Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Czy Komisja Europejska zajmie się ciężarem szkolnych plecaków?    -   20/4/2009
Poseł U. Gacek: za ciężkie szkolne plecaki
Eurodeputowana Urszula Gacek (PO, EPL-ED) złożyła 15 kwietnia zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie dopuszczalnego ciężaru plecaków (tornistrów) szkolnych. Interpelacja ta jest wynikiem obietnicy złożonej przez Poseł Gacek dzieciom oraz ich rodzicom zaniepokojonym skutkami noszenia przeciążonych plecaków.

Ogloszenie
>

Na początku kwietnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Tarnowie odbyło się spotkanie eurodeputowaniej Urszuli Gacek z uczniami tarnowskich szkół podstawowych. Wśród licznych pytań zadawanych posłance pojawiły się także te dotyczące możliwości rozwiązania problemu zbyt ciężkich plecaków szkolnych. Poseł obiecała dzieciom, że zainteresuje tą sprawą Komisję Europejską.

Poniżej przytaczamy treść interpelacji Urszuli Gacek:
Zeszyty, książki, atlasy, chlebak z drugim śniadaniem, stos linijek, ołówków i wszelkiego rodzaju szkolne oprzyrządowanie - to wszystko ma swoją wagę. Nas jako rodziców nurtuje pytanie ile w sumie waży plecak ucznia?
Dźwiganie plecaków to dla dzieci ciężka fizyczna praca. Zalecenia zdrowotne przewidują, że do 16 roku życia chłopców nie wolno obciążać masą większą niż 5 kg. Dziewczynki nie powinny nosić ciężarów powyżej 3 kg.
Tymczasem noszenie zbyt ciężkiego bagażu jest jedną z głównych przyczyn skrzywień kręgosłupa i wad postawy u dzieci i młodzieży.
Zwracam się do Komisji Europejskiej z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- czy istnieją normy europejskie, które ograniczają ciężar plecaków (tornistrów) szkolnych dzieci?
- czy Komisja Europejska pracuje nad uregulowaniem dopuszczalnego ciężaru plecaków (tornistrów), które dzieci mogą nosić do szkoły?
- czy są jakieś instrukcje, zalecenia europejskie, które nakładałyby na szkoły zobowiązanie do tworzenia szafek na książki i materiały podręczne dla dzieci, tak aby nie musiały codziennie nosić plecaków (tornistrów) do szkoły?
Skoro pracownicy fizyczni (np. pracownicy budowlani, pracownicy lotnisk) są chronieni przed dźwiganiem ciężarów, to dlaczego nie dzieci?

Cóż, okazuje się że nawet problem przeładowanych plecaków szkolnych nie jest możliwy w Polsce do rozwiązania bez udziału „Brukseli”. Na nic polskie „zalecenia zdrowotne”, na nic rodzimi ustawodawcy, stosowne ministerstwa, decyzje kuratoriów, regulaminy szkół i zdrowy rozsądek. Tu potrzebna jest interwencja Komisji Europejskiej, która przedłoży Parlamentowi Europejskiemu stosowne dokumenty do przegłosowania, najlepiej w tej słusznej sprawie powołując specjalny zespół monitorujący i kolejną unijną agendę z oddziałami w poszczególnych krajach i województwach, choć może tu akurat się mylę, bo przecie można „tylko” stworzyć specjalny „program”, do którego po pieniądze na realizację zadania „monitoringu” aplikować będą rozmaite organizacje pozarządowe czy instytucje. Potem tylko wójt i pleban uroczyści pokropią ufundowaną z unijnych środków wagę do ważenia plecaków, bez której nie będzie wolno wejść do szkoły.
Dlatego, wyprzedzając bieg wypadków, z niewielką tylko nutą zgryźliwości postuluję, aby w trosce o uczniów, w ich plecakach zamiast książek znajdowało się jedynie eleganckie wydanie „Praw ucznia” wraz z komentarzem Rzecznika Praw Obywatelskich, Karta Praw Podstawowych i, dajmy na to, najważniejsze unijne dyrektywy związane z przestrzeganiem praw człowieka. Uczeń wówczas wprawdzie oprócz plecaka będzie musiał mieć jeszcze jakiś „napierśnik” i ze dwie siaty w rękach, ale przynajmniej zostanie on wyczerpująco o swoich prawach poinformowany. Praktyka pokazuje, że skutek takich rozwiązań będzie dokładnie taki sam, jak skutek wielu innych unijnych dyrektyw. Zaprawdę, nie wylewajmy dziecka z kąpielą!
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(20-04-2009) smiech :
ale sie obudzilam :)))))) przeciez to juz dawno temat ruszony jest ale podpielam medialniedo niego... na wszelki wypadek hahahaha :)))) moze akurat :))))) wstyd i tyle z taka eurodeputowana...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2009) MK :
jak Unia ustali normy to Polska będzie musiała się do nich dostosować, a tak to wszyscy mówią o problemie, ale nic się nie robi aby to zmienić, myślę że warto spróbować

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2009) irudi :
ja myślę, że napewno Unia EDuropejska MUSI ustalać normy na plecak!!! bezwzglednie. Nawet ze trzy normyt albo cztery normy lepiej!!! Odrębnie dla kozdego rodzaju plecaków!!! plus norma na obuwie, długość włosów uczniów. Bezwględnego określenia wymaga również pojemność piórnika!!!!!!!!!!!! Matko kto te babe stworzył!!!??? Szafki w szkołach zróbcie i tyle! dziecko zostawi podręczniki i spokój!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-05-2009) słuchaj irudi :
moje dziecko ma szafkę w szkole tyle że gdyby zostawiła książki chodziła by bez zadania do szkoły. w Polsce dzieci uczą się w domach nie w szkołach, nauczyciele wlczą zazwyczaj o godne życie dla siebie czyli o wypłatę, a czy jest ich dużo którzy uczą tak by dziecko nie musiało chodzić na korepetycje i ślęczeć nad zadaniami - bo pani nie wytłumaczyła?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-10-2009) mama :
Ok, można się pośmiać, ale moja 13-letnia córka nosi do szkoły plecak ważący ponad 7kg. Sama ważny niewiele ponad 30kg. Jeśli wszyscy uważamy, że jest ok, to ja nie mam pytań. Postuluję, aby takie same plecaki zaczęli nosić co dzień nauczyciele i do tego dostali nakaz chodzenia do szkoły pieszo. Może ktoś wtedy pomyśli. A...i ludzie z ministerstwa ustalający, że do każdego durnego przedmiotu (na razie jeszcze poza w-f) potrzebna jest opasła książka, ćwiczenia i zeszyt. To chore! 8 lekcji: 16 książek, 16 ćwiczeniówek i 16 zeszytów. Że o piórniku i butach na zmianę nie wspomnę. PARANOJA!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl