To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zaproszenie do Biblioteki    -   21/4/2009
Światowy Dzień Książki
23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (również w skrócie Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. W jego organizację tradycyjnie włącza się Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie – m.in. czytelnicy wypożyczający w tym dniu książki zostaną obdarowani różą, cukierkami, zakładkami...

Ogloszenie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare-a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice-a Druona, Halldora Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andres. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie, od wielu już lat promuje to święto poprzez imprezy czytelnicze, wystawy, warsztaty literackie, dyskusje o ciekawych książkach itp. Czytelnicy wypożyczający w tym dniu książki w filiach i działach MBP zostaną obdarowani różą, cukierkami, zakładkami.

Wystawy
Fila Nr 2, ul. Gumniska 25 - Galeria Na Piętrze
Wystawa z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Wystawa podzielona będzie na trzy części obejmujące wiadomości na tematy :
- Wizerunek św. Jerzego w sztuce – reprodukcje, wiadomości tekstowe o tej postaci, patronie Katalonii;
- Migiel Cervantes – życie, twórczość i związki z Katalonią;
- Historia zorganizowania Dnia Książki i jak dzień ten stał się światowym świętem.
Z ekspozycją związane będą drobne wydarzenia , takie jak: wręczanie czytelnikom w dniu 23 kwietnia drobnych upominków w postaci zakładek do książek z motywem róży oraz przypinek z czerwonej wstążki.

Kluby czytelnicze
Dyskusyjny Klub Książki - Dyskusja o książce Bohumila Hrabala „Obsługiwałem angielskiego króla” - Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, 24 kwietnia godz. 16:00
Grupa Młodych Autorów - Warsztaty literackie prowadzi tarnowski poeta Zbigniew Mirosławski. Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 24 kwietnia godz. 16:30

Biblioteczne przedszkola
Kącik Misia Uszatka – Filia Nr 18, ul Romanowicza 38
Z okazji Światowego Dnia Książki (23 kwietnia) odbędzie się spotkanie z dziećmi przedszkolnymi pod hasłem: „Daj mi książkę, dam ci różę”. Dzieciaki zapoznają się z genezą tego święta a następnie wezmą udział w zajęciach plastycznych, polegających na wykonaniu z bibuły kolorowych różyczek. Wykonane przez siebie kwiaty uczestnicy zajęć będą mogli potem wręczyć swoim rodzicom, prosząc ich o przeczytanie im jakiejś książki.

Zajęcia literacko – plastyczne (przykłady)
Oddział dla Dzieci i Młodzieży
godz. 8:30 - impreza pt. „Mostek Miki Mola”
Jest to cykliczny program promujący czytelnictwo wśród najmłodszych, w którym poprzez zabawy, proste, wesołe zagadki i odpowiedzi, dzieci pokonywać będą wraz z książką drogę - od autora do czytelnika, a także najkrótszą i najłatwiejszą drogę każdego „mola książkowego” do ulubionej książki w bibliotece. Zajęcia te będą jednocześnie próbą tworzenia bibliotecznego Klubu Moli Książkowych działającego pod patronatem wydawnictwa „Videograf’.
w godz. 10:00 – 12:00
Dla dzieci kl. III- VI szkoły podstawowej prowadzone będą krótkie lekcje biblioteczne uczące umiejętności korzystania z warsztatu informacyjnego biblioteki, ze szczególnym uwzględnieniem katalogów: kartkowych i komputerowych które są podstawowym źródłem informacji o zbiorach dla czytelników.
Filia Nr 3
23 kwiecień - Światowy dzień Książki i Praw Autorskich.: Życie Św. Jerzego - prelekcja dla seniorów, czytanie fragmentów Don Kichota Cervantesa.
Fila Nr 5
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki. - ”Książka moim przyjacielem”- spotkanie dla dzieci przedszkolnych poświęcone książce, mające na celu budzenie i rozwijanie zamiłowań czytelniczych. Rozdanie czytelnikom zakładek, informujących o tym święcie.
Filia Nr 7
„Szanuj książki” – pogadanka na temat: Jak dbać o książki, żeby służyły nam jak najdłużej, wspólne przygotowanie plakatu „Życzenia książki” – zajęcia dla klasy I B NNSP.
Filia Nr 17
„KTO CZYTA KSIĄŻKI - ŻYJE PODWÓJNIE” - z okazji Światowego Dnia Książki lekcja biblioteczna połączona z grą ruchową „WYGIBAJTUS” dla dzieci ze SP Nr 23, Przedszkola Nr 18 (grupa zintegrowana 6, 7 i 8-latków).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:06:01
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html