy dziecka z kąpielą!
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 13:44:20
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html