Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Ponad 7 mln zł na inwestycje w Szpitalu im. E. Szczeklika    -   21/4/2009
Nowoczesna rehabilitacja w „Szczekliku”
Dziś w nowoutworzonych pomieszczeniach oddziału rehabilitacji Szpitala im. E.Szczeklika powinni pojawić się pierwsi pacjenci. Wczoraj, 20 kwietnia dokonano uroczystego otwarcia nowoczesnego oddziału. Prace remontowo-modernizacyjne trwały ponad pół roku. Koszt adaptacji i wyposażenia zamknął się niebagatelną kwotą ponad 2 mln. złotych. Z kolei w najbliższych dniach rozpoczną się prace związane z modernizacją Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Na kolejne inwestycje w pamiętający czasy cesarza Franciszka Józefa obiekt przeznaczonych zostanie ponad 7 mln zł.

O inwestycjach, podczas uroczystego otwarcia oddziału rehabilitacji mówią: dyrektor „Szczeklika” Marcin Kuta, wicemarszałka Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała oraz ordynator oddziału Magdalena Gromadzka – Wójtowicz :

Ogloszenie
>

- Szpital pokrył 35% wydatków poniesionych na nowy oddział rehabilitacji – wyjaśnia Marcin Kuta dyrektor Szczeklika. –Pozostałe pieniądze pochodziły ze środków PFRONu, które mogliśmy otrzymać dzięki przychylności Marszałka. Istotny udział finansowy pochodził także ze środków Gminy Miasta Tarnowa. Na oddziale będzie można leczyć trzydziestu pacjentów. Do ich dyspozycji oddano nowoczesne i komfortowe sale wyposażone w łazienki. Chorzy będą także korzystać z bazy zabiegowej do kinezyterapii i fizykoterapii. -Dzięki tak bogatemu wyposażeniu oddziału nasza placówka zaliczać się będzie do najnowocześniejszych w regionie – dodaje Marcin Kuta.
Oddział mieści się na II piętrze Budynku Głównego Szpitala – w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się oddział ginekologii. Prace remontowe dotyczyły m.in. wyburzenia części ścian i wykonania nowych, wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnych z wybudowaniem nowych węzłów sanitarnych, wymiany centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej, instalacji gazów medycznych, wentylacji i klimatyzacji, wykonania nowych posadzek oraz założenia nowej armatury sanitarnej. Zainstalowano również windę; uwagę zwraca ponadto antypoślizgowa posadzka. Jak podkreśla dyrektor szpitala, szeroki zakres prac w tak starym obiekcie stwarzał wiele trudności.

Uruchomienie oddziału rehabilitacji pozwoli przede wszystkim objąć wczesną rehabilitacją pacjentów po zabiegach ortopedycznych i pacjentów wymagających rehabilitacji kardiologicznej oraz wszystkich wymagających rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach szpitalnych. Tego typu działalność będzie uzupełnieniem zakresu świadczeń rehabilitacyjnych świadczonych przez inne placówki ochrony zdrowia w naszym mieście i pozwoli poprawić dostępność do deficytowych świadczeń leczniczych w tym zakresie w naszym regionie.

To jednak nie wszystko - w najbliższych dniach rozpoczną się prace związane z modernizacją Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Ich zakres obejmie poprawę jakości wszystkich instalacji tj.: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazów medycznych, wentylacji i klimatyzacji. -Odział zostanie ponadto wyposażony w nowe łóżka reanimacyjne, przyłóżkowy aparat RTG, aparat do hemodializ, respiratory; rozbudowany zostanie system monitorujący – wyjaśnia Marcin Kuta Dyrektor Szpitala.
Równolegle prowadzone będzie doposażenie bloku operacyjnego w nowy sprzęt i aparaturę medyczną. Trafi tu kolejny nowy stół operacyjny, lampy operacyjne, aparaty do znieczulania ogólnego, defibrylatory, diatermie i aparatura do videoskopii.

Tymi pracami Szpital rozpoczyna realizację projektu pn. Poprawa jakości oraz bezpieczeństwa leczenia w Specjalistycznym Szpitalu im. E.Szczeklika w Tarnowie – projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. -Realizacja programu nie byłaby możliwa, gdyby nie duża przychylność i pozytywna ocena projektu przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – dodaje Marcin Kuta.
W ramach projektu modernizowana będzie również centralna sterylizatornia. W przyszłym roku w szpitalu pojawi się także nowe urządzenie do kornografii oraz zestaw do ablacji układu przewodzącego serca.
Nowe urządzenia pozwolą poszerzyć ofertę diagnostyczno-leczniczą Szpitala w zakresie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia zaburzeń rytmu serca.

Całkowity koszt prac modernizacyjnych oraz doposażenia Szpitala wyniesie prawie 7,5 mln. Unia Europejska sfinansuje 60 % kosztów realizacji projektu, pozostałe 40 % pochodzić będzie z budżetu Miasta oraz Szpitala.
Wkrótce zamieścimy fotoreportaż z uroczystego otwarcia oddziału.

MP

Foto: G. Golec
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl